Σάββατο 30 Μαρτίου 2024

ΟΦΗ - Ατρόμητος 0-0

OFI - Atromitos 0-0

The temperatures are summer, the climate similar and in Heraklion a 0-0 which does injustice to the efforts of both teams. OFI's chances, Atromitos three goals, in a match without much pressure and stress, especially after the draw in Ioannina.

Maybe the title is a bit unfair. Maybe a bit too much for the prologue, but it is an exaggeration for the 90 minutes in "Theodoros Vardinogiannis" and in a game with minimal statistical significance. OFI obviously wanted the result more – it has not definitively resolved the issue of staying, at least in terms of points, and the fact that PAS Ioannina was beating Panaitolikos at the same time did not make it any better. He entered the match to find a goal. He pushed for a goal and to repay the fans in attendance on this ideal castle walk Saturday night.

His chances to open the scoring in the first half were significant, in a 45 minute period in which Atromitos appeared in the 40th minute. OFI found themselves ahead 1-0 with Riera in the 4th minute and Marchegiani clearing in a corner, with Toral in the 14th minute, when his amazing shot was again managed to be cleared by the Italian goalkeeper and, above all, in the 32nd minute! Iseka, from Toral's ball, came out in front of the Atromitos goalkeeper, made a few shots and the 0-0 remained in Heraklion. Two more attempts by Toral followed, both went wide and the last five minutes of the first half belonged to the guests. A counter-attack in the 40th minute ends in a header off the crossbar and out by Valencia, and a little later a shot by Conte goes well wide, to end the first half at 0-0.

The second half was closer to the title or if you prefer the title and prologue more captured the second 45 minutes. OFI started carbon with the first half, but this time Riera missed with a header, Atromitos appeared faster in the match and had the execution of Kunte's foul in the 52' and then the pace dropped. The visitors were better on the pitch against OFI who didn't have the strength to press in the same way they did in the first half, which led to Traianos Della bringing on Marko Bakic to give his side more of a threat. from long shots or set pieces.

The request happened, with Bakic laying excellently for Luis Felipe in the 76th minute, but the Brazilian was unable to score and in the last part of the match it was clear that inspiration, mood and strength had been saved. After all, the 1-1 in Ioannina made it even clearer that neither of them, especially OFI who was more concerned, would risk relegation, so why not 0-0? Third meeting of the two this year, third draw this year, which neither Theodosoulakis' chance, nor Vergo's dig over Christogeorgos could change. A great phase in stoppage time for Atromitos, with OFI's goalkeeper again beating Vergo.

OFI (Traianos Dellas): Christogeorgos, Abanda (79' Theodosoulakis), Lampropoulos, Vouros, Marinakis, Gagegos, Meyado (62' Luis Felipe), Toral (61' Bakits), Riera (79' Thorarinson), Baku (66' Apostolakis ), Iseka.

Fearless (Sasha Ilic): Marcheziani, Keshrida, Acevedo, De Bock, Athanasiou, Conte (89' Erlingbark), Gondaleth, Kamara, Valencia (89' Tzovaras), Vrakas (72' Robaij), Andzielski (61' Vouros).

*** ΟΦΗ - Ατρόμητος 0-0

Οι θερμοκρασίες είναι καλοκαιρινές, το κλίμα ανάλογο και στο Ηράκλειο ένα 0-0 που αδικεί τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Τις ευκαιρίες ο ΟΦΗ, τρία δοκάρια ο Ατρόμητος, σε ένα ματς χωρίς ιδιαίτερη πίεση και άγχος, ειδικά μετά την ισοπαλία στα Γιάννινα.

Ίσως και να είναι λίγο άδικος ο τίτλος. Ίσως λίγο και ο πρόλογος, αλλά είναι καθ’ υπερβολή για τα 90 λεπτά στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και σε ένα παιχνίδι με ελάχιστη βαθμολογική σημασία. Ο ΟΦΗ προφανώς και ήθελε το αποτέλεσμα περισσότερο – δεν έχει ξεμπερδέψει οριστικά με την υπόθεση παραμονής, τουλάχιστον βαθμολογικά και το γεγονός ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα την ίδια ώρα κέρδιζε τον Παναιτωλικό, δεν το έκανε καλύτερο. Μπήκε στο ματς για να βρει γκολ. Πίεσε για να βρει γκολ και για να αποζημιώσει τους οπαδούς του που βρέθηκαν στο γήπεδο, σε αυτό το ιδανικό για βόλτα στο κάστρο Σαββατόβραδο.

