Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2019

Με ανατροπή στο δεύτερο, πήρε το σκαλπ της Μπασκόνια η Βιλερμπάν

Rolling over in the second, Villarbanan took the scalp of Baskonia

A great win for Villarreal, which overcame Baskonia 66-63 in the second half.
Playing defense for seminar in the second half, Villarreal took Baskonia's scoreline (66-63) to Astrobal and celebrated its third win in this year's Euroleague!

Starring for Mitrovic's team is the amazing Jackie, who finished the game with 16 points and 11 rebounds. For the Basque - who suffered their third defeat - Sengelia fought (17 points, 7 rebounds).

The Basque started the game impressively and led 11-2 (4 ') with Sengelia ... hitting 6 points in the period. With Eric and Janning coming into the equation, the visitors maintained their lead (12-18 at 8 '), while they finished 10th at +7 (16-23).

Perasovic's team continued at the same pace and in the first five minutes of the second period (25-32 at 15 '), but there it stuck aggressively and allowed Villarban to breathe close (30-32 at 17'). In the final third of the second period, both teams committed to a one-run loss, with Baskoni closing the half at +5 (30-35).

However, the third quarter belonged to the French, who tightened their defenses and converted 32-39 (23 ') to 39-39 (25') thanks to the rise of Jackery's performance. The two teams went on to score, but the Basques closed the third period at +1 (48-49), though Mitrovic's players had found their rhythm.

Wilberbahn started the fourth period ideally and strangled the Basque with its defense: 9-1, split the score (57-51 at 34 ') and set the stage for its victory.

With Sengelia and Henry, Perasovic's team came close again (63-61 at 37 '), but the home side kept their calm and, thanks to their good defense, locked up their great victory (66-63).

Minutes: 16-23, 30-36, 48-49, 66-63.
===Με ανατροπή στο δεύτερο, πήρε το σκαλπ της Μπασκόνια η Βιλερμπάν

Σπουδαία νίκη για τη Βιλερμπάν, η οποία επικράτησε 66-63 της Μπασκόνια με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο στο δεύτερο μέρος, η Βιλερμπάν πήρε το σκαλπ της Μπασκόνια (66-63) στο «Αστρομπάλ» και πανηγύρισε την 3η νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα!

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μίτροβιτς ο καταπληκτικός Τζεκίρι, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Βάσκους -που υπέστησαν την 3η ήττα τους- πάλεψε ο Σενγκέλια (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκαν 11-2 (4’) με τον Σενγκέλια να… οργιάζει έχοντας 6 πόντους σε αυτό το διάστημα. Με τους Έρικ και Τζάνινγκ να μπαίνουν στην εξίσωση, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους (12-18 στο 8’), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (16-23).

Η ομάδα του Περάσοβιτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου (25-32 στο 15’), ωστόσο κάπου εκεί κόλλησε επιθετικά και έδωσε τη δυνατότητα στη Βιλερμπάν να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής (30-32 στο 17’). Στο τελευταίο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ αστοχίας, με την Μπασκόνια να κλείνει το ημίχρονο στο +5 (30-35).

Εντούτοις, το τρίτο δεκάλεπτο «ανήκε» στους Γάλλους, που έσφιξαν την άμυνά τους και μετέτρεψαν το 32-39 (23’) σε 39-39 (25’) χάρη στην άνοδο της απόδοσης του Τζεκίρι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως οι Βάσκοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +1 (48-49), παρότι οι παίκτες του Μίτροβιτς είχαν βρει ρυθμό.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε ιδανικά την τέταρτη περίοδο και «έπνιξε» τους Βάσκους με την άμυνά της: με επιμέρους σκορ 9-1, πέρασε μπροστά στο σκορ (57-51 στο 34’) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της.

Με Σενγκέλια και Χένρι, η ομάδα του Περάσοβιτς πλησίασε εκ νέου (63-61 στο 37’), ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και χάρη στην καλή άμυνά τους, κλείδωσαν τη σπουδαία νίκη τους (66-63).

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 30-36, 48-49, 66-63.
Πηγή: Σπορ FM