Γκιμαράες – Μορεϊρένσε 2-0: Νίκη από το ημίχρονο

Guimaraes - Moreirense 2-0: Victory at halftime

In the match for the 30th game of the Portuguese championship, Guimaraes prevailed over Moreirense in the battle for the 6th place.

After two consecutive defeats, Guimaraes returned to positive results and rounded out in 6th place with 41 points. Moreirense failed to taste the joy of victory for the 4th consecutive game and remained in 7th place with 36 points after 30 games.

The hosts laid the foundations for dominance early and in the first half, as they cleared the match within five minutes. In the 26th minute the 18-year-old central defender, Andre Amaro, opened the scoring with his maiden goal with Guimaraes (1-0) and in the 30th minute, the 20-year-old Andre Almeida, with his 2nd personal goal of the season, doubled the goals of home team shaping the score of the first part (2-0) which was finally the final result. Guimaraes after 1.5 months managed to score +2 goals achieving the 2nd consecutive victory at home after that against Santa Clara (1-0).

*** Γκιμαράες – Μορεϊρένσε 2-0: Νίκη από το ημίχρονο

Στην αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος η Γκιμαράες επικράτησε της Μορεϊρένσε στη μάχη που δίνουν για την 6η θέση.

Ύστερα από δύο διαδοχικές ήττες η Γκιμαράες επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και στρογγυλοκάθισε στην 6η θέση με 41 βαθμούς. Η Μορεϊρένσε δεν κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης για 4η σερί αγωνιστική και παρέμεινε στην 7η θέση με 36 πόντους μετά από 30 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν τ από νωρίς και στο πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για επικράτηση, καθώς μέσα σε πέντε λεπτά καθάρισαν το ματς. Στο 26ο λεπτό ο 18χρονος κεντρικός αμυντικός, Αντρέ Αμάρο, άνοιξε το σκορ με το παρθενικό του γκολ με την Γκιμαράες (1-0) και στο 30ο λεπτό, ο 20χρονος Αντρέ Αλμέιδα, με το 2ο προσωπικό του γκολ στη σεζόν, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου μέρους (2-0) που εντέλει ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Γκιμαράες μετά από 1.5 μήνα κατάφερε να σημειώσει +2 γκολ πετυχαίνοντας 2η σερί νίκη στην έδρα της μετά από αυτή κόντρα στη Σάντα Κλάρα (1-0).

Πηγή: Novasports.gr