Αθλητικά Νέα επί το πλείστον και άλλα τυχόν θέματα της τρέχουσας επικαιρότητας.

Live Skcorer

Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024

Opponent of Olympiakos: In the "8" of the Israel Cup, Maccabi Tel Aviv with an upset - Zahavi scored

The opponent of Olympiakos in the round of 16 of the Conference League, qualified for the quarter-finals of the Israel Cup, winning 3-1 with an upset of Maccabi Jaffa.

Maccabi Tel Aviv qualified for the quarter-finals of the Israel Cup on Wednesday night (28/02), beating Maccabi Jaffa at home with a score of 3-1 and even with an upset!

The opponent of Olympiakos in the round of 16 of the Conference League was found behind in the score in the 25th minute by the B category team. However, before half-time, Robbie Keane's side had leveled with Turgeman's 41st-minute goal.

In the replay, Maccabi Tel Aviv stepped up and "locked" the match and the qualification in the last quarter, thanks to the goals of Golasa (80') and Zahavi (85'), with the latter actually "unlocking" and finding the net after 7 consecutive... goalless matches.

Let's remember that the first game of the "red and white" against the Israelis is on Thursday (07/03) at "G. Karaiskakis", with the rematch scheduled one week later (14/03) in Topola, Serbia.

*** Αντίπαλος Ολυμπιακού: Στους «8» του Κυπέλλου Ισραήλ η Μακάμπι Τελ Αβίβ με ανατροπή - Σκόραρε ο Ζάχαβι

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των «16» του Conference League, προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισραήλ, επικρατώντας 3-1 με ανατροπή της Μακάμπι Τζαφά.

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ισραήλ πήρε το βράδυ της Τετάρτης (28/02) η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία λύγισε εντός έδρας τη Μακάμπι Τζαφά με σκορ 3-1 και μάλιστα με ανατροπή!

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στη φάση των «16» του Conference League βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 25ο λεπτό από την ομάδα της Β κατηγορίας. Ωστόσο, πριν βγει το ημίχρονο, το σύνολο του Ρόμπι Κιν είχε φέρει το ματς στα ίσα με τέρμα του Τούργκεμαν στο 41ο λεπτό.

Στην επανάληψη, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε στροφές και «κλείδωσε» το ματς και την πρόκριση στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάρη στα τέρματα των Γκολάσα (80') και Ζάχαβι (85'), με τον τελευταίο μάλιστα να «ξεμπουκώνει» και να βρίσκει δίχτυα μετά από 7 διαδοχικά... άσφαιρα ματς.

Να θυμίσουμε πως το πρώτο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων» με τους Ισραηλινούς είναι την Πέμπτη (07/03) στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τη ρεβάνς να είναι προγραμματισμένη μία εβδομάδα αργότερα (14/03) στην Τόπολα της Σερβίας.

Πηγή: SportFM.gr