PAOK has released the tribute he has prepared for previous confrontations against Benfica.

Read more: "Paokfc.gr puts you in the climate of confrontation against Benfica early on for the UEFA Champions League Play Offs at Toumba Stadium. Read interesting information about the background of the match, but also the delivery of the Bicheng against Portuguese teams, before the center of the show.

PAOK's # 5 matches have been given this season for the Champions League qualifiers and his record is three wins and two draws. Bicheng made the series of matches with Basel, Spartak Moscow and the first match with Benfica without a loss.

# Total counts 15 matches in the Champions League qualifiers with three wins, seven draws and five defeats. PAOK has scored 20 goals in these games, with Priyovic being in first place with three goals, followed by Vladan Ivits, Stefanos Athanasiadis, who had two goals.

# In the list of scorers there are still the names of Necchid, Sach, Katsourani, Yasumis, Weirini, Salpingidi and Kampos. From the confrontations with Basel and Spartacus were added the names of Kania, Prjovic (3), Varela, El Canturi, Limniu, Pellka, Warda.

# 5 PAOK has been confronted with Benfica in European Cups and the Betshee score is a win, a draw and three defeats with 4-8 goals. Their two clubs were for the UEFA Cup and their final match for the Champions League Play Offs.

# In 1999-00 in the first Toumba show, Gomes scored 68 minutes in front of the Benfica score, Francesco scored a 90-minute foul in the 90th minute but in the 94th Ronaldo again put the Portuguese in the lead.

# In the rematch, Kantaurov gave Benfica a lead in the 25th minute, but Marangos (28 ') and Sabri (44') scored 2-1 for PAOK who sent the game to the extra time and then to the penalty kick, was blocked by 4-1.

# In 2013-14 PAOK confronted Benfica in the 32nd Europa League and the defeat of 1-0 in Tuba's first match came with Lima's goal in the 59th minute, which came from an assistant's mistake that did not indicate offside. In the second game Bichefalu was defeated by 3-0 (70 'Gaitan, 78' Lima, 80 'Markovic).

# In addition to Benfica, PAOK has also faced Leiceses from Portugal in 2002-03 for the UEFA Cup. He was 4-1 in Tumba and got the qualifying, since in the first game he was defeated by 2-1.
===Οι αριθμοί των αναμετρήσεων με την Μπεφνίκα

Ο ΠΑΟΚ έδωσε στη δημοσιότητα το αφιέρωμα που ετοίμασε για τις προηγούμενες αναμετρήσεις του κόντρα στην Μπενφίκα.

Αναλυτικά: «Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης κόντρα στη Μπενφίκα για τα Play Offs του UEFA Champions League στο γήπεδο της Τούμπας. Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background του αγώνα, αλλά και την παράδοση του Δικεφάλου κόντρα σε πορτογαλικές ομάδες, πριν την σέντρα της αναμέτρησης.

#5 αναμετρήσεις έχει δώσει ο ΠΑΟΚ την φετινή σεζόν για τα προκριματικά του Champions League και ο απολογισμός του είναι τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Ο Δικέφαλος έβγαλε χωρίς ήττα την σειρά των αγώνων με την Βασιλεία, την Σπάρτακ Μόσχας και το πρώτο ματς με την Μπενφίκα.

#Συνολικά μετρά 15 αναμετρήσεις στα προκριματικά του Champions League με απολογισμό τρεις νίκες, επτά ισοπαλίες και πέντε ήττες. Ο ΠΑΟΚ έχει σημειώσει 20 γκολ σε αυτά τα παιχνίδια, με τον Πρίγιοβιτς να βρίσκεται πλέον στην πρώτη θέση με τρία γκολ και να ακολουθούν οι Βλάνταν Ίβιτς, Στέφανος Αθανασιάδης που είχαν από δύο γκολ.

#Στην λίστα των σκόρερ υπάρχουν ακόμη τα ονόματα των Νέτσιντ, Στοχ, Κατσουράνη, Γιασουμή, Βιεϊρίνια , Σαλπιγγίδη και Κάμπος. Από τις αναμετρήσεις με την Βασιλεία και την Σπάρτακ προστέθηκαν και τα ονόματα των Κάνιας, Πρίγιοβιτς (3), Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Λημνιού, Πέλκα, Ουάρντα.

#5 φορές έχουν αναμετρηθεί ο ΠΑΟΚ με την Μπενφίκα στα ευρωπαϊκά κύπελλα και ο απολογισμός του Δικεφάλου είναι μια νίκη, μια ισοπαλία και τρεις ήττες με τέρματα 4-8. Οι δύο κόντρες τους ήταν για το Κύπελλο UEFA, ενώ ο τελευταίος τους αγώνας για τα Play Offs του Champions League.

#Το 1999-00 στην πρώτη αναμέτρηση της Τούμπας, ο Γκόμες στο 68ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ την Μπενφίκα, ο Φραντζέσκος ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ στο 90ο λεπτό, αλλά στο 94ο ο Ρονάλτο έβαλε πάλι μπροστά στο σκορ τους Πορτογάλους.

#Στην ρεβάνς, ο Κανταούροφ έδωσε προβάδισμα στην Μπενφίκα στο 25ο λεπτό, αλλά ο Μαραγκός (28’) και ο Σάμπρι (44’) έγραψαν το 2-1 για τον ΠΑΟΚ που έστειλε το ματς στην παράταση και μετά στα πέναλτι, όπου ο Δικέφαλος αποκλείστηκε με 4-1.

#Το 2013-14 ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε την Μπενφίκα στην φάση των 32 του Europa League και η ήττα με 1-0 στο πρώτο ματς της Τούμπας ήρθε με γκολ του Λίμα στο 59ο λεπτό που προήλθε από λάθος του βοηθού που δεν υπέδειξε οφσάιντ. Στο δεύτερο παιχνίδι ο Δικέφαλος ηττήθηκε με 3-0 (70’ Γκαϊτάν, 78’ Λίμα, 80’ Μάρκοβιτς).

#Εκτός από την Μπενφίκα, ο ΠΑΟΚ έχει αντιμετωπίσει και την Λεϊσόες από την Πορτογαλία το 2002-03 για το Κύπελλο UEFA. Επικράτησε με 4-1 στην Τούμπα και πήρε την πρόκριση, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε ηττηθεί με 2-1».
Πηγή: Novasports