Οι ευκαιρίες του για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν σημαντικές, σε ένα 45λεπτο στο οποίο ο Ατρόμητος εμφανίστηκε με το 40ο λεπτό. Ο ΟΦΗ βρέθηκε προ του 1-0 με τον Ριέρα στο 4’ και τον Μαρκετζιάνι να διώχνει σε κόρνερ, με τον Τοράλ στο 14’, όταν το εκπληκτικό του σουτ πάλι κατόρθωσε να διώξει ο Ιταλός γκολκίπερ και, κυρίως, στο 32’! Ο Ισέκα από μπαλιά του Τοράλ βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου, πλάσαρε ελάχιστα άουτ και το 0-0 παρέμεινε στο Ηράκλειο. Ακολούθησαν ακόμα δύο προσπάθειες του Τοράλ, αμφότερες έφυγαν άουτ και το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στους φιλοξενούμενους. Αντεπίθεση στο 40’ καταλήγει σε κεφαλιά δοκάρι και άουτ του Βαλένσια και λίγο αργότερα ένα σουτ του Κούντε φεύγει αρκετά άουτ, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο κοντά στον τίτλο ή αν προτιμάτε ο τίτλος και ο πρόλογος αποτύπωνε περισσότερο τα δεύτερα 45 λεπτά. Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καρμπόν με το πρώτο μέρος, αλλά αυτή τη φορά ο Ριέρα αστόχησε με κεφαλιά, ο Ατρόμητος εμφανίστηκε ταχύτερα στο ματς και είχε την εκτέλεση φάουλ του Κούντε στο 52’ και μετά ο ρυθμός έπεσε. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, απέναντι στον ΟΦΗ που δεν είχε δυνάμεις να πιέσει με τον ίδιο τρόπο που πίεζε στο πρώτο ημίχρονο, κάτι που οδήγησε τον Τραϊανό Δέλλα να ρίξει στο ματς τον Μάρκο Μπάκιτς για να δώσει στην ομάδα του τη δυνατότητα να απειλήσει περισσότερο από μακρινά σουτ ή από στημένες φάσεις.

Το ζητούμενο συνέβη, με τον Μπάκιτς να στρώνει εξαιρετικά για τον Λουίς Φελίπε στο 76’, αλλά τον Βραζιλιάνο να μην καταφέρνει να σκοράρει και στο τελευταίο κομμάτι του ματς ήταν ξεκάθαρο ότι έμπνευση, διάθεση και δυνάμεις είχαν σωθεί. Εξάλλου, το 1-1 στα Ιωάννινα έκανε και πιο ξεκάθαρο ότι ουδείς από τους δύο και κυρίως ο ΟΦΗ που το είχε περισσότερη… έγνοια θα κινδύνευαν με υποβιβασμό, οπότε γιατί όχι 0-0; Τρίτη φετινή αντάμωση των δύο, τρίτη φετινή ισοπαλία, που δεν μπόρεσε να αλλάξει ούτε η ευκαιρία του Θεοδοσουλάκη, ούτε το σκάψιμο του Βέργου πάνω από τον Χριστογεώργο. Μεγάλη φάση και στις καθυστερήσεις για τον Ατρόμητο, με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ και πάλι να κερδίζει τον Βέργο.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Αμπάντα (79’ Θεοδοσουλάκης), Λαμπρόπουλος, Βούρος, Μαρινάκης, Γκαγέγος, Μεγιάδο (62’ Λουίς Φελίπε), Τοράλ (61’ Μπάκιτς), Ριέρα (79’ Θοράρινσον), Μπάκου (66’ Αποστολάκης), Ισεκά.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Κούντε (89’ Έρλινγκμπαρκ), Γκονθάλεθ, Καμαρά, Βαλένσια (89' Τζοβάρας), Βρακάς (72’ Ρομπάιγ) , Αντζιέλσκι (61’ Βούρος).

Πηγή: SDNA.gr