Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2015

Χίμκι-Ρεάλ Μαδρίτης 84-70,Φενέρμπαχτσε-Μπάγερν Μονάχου 74-67,Ζιελόνα Γκόρα - Ζαλγκίρις Κάουνας 62-66.

http://edoelos.blogspot.gr/Η Ζιελόνα Γκόρα έμεινε χωρίς πόντο στα τελευταία 4:32 κι η Ζαλγκίρις Κάουνας (62-66) έφυγε απ' την έδρα της με τη νίκη πρεμιέρας.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 34-34, 52-46, 62-66

Πηγή: Gazzetta

Η πυραυλοκίνητη Χίμκι νίκησε την Ρεάλ

Η Χίμκι ήταν ανώτερη σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, είχε ένα συνεχόμενο προβάδισμα στο σκορ και κέρδισε την Ρεάλ με 84-70, κάνοντας επίδειξη δύναμης. Κορυφαίος ο Τοντόροβιτς (15π, 8ρ).

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φετινή Euroleague η κάτοχος του τίτλου Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς η Χίμκι τη νίκησε δίκαια με σκορ 84-70, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.
Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα σε έξι ματς φέτος για την ισπανική ομάδα, η οποία έχει πραγματοποιήσει κακό ξεκίνημα. Τα ματς που προηγήθηκαν: 90-91 vs Μπαουρού, 79-94 vs Μάλαγα, 96-111 vs Σέλτικς, 82-88 vs Βαλένθια.
Η Χίμκι ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις της στην Euroleague, σημειώνοντας μία μεγάλη νίκη, αποδεικνύοντας πως διαθέτει ένα ισχυρό ρόστερ, αλλά και μία καλή ομάδα. Οι Ρώσοι κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι (25/47δ-53%), πήραν τη μάχη στα ριμπάουντ (40-30), έβαλαν μεγάλα σουτ όταν τα χρειάστηκαν, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία και έπαιξαν καλή άμυνα απέναντι στη Ρεάλ, αναγκάζοντας τους Μαδριλένους να κάνουν 17 (!) λάθη στο ματς.
Η Χίμκι είχε για κορυφαίο τον Τοντόροβιτς με 15 πόντους (6/9δ) και 8 ριμπάουντ, συνείσφερε σε όλους τους τομείς ο δραστήριος Σβεντ (13π, 2/2τρ, 3ασ, 4ρ), έδωσε πολύτιμες λύσεις ο Ράις (12π, 8ρ, 2κλ), καλό παιχνίδι και από τον Ογκοστίν (10π, 5/8δ, 7ρ). Από την Ρεάλ ξεχώρισε ο Γιουλ με 20 πόντους (3/7τρ).
Το ματς
Η Χίμκι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έχοντας για όπλο της το περιφερειακό σουτ, αλλά και την κυριαρχία της στα ριμπάουντ και προηγήθηκε με 11-6 στο 5'. Οι Ρώσοι ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο όντας στο +7 (21-14), ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού, βγάζοντας μπόλικη ενέργεια στο γήπεδο.
Ο Φερνάντεθ ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της Ρεάλ στην επίθεση, αλλά ο ακριβοπληρωμένος Σβεντ εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (26-16) στο 12'. Ο Γιουλ απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Σβεντ έδρασε με τον ίδιο τρόπο, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό. Οι Ρώσοι πήγαν και στο +13 (39-26) στο 19' με τον Μόνια, με τον Ογκοστίν να φτάνει τους 10 πόντους στο ματς. Το πρώτο μέρος βρήκε τη Χίμκι να προηγείται με 43-32.
Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ μείωσε σε 43-37 με τρίποντο του Ματσιούλις, αλλά Χίμκι απάντησε με δύο σερί σουτ από τη περιφέρεια(49-37), με τους Ρώσους να μην αφήνουν τους Ισπανούς να πάρουν... ανάσα. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει τρομερό ρυθμό στο παιχνίδι τους, έβαζαν μεγάλα σουτ, και έτρεχαν στο ανοιχτό γήπεδο, με τον Ράις στον αιφνιδιασμό να φέρνει την διαφορά στο +15 (58-43) στο 25'. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Ρώσους να προηγούνται με 61-49.
Στη τελευταία περίοδο ο Σβεντ πήρε το... όπλο του και με πέντε σερί πόντους, συν το καλάθι του Τοντόροβιτς, η Χίμκι πήγε στο +16 (70-54) στο 34', παίζοντας μπάσκετ με μεγάλη αυτοπεποίθηση. Στα 2'30'' πριν το τέλος η Ρεάλ μείωσε σε 77-65, αλλά το γκολ-φάουλ του Ράις στη συνέχεια... γονάτισε τους φιλοξενούμενους. Ο Ντέιβις στη συνέχεια διαμόρφωσε το 84-68, με τους Ρώσους να κερδίζουν την Ρεάλ Μαδρίτης με 84-70
Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 12 (1), Σβεντ 13 (2), Ντράγκιτς, Ογκούστιν 10, Κοπόνεν 7 (1), Βιάλτσεφ 6 (2), Μόνια 10 (2), Τοντόροβιτς 15, Χόνεϊκατ 3 (1), Ντέιβις 8.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 7 (1), Νοτσιόνι, Ντόντσιτς 2, Ματσιούλις 10 (2), Ρέγιες 2, Ροντρίγκεθ 6, Αγιόν 7, Κάρολ 2, Κάρολ 5, Γιουλ 20 (3), Τόμπκινς 4, Ερνανγκόμεθ 7.
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-32, 61-49, 84-70
Ανά δεκάλεπτο: 21-14, 22-18, 18-17, 23-21

