Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023

Αδιανόητη ματσάρα και... 4-4 το Ανόρθωση-Νέα Σαλαμίνα!

Unthinkable match and... 4-4 Anorthosis-Nea Salamina!

In a crazy game, Anorthosis lost a three-goal lead and was tied 4-4 with Nea Salamina in an unimaginable and at the same time satisfying match for the playouts of the Cypriot league.

Crazy match with the winner... football! Anorthosis lost a three-goal lead and Nea Salamina with an epic counter-attack took the point, in the impressive 4-4 that opened the curtain on the 3rd matchday of the playouts of the Cypriot league.

Doregarai opened the scoring and... froze the home team in just 6', but six minutes later Paroutis equalized at 1-1. A little later, specifically in the 22nd minute, it was Guerrero's turn to score to seal the upset and give the hosts a lead (2-1), which they maintained until the end of the half.

Mraz in the 58th minute and Tehera three minutes later with a penalty made it 4-1, giving dimensions of triumph to his team who were going for a comfortable and emphatic victory. Nevertheless, Mihajlovic's team relaxed and paid for it!

Because Koumouris came on as a substitute in the 68th minute and almost did the damage, scoring twice in a three-minute span (74th, 77th) to reduce the score to 4-3. As if all this was not enough, the visitors managed to find a fourth goal as well, getting a desperate point with Florian in the 3rd minute of stoppage time equalizing for the final 4-4!

The 3rd matchday of the playouts:

Anorthosis-Nea Salamina 4-4

(12' Paroutis, 22' Guerrero, 58' Mraz, 61' pen. Tehera - 6' Doregarai, 74', 77' Koumouris, 90'+3' Florian)

Saturday 01/04

Karmiotissa-Olympiakos Nicosia (16:30)

AE Limassol-Akritas Chloraka (19:00)

Sunday 02/04

Paralimni Youth Union-Doxa Katokopias (19:00)

The next matchday of the playouts:

Friday 07/04

New Salamina-Karmiotissa (17:00)

Saturday 08/04

Akritas Chlorakas-Doxa Katokopias (19:00)

Sunday 09/04

Olympiacos Nicosia-ENP (17:00)

AE Limassol - recovery (19:00)

*** Αδιανόητη ματσάρα και... 4-4 το Ανόρθωση-Νέα Σαλαμίνα!

Σε ένα τρελό παιχνίδι η Ανόρθωση απώλεσε προβάδισμα τριών τερμάτων και έμεινε στο 4-4 με τη Νέα Σαλαμίνα σε ένα αδιανόητο και συνάμα χορταστικό ματς για τα playouts του κυπριακού πρωταθλήματος.

Τρελό ματς με νικητή το... ποδόσφαιρο! Η Ανόρθωση απώλεσε προβάδισμα τριών τερμάτων και η Νέα Σαλαμίνα με επική αντεπίθεση πήρε τον βαθμό, στο εντυπωσιακό 4-4 που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής των playouts του κυπριακού πρωταθλήματος.

Ο Ντορεγκαράι άνοιξε το σκορ και… πάγωσε τους γηπεδούχους μόλις στο 6’, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Παρούτης ισοφάρισε σε 1-1. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό ήταν η σειρά του Γκερέρο να σκοράρει για να υπογράψει την ανατροπή και να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους (2-1), το οποίο και διατήρησαν ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Μραζ στο 58’ και ο Τεχέρα τρία λεπτά αργότερα με πέναλτι έγραψαν το 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του που πήγαινε για μια άνετη και εμφατική επικράτηση. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μιχαΐλοβιτς χαλάρωσε και το πλήρωσε!

Διότι ο Κουμούρης μπήκε αλλαγή στο 68’ και λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά, αφού σκόραρε δις σε διάστημα τριών λεπτών (74’, 77’) για να μειώσει σε 4-3. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν και τέταρτο γκολ, παίρνοντας έναν ανέλπιστο βαθμό με τον Φλοριάν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων να ισοφαρίζει για το τελικό 4-4!