Πάλη: Στον τελικό του Ευρωπαϊκού η Πρεβολαράκη

Wrestling: Prevolaraki in the European final

Another gold or silver medal will be received by the Greek wrestling, through Maria Prevolaraki

Another distinction for the Greek wrestling, as Maria Prevolaraki qualified for the final of the European Championship in Hungary.

The Greek athlete defeated Turkish Zeynep Getgil by falling, getting the ticket that secures a medal.

In the first round Maria Prevolaraki prevailed 3-1 over Tatiana Debien from France.

He then threw out the big favorite of the tournament, Julia Leorda from Moldova.

At the moment, the 30-year-old looks very strong, laying the foundations for a gold medal in the 53 kg category in the European Championship.

The Greek struggle continues to excel

It is recalled that on Tuesday George Kougioumtsidis won the gold medal in the 79 kg freestyle wrestling.

The Greek athlete defeated Ashraf Asirov from Azerbaijan 7-6 in the final.

The 21-year-old champion came with ταχύ speed gained from the gold medal he won at the European U23.

In fact, he became the first Greek wrestler to win a medal in the 79k. of the free, after 14 whole years.

At the same time, with the… absolute of successes, the Greek delegation to the international tournament held in Tallinn was completed.

Our country participated in the event with three women who all got on the podium and showed very good results.

Nicoleta Barba at 69k. won the gold medal and brought the greatest distinction in the event.

Agapi Ampelidou (57k) and Maria Louisa Gika (39k) climbed to the second step of the podium.

*** Πάλη: Στον τελικό του Ευρωπαϊκού η Πρεβολαράκη

Ακόμα ένα χρυσό ή ασημένιο μετάλλιο θα παραλάβει η ελληνική πάλη, μέσω της Μαρίας Πρεβολαράκη

Ακόμα μία διάκριση για την ελληνική πάλη, καθώς η Μαρία Πρεβολαράκη προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Ουγγαρίας.

Η Ελληνίδα αθλήτρια νίκησε με πτώση την Τουρκάλα Ζεϊνέπ Γετγκίλ, παίρνοντας το εισιτήριο που εξασφαλίζει μετάλλιο.

Στον πρώτο γύρο η Μαρία Πρεβολαράκη επικράτησε 3-1 της Τατιάνα Ντεμπιέν από τη Γαλλία.

Στη συνέχεια πέταξε εκτός το μεγάλο φαβορί του τουρνουά, τη Γιούλια Λέορντα από τη Μολδαβία.

Αυτή τη στιγμή δείχνει ιδιαίτερα δυνατή η 30χρονη, θέτοντας τις βάσεις για χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία των 53 κιλών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η ελληνική πάλη συνεχίζει να διαπρέπει

Υπενθυμίζεται ότι την Τρίτη ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 79 κιλά ελευθέρας πάλης.

Ο Έλληνας αθλητής νίκησε στον τελικό τον Ασράφ Ασίροφ από το Αζερμπαϊτζάν με 7-6.

Ο 21χρονος πρωταθλητής ήρθε με… κεκτημένη ταχύτητα από το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό U23.

Μάλιστα, έγινε ο πρώτος Έλληνας παλαιστής που κατέκτησε μετάλλιο στα 79κ. της ελευθέρας, έπειτα από 14 ολόκληρα χρόνια.

Παράλληλα, με το… απόλυτο των επιτυχιών ολοκληρώθηκε η ελληνική αποστολή στο διεθνές τουρνουά που διεξήχθη στο Ταλίν.

Η χώρα μας συμμετείχε στη διοργάνωση με τρεις γυναίκες που όλες ανέβηκαν στο βάθρο και έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

Η Νικολέτα Μπάρμπα στα 69κ. κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και έφερε τη μεγαλύτερη διάκριση στη διοργάνωση.

Η Αγάπη Αμπελίδου (57κ.) και η Μαρία Λουίζα Γκίκα (39κ.) ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Πηγή: Sportime.gr