Live Skcorer

Τετάρτη 17 Απριλίου 2024

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 68-65: Η Τζόουνς και η άμυνα έφεραν την ισοφάριση

Panathinaikos - Olympiacos 68-65: Jones and the defense brought the equalizer

Panathinaikos prevailed, in overtime, over Olympiakos with 68-65, overturning a difference of 11 points. The series of the finals at 1-1.

Olympiacos took control of the match, in the first half, thanks to its dominance in rebounds. Thanos Nikla's players had only 4 more rebounds after 20 minutes of play, however in the first minutes, the difference was greater.

At the same time, they took advantage of their three-point accuracy (3/9) and Nikolopoulou's good night (11 points, 4 assists in the first half).

The "red and white" managed to escape even with a 10-point difference (29-19), before Panathinaikos went on a 5-0 run to close the gap. With Stamolambrou out due to infection, Dionysia Alexandri stepped up and had 7 points and 2 assists in 14:15.

Jones had a different opinion

In the second half, the image of the match did not change. Olympiacos was in control of the match, including the rebounds. Sometimes Williams and sometimes the long shots allowed the guests to be in front of the score. With safety differences (8-10 points).

Until Jones entered the match equation. The American guard led Panathinaikos to the upset, Panathinaikos went down to the basket (54-56) and the final was a derby again.

Sotiriou reduced the score again to the basket (56-58) and while the clock showed 2:30, Olympiakos fell to an offensive foul with Christinaki.

Jones equalized (58-58) and the Panathinaikos defense worked again. Steal of the ball, which ended up in Jones: Basket and Panathinaikos in front of the score, 60-58.

And while the "greens" took out another defense, it was the turn of Olympiakos' defensive function to show a pulse. Spyridopoulou went to the shots, scored 2/2 for 60-60 (38 seconds).

Panathinaikos missed, Olympiacos had the attack of the match in their hands, but committed an error, with the referees giving possession to the home team. With 6.8 seconds on the clock.

The extension

Jones took the offense but failed to threaten. Extension!

Nikolopoulou returned to the first half's settings and with four consecutive points put Olympiakos in front of the score (16 seconds).

But even there Panathinaikos had the answer. Alleyne collected offensive rebounds, at the insistence of her teammates to shoot three-pointers and made it 66-65. And on defense, Panathinaikos made a steal and the center made it 68-65 with a layup.

Williams won shots, missed both, and the win... was painted green.

*** Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 68-65: Η Τζόουνς και η άμυνα έφεραν την ισοφάριση

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε, στην παράταση, του Ολυμπιακού με 68-65, ανατρέποντας διαφορά 11 πόντων. Η σειρά των τελικών στο 1-1.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ. Οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα είχαν μόνο 4 περισσότερα ριμπάουντ, μετά από 20 λεπτά αγώνα, ωστόσο στα πρώτα λεπτά, η διαφορά ήταν μεγαλύτερη.

Παράλληλα, εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους στα τρίποντα (3/9) και το καλό βράδυ της Νικολοπούλου (11π., 4 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο).

Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη και με 10 πόντους διαφορά (29-19), προτού ο Παναθηναϊκός κάνει σερί 5-0 για να μειώσει τη διαφορά. Με τη Σταμολάμπρου εκτός λόγω ίωσης, η Διονυσία Αλεξανδρή έκανε το step up και είχε 7 πόντους και 2 ασίστ σε 14:15.

Η Τζόουνς είχε άλλη γνώμη

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, μαζί και των ριμπάουντ. Πότε η Γουίλιαμς και πότε τα μακρινά σουτ, επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να είναι μπροστά στο σκορ. Με διαφορές ασφαλείας (8-10 πόντους).

Μέχρι το σημείο που μπήκε στην εξίσωση του αγώνα η Τζόουνς. Η Αμερικανίδα γκαρντ οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην ανατροπή, ο Παναθηναϊκός μείωσε μέχρι το καλάθι (54-56) και ο τελικός ήταν ξανά ντέρμπι.

Η Σωτηρίου μείωσε ξανά στο καλάθι (56-58) και ενώ το χρονόμετρο έδειχνε 2:30, με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε επιθετικό φάουλ με τη Χριστινάκη.

Η Τζόουνς ισοφάρισε (58-58) και η άμυνα του Παναθηναϊκού λειτούργησε ξανά. Κλέψιμο της μπάλας, η οποία κατέληξε στην Τζόουνς: Καλάθι και ο Παναθηναϊκός μπροστά στο σκορ, 60-58.

Και ενώ οι «πράσινες» έβγαλαν και άλλη άμυνα, ήταν σειρά για την αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού να δείξει σφυγμό. Η Σπυριδοπούλου πήγε στις βολές, μέτρησε 2/2 για το 60-60 (38 δεύτερα).

Ο Παναθηναϊκός αστόχησε, ο Ολυμπιακός είχε την επίθεση του αγώνα στα χέρια του, αλλά υπέπεσε σε λάθος, με τους διαιτητές να δίνουν την κατοχή στους γηπεδούχους. Με 6.8 δεύτερα στο ρολόι.

Η παράταση

Η Τζόουνς πήρε την επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει. Παράταση!

Η Νικολοπούλου επανήλθε στις... ρυθμίσεις του πρώτου ημιχρόνου και με τέσσερις σερί πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (16 δεύτερα).

Αλλά και εκεί ο Παναθηναϊκός είχε την απάντηση. Η Αλέιν μάζεψε επιθετικά ριμπάουντ, στην επιμονή των συμπαικτριών της να σουτάρουν τρίποντα και έκανε το 66-65. Και στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός έκλεψε και η σέντερ με λει απ έκανε το 68-65.

Η Γουίλιαμς κέρδισε βολές, αστόχησε και στις δύο και η νίκη... βάφτηκε πράσινη.

Πηγή: Gazzetta.gr