Παγκόσμιος πρωταθλητής Νέων ο Μέρλος στο ύψος (video)

The gold medal at the top was conquered today (14/7) by Antonis Merlos at the World Championship K20 in Tampere.

The gold medal at the height was won by Antonis Merlos at the World Championship K20 in Tampere. Our athlete, despite the fact that during the year encountered several problems, managed to succeed twice personal best with 2.23 m. To share the gold medal with the Mexican Robert Vilches.

Merlus started his race at 2.07m with a valid jump, surpassing the second with 2.12m and the first with 2.16m, 2.19m, 2.21m and 2.23 m and left his personal record, which was 2.20 m, from 2017.

The athlete winter traveled to the US to start the great of in Georgia, despite the difficulties adjusting to the new environment, but the injury that had plagued the last year managed to find his way and get to the gold medal in top event of his class.

Merl and Villehs agreed not to play a barrage and to hang out on the podium of the winners. Bronze (USA) and Pole (South Africa) shared a bronze medal of 2.23 meters.

Greece won its second medal in the event and its 12th overall. Our country has won a gold medal after 10 years and the victory of Pericles Iakovakis in Ansi. A medal at the World Championship was won in 1988 by Lambros Papakostas, who was second.

===Παγκόσμιος πρωταθλητής Νέων ο Μέρλος στο ύψος (video)

Το χρυσό μετάλλιο στο ύψος κατέκτησε σήμερα (14/7) ο Αντώνης Μέρλος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε.

Το χρυσό μετάλλιο στο ύψος κατέκτησε ο Αντώνης Μέρλος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 στο Τάμπερε. Ο αθλητής μας, παρά το γεγονός ότι στη διάρκεια της χρονιάς αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, κατάφερε να πετύχει δύο φορές ατομικό ρεκόρ και με 2,23 μ. να μοιραστεί το χρυσό μετάλλιο με τον Μεξικανό, Ρόμπερτ Βίλχες.

Ο Μέρλος, ξεκίνησε τον αγώνα του στα 2,07 μ. με έγκυρο άλμα, ξεπέρασε με την δεύτερη τα 2,12 μ. και με την πρώτη τα 2,16 μ., 2,19 μ., 2,21 μ. και 2,23 μ. και άφησε στην ιστορία το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 2,20 μ., από το 2017.

Ο αθλητής τον χειμώνα ταξίδεψε στις ΗΠΑ για να ξεκινήσει τις σπουδαίες του στη Τζόρτζια, παρά τις δυσκολίες προσαρμογής στο νέο περιβάλλον, αλλά και τον τραυματισμό που τον είχε ταλαιπωρήσει από την περσινή χρονιά, κατάφερε να βρει το δρόμο του και φτάσει έως το χρυσό μετάλλιο στο κορυφαίο γεγονός της κατηγορίας του.

οΙ Μέρλος και Βίλχες συμφώνησαν να μην κάνουν αγώνα μπαράζ και να ανέβουν παρέα στο βάθρο των νικητών. Το χάλκινο μετάλλιο μοιράστηκαν οι Μπλέικ (ΗΠΑ) και Πόλ (Ν. Αφρική) με 2,23 μέτρα.

Η Ελλάδα κατέκτησε το δεύτερο της μετάλλιο στη διοργάνωση και το 12ο της στο σύνολο. Η χώρα μας κατακτά χρυσό μετάλλιο ύστερα από 10 χρόνια και τη νίκη του Περικλή Ιακωβάκη στο Ανσι. Μετάλλιο στο ύψος σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέκτησε το 1988, ο Λάμπρος Παπακώστας, ο οποίος ήταν δεύτερος.

Πηγή: Sport 24