Live Skcorer

Σάββατο 31 Αυγούστου 2019

Αργεντινή - Ν. Κορέα 95-69

Article CoverArgentina - South Korea 95-69

Argentina… it took a while to get going, but when it did, New Korea became an opponent… a spectator and so the final 95-69 is perfectly normal.

South Korea only resisted for four minutes when the score was 9-9. Argentina then picked up pace and essentially finished the game from the first quarter when they were ahead 22-11. In the second quarter the difference continued to increase for the Argentines, who led 41-22 in the 16th minute. The second half was a typical process for the Gautos as they were led by 25 points (65-40) in the 28th minute before reaching the final 95-69.

Leading the Argentines were Laprivitola with 17 points, Scola with 15 points and 9 rebounds, Dec with 12 points while from South Korea Ra had 31 points and Lee 15 points.

Minutes: 22-11, 43-28, 71-44, 95-69.
===Αργεντινή - Ν. Κορέα 95-69

Η Αργεντινή… άργησε να πάρει μπρος αλλά όταν το έκανε, η Ν. Κορέα από αντίπαλος έγινε… θεατής και έτσι το τελικό 95-69 κρίνεται απόλυτο φυσικολογικό.

Η Ν. Κορέα αντιστάθηκε μόλις για τέσσερα λεπτά όταν και το σκορ ήταν 9-9. Η Αργεντινή στην συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και ουσιαστικά «τελείωσε» τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με 22-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται για τους Αργεντίνους, που προηγήθηκαν με 41-22 στο 16ο λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία για τους «γκαούτσο» μιας και προηγήθηκαν με 25 πόντους (65-40) στο 28ο λεπτό, πριν φτάσουν στο τελικό 95-69.

Κορυφαίοι για τους Αργεντίνους οι  Λαπροβίτολα με 17 πόντους, Σκόλα με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, Ντεκ με 12 πόντους ενώ από την Ν. Κορέα ο Ρα είχε 31 πόντους και ο Λι 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-11, 43-28, 71-44, 95-69.