Τετάρτη 27 Μαρτίου 2024

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός, πήρε τη… μισή πρόκριση

Panathinaikos dominated, got... half the qualification

With a new face, Panathinaikos shows a reaction, plays better volley and passed Pefkas 3-0, now looking for two sets in Mets to lock the qualification to the semi-finals of the playoffs

In the first set, the hosts entered strongly, they took the lead with three points (13-10), but Panathinaikos with Karkases' serve made it 8-0 (13-18), coach Papadopoulos' team did not give up and reduced it (20- 23) but he didn't manage to do anything more and the "greens" took the first set with 21-25.

In the second set, things were much easier for Panathinaikos. The "clover" was in front from the first point, managed to open the difference early on (10-14), the Pine Champions had no answers to the very good attacks of the visitors and so the "greens" made it 0-2 in the sets with 17-25.

In the third and as it turned out set, there was plenty of interest, seeing good volleying from both teams. Although Panathinaikos took the lead in the score by up to four points (10-14), the Thessaloniki team responded by tying the score at 15-15 and from then on the set went point by point. The Pine Champions took the lead at a very important point (23-22) but the "greens" with two points from Karkases and one from Samandan, won the third set 23-25 and now want two sets in the rematch on Saturday (30 /3) to qualify for the semifinals of the Women's Volleyball League.

*** Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός, πήρε τη… μισή πρόκριση

Με νέο πρόσωπο ο Παναθηναϊκός δείχνει αντίδραση, παίζει καλύτερο βόλεϊ και πέρασε με 3-0 από τα Πεύκα, αναζητώντας πλέον δυο σετ στο Μετς για να κλειδώσει την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, πήραν προβάδισμα με τρεις πόντους (13-10) όμως ο Παναθηναϊκός με τα σερβίς της Καρκάσες έκανε ένα 8-0 (13-18), η ομάδα του κόουτς Παπαδόπουλου δεν το έβαλε κάτω μείωσε (20-23) όμως δεν κατάφερε να κάτι παραπάνω και οι «πράσινες» πήραν το πρώτο σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα για τον Παναθηναϊκό. Το «τριφύλλι» από τον πρώτο πόντο ήταν μπροστά, κατάφερε να ανοίξει από νωρίς την διαφορά (10-14), οι Πρωταθλητές Πεύκων δεν είχαν απαντήσεις στις πολύ καλές επιθέσεις των φιλοξενούμενων και έτσι οι «πράσινες» έκαναν το 0-2 στα σετ με 17-25.

Στο τρίτο και όπως αποδείχθηκε σετ, υπήρξε αρκετό ενδιαφέρον, βλέποντας καλό βόλεϊ και από τις δύο ομάδες. Παρότι ο Παναθηναϊκός πήρε το κεφάλι στο σκορ έως και με τέσσερις πόντους (10-14), η ομάδα της Θεσσαλονίκης απάντησε ισοφαρίζοντας σε 15-15 και από εκεί και πέρα το σετ πήγε πόντο πόντο. Οι Πρωταθλητές Πεύκων πήραν το προβάδισμα σε πολύ σημαντικό σημείο (23-22) αλλά οι «πράσινες» με δύο πόντους της Καρκάσες και έναν της Σαμαντάν, κατέκτησαν το τρίτο σετ με 23-25 και πλέον θέλουν δύο σετ στον επαναληπτικό αγώνα το Σάββατο (30/3) για να πάρουν την πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Πηγή: SDNA.gr