Τετάρτη 31 Μαΐου 2023

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 27-22

AEK - Olympiacos 27-22

The thriller series found AEK the big winner! The Union was crowned champion by defeating Olympiakos/Xini 27-22, amid apotheosis in the packed indoor "Kasimatis".

AEK celebrated the fifth championship in its history, making it 3-2 in the Handball Premier finals series, beating Olympiakos 27-22.

The match started with both teams playing good defense and going hand in hand in the score, being tied 3-3. AEK then tightened their defense with Matskevic making key saves and enabling his teammates to give their side the lead.

With two goals by Madalinic, the "yellow and black" gained a three goal difference (8-5) and after the two-minute expulsion of Bauer for dangerous marking by Bauer, they reached a double score (12-6). Olympiacos managed to reduce to three goals (12-9), with AEK responding with Kederis for 13-9. By the end of the first half the visitors were gnawing away at the difference with 14-12 being the half time score.

In the replay, Olympiacos reacted and overturned the score to 15-16. Of course, the hosts responded immediately, regaining the lead with a four goal difference (20-16). The "red and white" tried to act accordingly at the start of the second half, however, AEK with a good defense widened and maintained the three-goal lead (23-20) until the end of the match.

With four minutes left in the match and with the score at 24-21, AEK went on a 3-0 run to shoot the difference to six goals (27-21), with the visitors making the final 27-22 with a goal in the last minutes.

*** ΑΕΚ - Ολυμπιακός 27-22

Η σειρά θρίλερ βρήκε μεγάλη νικήτρια την ΑΕΚ! Η Ένωση στέφθηκε πρωταθλήτρια νικώντας 27-22 τον Ολυμπιακό/Ξυνή, μέσα σε αποθέωση στο κατάμεστο κλειστό «Κασιμάτης».

Το πέμπτο πρωτάθλημα στην ιστορία της πανηγύρισε η ΑΕΚ, κάνοντας το 3-2 στη σειρά των τελικών της Handball Premier, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 27-22.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν καλή άμυνα και να πηγαίνουν χέρι - χέρι στο σκορ, όντας ισόπαλες 3-3. Η ΑΕΚ, στη συνέχεια, έσφιξε την άμυνα της με τον Μάτσκεβιτς να πραγματοποιεί κομβικές αποκρούσεις και να δίνει τη δυνατότητα στους συμπαίκτες του να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα τους.

Με δύο γκολ του Μαντάλινιτς, οι «κιτρινόμαυροι» απέκτησαν τρία τέρματα διαφορά (8-5) και μετά την δίλεπτη αποβολή του Μπάουερ για επικίνδυνο μαρκάρισμα του Μπάουερ έφτασαν σε double score (12-6). O Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στα τρία τέρματα (12-9), με την ΑΕΚ να απαντά με τον Κεδέρη για το 13-9. Έως το τέλος του πρώτου μισού οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά με το 14-12 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε το σκορ σε 15-16. Βέβαια, οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως, ανακτώντας το προβάδισμα με τέσσερα τέρματα διαφορά (20-16). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πράξουν ανάλογα με την έναρξη του β΄ μέρους, ωστόσο η ΑΕΚ με καλή άμυνα διεύρυνε το διατήρησε το προβάδισμα στα τρία τέρματα (23-20) έως τα τέλη της αναμέτρησης.

Με τέσσερα λεπτά να απομένουν για το τέλος του ματς και με το σκορ στο 24-21, η ΑΕΚ πραγματοποίησε σερί 3-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στα έξι τέρματα (27-21), με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό 27-22 με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Πηγή: SDNA.gr