Τρίτη 26 Μαΐου 2015

Υπόθεση ενός δεκαλέπτου για τον Παναθηναϊκό

Υπόθεση ενός δεκαλέπτου για τον ΠαναθηναϊκόΟ ΠΑΟΚ κατάφερε να δυσκολέψει για τρία δεκάλεπτα τον Παναθηναϊκό, παραμένοντας κοντά στο σκορ. Οι «πράσινοι«, όμως ανέβασαν την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, βρήκαν λύσεις από Φώτση και Μαυροκεφαλίδη και κατάφεραν να επικρατήσουν με 83-58, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών. Δεν αγωνίστηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης για το «τριφύλλι«, όπως και ο Τζούλιαν Βον για τον «δικέφαλο».

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση ήταν πολύ καλό. Οι «πράσινοι» χάρη σε Γιάνκοβιτς, Νέλσον, αλλά και την καλή τους άμυνα «έχτισαν» διαφορά (8-2, 2′). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως δεν ήρθαν για… τουρισμό και με τους Όντουμ και Μπρέμερ να αναλαμβάνουν δράση κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά (12-8, 5′).
Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης φώναξε παρών για ένα ακόμα παιχνίδι και χάρη σε δικές του προσπάθειες έφερε, εκ νέου, στο +6 την ομάδα του (16-10, 7′). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια. Όντουμ και Δέδας «έτρεξαν» επί μέρους 2-8, φέρνοντας την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία, στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-18).
Οι γηπεδούχοι έδειξαν πολυφωνία στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι Μπλουμς, Φώτσης και Μόργκαν έδωσαν λύσεις και οι «πράσινοι» πήραν πάλι τα ηνία (25-20, 13′). Ο Τζέι Αρ Μπρέμερ, όμως, πήρε προσπάθειες, μαζεύοντας μόνος του τη διαφορά (25-24, 15′). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έχοντας υπομονή στην επίθεσή τους πήραν προβάδισμα χάρη σε Μαργαρίτη και Μπρέμερ (29-30, 17′).
Ο Χαραλαμπόπουλος έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την ομάδα του, προσωρινά (32-30). Η απάντηση ήταν ένα επί μέρους 5-0 από Κάρτερ και Μαργαρίτη για το +3 του «δικεφάλου» (32-35, 18′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε ξανά. Οι «πράσινοι» βρήκαν πόντους από Μποχωρίδη, Σλότερ και Μαυροκεφαλίδη και κατάφεραν να κλείσουν μπροστά στο σκορ το πρώτο μέρος με προβάδισμα 3 πόντων (38-35).
Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους οι Νέλσον και Σλότερ πήραν προσπάθειες, με τη διαφορά να αυξάνεται (42-35, 21′). Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, όμως, κράτησε τον ΠΑΟΚ κοντά στο σκορ, σε χρονικό σημείο στο οποίο ο Τζέι Αρ Μπρέμερ βρισκόταν στον πάγκο, Επτά προσωπικοί πόντοι από τον Έλληνα φόργουορντ έφεραν τη διαφορά στο σουτ (45-42, 25′).
Ο Μαργαρίτης παρέμενε ορεξάτος και με νέες εύστοχες προσπάθειες ισοφάρισε (45-45, 26′). Μποχωρίδης και Μαυροκεφαλίδης, όμως, δεν άφησαν τον «δικέφαλο» να χαρεί την ισοφάριση και με γρήγορο 5-0 επανέφεραν σε θέση οδηγού την ομάδα τους (50-45, 28′). Οι δύο παίκτες συνέχισαν να σκοράρουν με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους 8 πόντους (55-47, 29′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Τζέικ Όντουμ να έχει 2/2 βολές για το 55-49, στο φινάλε της τέταρτης περιόδου.
Ο Αντώνης Φώτσης ηγήθηκε της προσπάθειας στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο «Batman» με διαδοχικά εύστοχα σουτ κατάφερε να αυξήσει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (61-49, 31′). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου είχαν παρασυρθεί από τον ρυθμό των «πράσινων», οι οποίοι χάρη στον Λουκά Μαυροκεφαλίδη κατάφεραν να εκτοξεύσουν στο +15 τη διαφορά (66-51, 32′).
Το επί μέρους σκορ επεκτάθηκε (30-6) για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ανεβάζοντας στους 24 πόντους τη διαφορά (75-51, 35′). Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους «πράσινους» να έχουν καθαρίσει την υπόθεση νίκης. Οι «πράσινοι« επιβλήθηκαν με 83-58, κάνοντας το 1-0 με τον πιο εμφατικό τρόπο.
Δεκάλεπτα: 18-18, 38-35, 55-49, 83-58.
Παναθηναϊκός (Μανωλόπουλος): Χαραλαμπόπουλος 8(2), Σλότερ 11(1), Μποχωρίδης 7(1), Γιάνκοβιτς 12(2), Φώτσης 12(2 τρ., 11 ριμπ.), Νέλσον 10, Μαυροκεφαλίδης 16, Μπλουμς 3(1), Παπαγιάννης, Κούπερ 2, Μόργκαν 2.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπρέμερ 9(1), Λάνγκφορντ 4, Λιάπης 3(1), Κάρτερ 5, Τσόχλας, Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 18(2), Κώττας 3, Όντουμ 13(1), Χαριτόπουλος, Σαλούστρος.
Πηγή: SuperBasket