Σάββατο 31 Αυγούστου 2019

Με το… δεξί η οικοδέσποινα Κίνα!

With… right host China!

A good second half pushed China to victory (70-55) over C Αte d'Ivoire at its World Cup premiere.

Successful ... China Made Footwear!

After the first half of the derby, the hosts stepped on the gas in the second half and defeated C 70te d'Ivoire 70-55 for the first day of the World Cup and Group A.

Leading the Asian team was the… old, Yi, with 19 points and 8 rebounds, while others were 17 points. had Guo.

From the Africans, Landry stood out with 10 points.

The game was moderate and not good at the start, with China maintaining the lead (7-13) until the 7th. In the final third, Cκτήte d'Ivoire counterattacked and closed the first period ahead (16-14). The derby continued into the second quarter, with the Africans taking the lead (26-25) and the hosts responding at the end of the half to make it 29-29.

The two teams were together until the half of the third quarter (37-38), with the Chinese from that point on and then pressing the ... gas with Zhou Ki and going to +10 (39-49) and with that they also close the season (41-51).

The Chinese had control in the fourth quarter as well, with the difference being +14 (42-56). On the other hand, the Africans not only did not react, but… gave up the match, with the hosts constantly expanding their lead and winning the final 70-55.

Minutes: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70
===Με το… δεξί η οικοδέσποινα Κίνα!

Ένα καλό δεύτερο ημίχρονο έσπρωξε την Κίνα στη νίκη (70-55) επί της Ακτής Ελεφαντοστού, στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Επιτυχημένο… ποδαρικό έκανε η Κίνα!

Μετά το πρώτο ημίχρονο που ήταν ντέρμπι, οι οικοδεσπότες πάτησαν το… γκάζι στο δεύτερο και νίκησαν 70-55 την Ακτή Ελεφαντοστού, για την πρώτη ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και τον Α’ όμιλο.

Κορυφαίος από την ομάδα της Ασίας ήταν η… παλιοσειρά, Γι, με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ άλλους 17π. είχε ο Γκουό.

Από τους Αφρικανούς, ξεχώρισε ο Λάντρι με 10 πόντους.

Μέτριο και χωρίς καλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στην αρχή, με την Κίνα να συντηρεί το προβάδισμα (7-13), μέχρι το 7’. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Ακτή Ελεφαντοστού έκανε την αντεπίθεσή της και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά (16-14). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Αφρικανούς να είχαν το προβάδισμα (26-25) και τους οικοδεσπότες να αντιδρούν στο τέλος του ημιχρόνου και να διαμορφώνουν το 29-29.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (37-38), με τους Κινέζους από εκείνο το σημείο και έπειτα να πατούν το… γκάζι με τον Ζου Κι και να πηγαίνουν στο +10 (39-49) και με αυτό να κλείνουν και την περίοδο (41-51).

Οι Κινέζοι είχαν τον έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει στο +14 (42-56). Από την άλλη, οι Αφρικανοί όχι μόνο δεν αντέδρασαν, αλλά… παράτησαν το ματς, με τους οικοδεσπότες να διευρύνουν συνεχώς το προβάδισμά τους και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 70-55.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-29, 41-51, 55-70

Πηγή: Σπορ FM