Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-2: Στον τελικό ο Δικέφαλος μετά από τρελό ματς

PAOK - Olympiacos 3-2: In the final, Dikefalos after a crazy match

In a semifinal with many variations, PAOK prevailed over 3-2 sets of Olympiakos and qualified for the Cup final where they will face Finikas Syros.

The second semifinal of the Cup was also judged in the five sets. PAOK in a match with many variations in the score prevailed 3-2 set of Olympiacos and will face on Friday in the final Finikas Syros ONEX.

Both teams had their good and dead points in the game, something that was reflected in the fluctuation of the sets.

The match: PAOK was the one that entered the match stronger. Kalmazidis' players pressed from the service position, were more efficient in the attack and managed to build a five point difference.

Olympiakos at no point in the first set could enter its claim, PAOK maintained this lead until the final and reached its conquest with 25-19.

The start of the second set was inversely proportional to that of the first, Olympiakos with Tepan doing a great job from the service position led the red and whites to +7 (1-8).

PAOK reacted and reduced to two 9-11, but again the red and whites managed to escape with 6 (11-17). The biceps players tried to close the gap again, but Peric closed the set with 25-22 for 1-1.

Change image again in the third set. PAOK was again the one who took the reins of the set from the beginning with Olympiakos entering its claim in the final.

Tepan went to the service with the score at 20-16 and helped Olympiakos reduce the point by giving new interest in the set. However, in the final, PAOK was the one who celebrated and won it 25-22.

The fourth set had a lot in common with the second. Olympiakos with its services managed to escape the score early, only this time PAOK did not manage to react and the red and whites won the set 25-17 and sent the match to the tiebreak.

PAOK - Olympiacos 3-2

The sets: 25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10

PAOK: Walsh, Udris, Koumentakis, Barnes, Brown, Petreas and libero Kokkinakis

Olympiakos: Stivachtis, Tepan, Migailovic, Peric, Pageng, Zoupanis and libero Zisis

*** ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-2: Στον τελικό ο Δικέφαλος μετά από τρελό ματς

Σε έναν ημιτελικό με πολλές διακυμάνσεις ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Σύρου.

Στα πέντε σετ κρίθηκε και ο δεύτερος ημιτελικός του Κυπέλλου. Ο ΠΑΟΚ σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού και θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή στον τελικό τον Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ.

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά και τα νεκρά σημεία τους στο παιχνίδι κάτι που αποτυπώθηκε και στη διακύμανση των σετ.

Το ματς: Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Οι παίκτες του Καλμαζίδη πίεσαν από τη θέση του σερβίς, ήταν πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση και κατάφεραν να χτίσουν διαφορά πέντε πόντων.

Ο Ολυμπιακός σε κανένα σημείο του πρώτου σετ δεν μπόρεσε να μπει στη διεκδίκησή του, ο ΠΑΟΚ συντήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και έφτασε στην κατάκτησή του με 25-19.

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ ήταν αντιστρόφως ανάλογο με εκείνο του πρώτου ο Ολυμπιακός με τον Τέπαν να κάνει μεγάλη δουλειά από τη θέση του σερβίς οδήγησε τους ερυθρόλευκους στο +7 (1-8).

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε στους δύο 9-11, αλλά ξανά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 6 (11-17). Οι παίκτες του δικεφάλου προσπάθησαν να μαζέψουν ξανά τη διαφορά, αλλά ο Πέριτς έκλεισε το σετ με 25-22 για το 1-1.

Αλλαγή εικόνας ξανά στο τρίτο σετ. Ο ΠΑΟΚ ήταν ξανά εκείνος που πήρε από την αρχή τα ηνία του σετ με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στη διεκδίκησή του στο φινάλε.

Ο Τέπαν πήγε στο σερβίς με το σκορ στο 20-16 και βοήθησε ώστε ο Ολυμπιακός να μειώσει στον πόντο δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Ωστόσο, στο φινάλε ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πανηγύρισε και το κατέκτησε με 25-22.

Το τέταρτο σετ είχε πολλά κοινά με το δεύτερο. Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς του κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει στο σκορ μόνο που αυτή την φορά ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν το σετ με 25-17 και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-2

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10

ΠΑΟΚ: Γουόλς, Ούντρις, Κουμεντάκης, Μπαρνς, Μπράουν, Πετρέας και λίμπερο ο Κοκκινάκης

Ολυμπιακός: Στιβαχτής, Τέπαν, Μιγαήλοβιτς, Πέριτς, Παγένγκ, Ζουπάνης και λίμπερο ο Ζήσης