Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023

Μίλων - Ολυμπιακός 0-3 (vid)

Milon - Olympiacos 0-3 (vid)

Although Milon looked quite competitive in two of the three sets, Olympiacos took a 3-0 set win at the "Tenda" indoor gym, qualifying for the final of the Greek Cup.

Olympiacos confirmed the title of the favorite in practice, beating Milon with 3-0 sets (15-25, 23-25, 19-25), "sealing" the first of two tickets to the final in the Greek Cup. The "red and white" will find out their opponent in the final from the second semi-final of the competition between PAOK and Panathinaikos (21.15, ERT 3).

Olympiacos from very early on in the opening set of the semi-final found a lead (2-5), with Milonas quickly reducing it to the minimum (5-6). Of course, the home team's streak was followed by that of the "red and whites", who with a very good serve took a four-point lead (9-13), which they then widened (12-19).

Alberto Giuliani's team, with Milos unable to react, won the set with relative ease, which the score also proves (15-25).

In contrast to the first set, Milos appeared clearly better and with both the serve and the improved block he was ahead with a double score (6-3). Sakis Psarra's players kept their lead, then reaching another double score (10-5).

Milon' team managed to get to plus seven at the end of the set (19-12), but with Zoupani at the service, the "red and white" were reduced to two points (19-17). Neosmyrniotes again took a four-point lead (21-17) with Yordanov and Herr, however Olympiacos tied the set (22-22) and with Stern on serve doubled his set with a score of 23-25.

The third set had similar dynamics to the second set. Olympiakos and Milon went point-to-point in the score, alternating the lead. With the score at 15-15, Olympiacos, with Travitsa on serve, made a 4-0 run (15-19).

With this lead he set the stage for winning the third set, which he managed with a score of 19-25 for the final 3-0 in the sets.

The sets: 15-25, 23-25, 19-25

*** Μίλων - Ολυμπιακός 0-3 (vid)

Αν και ο Μίλων φάνηκε αρκετά ανταγωνιστικός στα δύο από τα τρία σετ, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 σετ στο κλειστό γυμναστήριο «Τέντα», παίρνοντας την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε και στην πράξη τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας του Μίλωνα με 3-0 σετ (15-25, 23-25, 19-25), «σφραγίζοντας» το πρώτο από τα δύο εισιτήρια του τελικού στο Κύπελλο Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μάθουν τον αντίπαλό τους στον τελικό από το δεύτερο ημιτελικό της διοργάνωσης ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό (21.15, ΕΡΤ 3).

Ο Ολυμπιακός από πολύ νωρίς στο εναρκτήριο σετ του ημιτελικού βρήκε προβάδισμα (2-5), με τον Μίλωνα να μειώνει γρήγορα στο ελάχιστο (5-6). Βέβαια, το σερί των τυπικά γηπεδούχων διαδέχθηκε αυτό των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι με πολύ καλό σερβίς πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων (9-13), την οποία διεύρυναν στη συνέχεια (12-19).

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, με τον Μίλωνα να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση, κατέκτησαν με σχετική ευκολία το σετ, κάτι που αποδεικνύει και το σκορ (15-25).

Σε αντίθεση με το πρώτο σετ, ο Μίλων εμφανίστηκε σαφώς καλύτερος και τόσο με το σερβίς όσο και με το βελτιωμένο μπλοκ βρέθηκε μπροστά με double score (6-3). Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα κράτησαν το προβάδισμα τους, φτάνοντας στη συνέχεια σε ένα ακόμη double score (10-5).

Η ομάδα του Μίλωνα κατάφερε να βρεθεί στο συν επτά στα τέλη του σετ (19-12), όμως με τον Ζουπάνι στο σέρβις οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους δύο πόντους (19-17). Οι Νεοσμυρνιώτες πήραν και πάλι προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-17) με τους Γιορντάνοφ και Χερ, ωστόσο ο Ολυμπιακός έφερε το σετ στα ίσα (22-22) και με τον Στερν στο σερβίς διπλασίασε τα σετ του με σκορ 23-25.

Αντίστοιχης δυναμικής με το δεύτερο σετ ήταν και το τρίτο. Ολυμπιακός και Μίλων πορεύονταν πόντο - πόντο στο σκορ, εναλλάσσοντας το προβάδισμα. Με το σκορ στο 15-15, ο Ολυμπιακός με τον Τράβιτσα στο σερβίς, πραγματοποίησε ένα σερί 4-0 (15-19).

Με το προβάδισμα αυτό έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του τρίτου σετ, πράγμα το οποίο κατάφερε με σκορ 19-25 για το τελικό 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 15-25, 23-25, 19-25

Πηγή: SDNA.gr