Το πίστεψε η Μπάγερν, το πήρε η Φενέρ

Μπορεί να αγχώθηκε αρκετά, όμως με ένα επιμέρους 22-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον Σλούκα να την κρατάει όρθια στα δύσκολα η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 74-67 της μαχητικής Μπάγερν Μονάχου.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η Μπάγερν ήταν μπροστά στο σκορ εκμεταλλευόμενη τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της Φενέρμπαχτσε, όμως στο τέλος οι Τούρκοι άφησαν τους αντιπάλους τους με την... γλύκα κερδίζαοντας με 74-67. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λούιτζι Ντατόμε που σταμάτησε στους 15 πόντους με 6 ριμπάουντ, όμως τίποτα από όλα αυτά δεν θα είχε σημασία αν δεν υπήρχε ο Κώστας Σλούκας. Ο Έλληνας γκαρντ στα περίπου 21 λεπτά που αγωνίστηκε πέτυχε 13 πόντους, έκανε 3 κλεψίματα και ήταν από τους πρωταγωνιστές.
Ο αγώνας είχε κι άλλη ελληνική εκπροσώπηση εκτός του Σλούκα, καθώς πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χρήστος Χριστοδούλου.
Ο αγώνας
Με σερί 6-0 ξεκίνησε τον αγώνα η Φενέρμπαχτσε που έδειξε ότι έχει άγριες διαθέσεις ενόψει της συνέχειας. Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς, ωστόσο, φρόντισε να βάλει φρένο στις ορέξεις των γηπεδούχων και οδηγώντας τους συμπαίκτες του η Μπάγερν απάντησε με ένα σερί 10-0 δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στους Βαυαρούς (6-10 στο 6'). Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε συμπληρώσει περίπου 6 λεπτά χωρίς πόντο και χρειάστηκε ένα σουτ του Σλούκα να αλλάξει το σκορ, όμως αυτό δεν έμοιαζε αρκετό (8-16 στο 8'). Εν αντιθέσει με το ξεκίνημα το φινις του δεκαλέπτου ήταν τελείως διαφορετικό κι έτσι το 10-20 έμοιαζε με επιβράβευση στις γερμανικές προσπάθειες.
Με δύο τρίποντες "βόμβες" δια χειρός Μπογκντάνοβιτς και Ντίξον έδειξαν ότι οι Τούρκοι επέστρεψαν και μάλιστα για τα καλά (16-20 στο 11'). Το παιχνίδι μπορεί να έμοιαζε νευρικό κι οι δύο ομάδες να δυσκολεύονταν αρκετά για να βρουν σκορ, καθώς ήταν αρκετά άστοχες (5/14 δίποντα και 2/8 τρίποντα η Φενέρ, 9/16 δίποντα και 2/9 τρίποντα η Μπάγερν), όμως αυτό φάνηκε να ευνοεί τους φιλοξενούμενους που με κάποια επιθετικά ξεσπάσματα διατηρούνταν σε διψήφια απόσταση (20-34 στο 17). Έστω κι από τις βολές κατά κύριο λόγο, ο Κώστας Σλούκας ήταν ο πιο συνεπής σκόρερ από πλευράς Φενέρ, την ίδια ώρα που ο Ρένφρο ήταν ο ηγέτης της Μπάγερν (30-39 στο 20').
Αποφασισμένοι να κάνουν το come back μπήκαν στο παιχνίδι οι παίκτες του Ομπράντοβιτς. Με τον Κώστα Σλούκα να είναι ο ηγέτης σε σκοράρισμα και οργάνωση οι Τούρκοι έτρεξαν ένα επιμέρους 11-2 ισοφαρίζοντας σε 41-41 (στο 24'). Τα πάντα έμοιαζαν ιδανικά για την Φενέρμπαχτσε που είχε καταφέρει να επανέλθει από το -13, όμως η έξοδος του Σλούκα από το παιχνίδι συνδυάστηκε με την πτώση απόδοσης των Τούρκων. Αυτό το κακό διάστημα έδωσε την ευκαιρία στην Μπάγερν να κλέψει μπάλες, να βγει στον αιφνιδιασμό και με εύκολα καλάθια να τρέξει ένα επιμέρους 3-10 στέλνοντας και πάλι τη διαφορά στο +7 (52-59 στο 30').
Σε ακόμα μία περίοδο η Φενέρ μπήκε εξαιρετικά δυναμικά και με σερί 8-0 γύρισε εκ νέου το ματς (60-59 στο 33'), όμως το ζητούμενο ήταν η διάρκεια (60-59 στο 33'). Αυτή τη φορά τα πράγματα έδειχναν καλύτερα για τους Τούρκους που είχαν πάρει το μάθημα τους (68-62 στο 37'). Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 70-65, όμως στα 45 δευτερόλεπτα ο Ζίπσερ αστόχησε σε τρίποντο με τον Κάλινιτς λίγα δευτερόλεπτα μετά να κάνει το 72-65. Τα πάντα πλέον είχαν κριθεί, καθώς η Φενέρ έχοντας τρέξει ένα επιμέρους 22-8 στην τέταρτη περίοδο είχε φτάσει στην πρώτη της νίκη με σκορ 74-67.
Πηγή: Sport 24