Σάββατο 28 Απριλίου 2018

Ντιναμό Μόσχας - Ολυμπιακός 9-13

Article CoverDynamo Moscow - Olympiakos 9-13

Olympiacos prevailed with 13-9 from Dynamo Moscow and celebrated another victory in winning the first place in the Champions League at the men's pole.

The team of Thodoris Vlachos who secured the first prize before the first sprint following the defeat of Barcelonet showed another character game. The Piraeus was back in the score for two and a half eight minutes but they did the overturning and remained unbeaten in the event.

Dynamo achieved the ultimate surprise against Olympiacos and preceded 3-0, taking advantage of the player's efforts above. Croatian Obradovic with a goal in the first half of the season reduced to Olympiacos and formed 3-1 in the first eighth.

With two goals from Delaka and Mylonakis, Thodoris Vlachos' team equalized 3-3 three minutes before the end of the second eighth. Lazipov with a shot from the periphery again gave the lead to Dynamo before Mourikis with a nice effort to the player above equalized again for Olympiacos. Holont with a penalty shot hit 5-4 in the semifinals.

With Fountouli's goal in the first minutes of the third period, Olympiacos equalized to 5-5, with an impressive shot of Gounas for the first time with 6-5. The Piraeus retained their lead by making the 9-7 score with Gonadounia's goal to the player above. SuBotic, five seconds before the end, lowered to 9-8 and was third in the eighth.

One goal of the Birthday and one of the Gunas brought Olympiacos for the first time to +3 (11-8) five minutes before the end of the match. In the last minutes of the match a goal of Obradovic and one of the Infantry played in 13-9 which was the final score of the match.

DYNAMOS MOSCHAS - OLYMPIC 9-13

Eight minutes: 3-1, 2-3, 3-5, 1-3

Dinamo Moscow (Zachirov): Kostrov, Lazarev 2, Kopsev, Sobotic 1, Latipov 1, Pietlovic, Bikov 1, Nagyev, Ratzin 2, Holon 2, Lisunov, Sefelev, Ivanov

Olympiakos (Vlachos): Pavits, Mylonakis 2, Delakas 1, Geminoudia 3, Fountoulis 1, Nicolaidis, Dervisis, Boussley, Mourikis 1, Gounas 2, Argyropoulos - Kanakakis, Obradovic 3, Galanopoulos
====Ντιναμό Μόσχας - Ολυμπιακός 9-13

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 13-9 της Ντιναμό Μόσχας και γιόρτασε με ακόμη μια νίκη την κατάκτηση της πρώτης θέση στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ στο πόλο ανδρών.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου που είχε εξασφαλίσει την πρωτιά πριν από το πρώτο σπριντ μετά την ήττα της Μπαρτσελονέτα έδειξε σε ακόμη ένα παιχνίδι χαρακτήρα. Οι Πειραιώτες ήταν πίσω στο σκορ για δυόμιση οκτάλεπτα ωστόσο έκαναν την ανατροπή και παρέμειναν αήττητοι στη διοργάνωση.

Η Ντιναμό πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό απέναντι στον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 3-0 εκμεταλλευόμενη σε απόλυτο βαθμός τις προσπάθειες στον παίκτη παραπάνω. Ο Κροάτης Ομπράντοβιτς με γκολ στον παίκτη παραπάνω μείωσε για τον Ολυμπιακό και διαμόρφωσε το 3-1 του πρώτου οκταλέπτου.

Με δύο γκολ από Δελακά και Μυλωνάκη η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ισοφάρισε 3-3 τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος του δευτέρου οκταλέπτου. Ο Λατίποφ με σουτ από την περιφέρεια έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Ντιναμό προτού ο Μουρίκης με ωραία προσπάθεια στον παίκτη παραπάνω ισοφάρισε και πάλι για τον Ολυμπακό. Ο Χόλοντ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι διαμόρφωσε το 5-4 του ημιχρόνου.

Με γκολ του Φουντούλη στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 5-5 ενώ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γούνα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 6-5. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμά τους κάνοντας μάλιστα το 9-7 με γκολ του Γεννηδουνιά στον παίκτη παραπάνω. Ο Σούμποτιτς πέντε δεύτερα πριν το τέλος μείωσε στο γκολ για το 9-8 που ήταν και το σκορ του τρίτου οκταλέπτου.

Ένα γκολ του Γεννηδουνιά και ακόμη ένα από τον Γούνα έφεραν τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +3 (11-8) πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ένα γκολ του Ομπράντοβιτς και ένα του Γεννηδουνιά διαρμόφωσαν το 13-9 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 9-13

Οκτάλεπτα: 3-1, 2-3, 3-5, 1-3

Ντιναμό Μόσχας (Ζακίροφ): Κοστρόφ, Λαζάρεφ 2, Κόπτσεφ, Σούμποτιτς 1, Λατίποφ 1, Πγιέτλοβιτς, Μπίκοφ 1, Ναγκάεφ , Ράτζεν 2, Χόλοντ 2, Λισούνοφ , Σεπέλεφ, Ιβάνοφ

Ολυμπιακός (Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος - Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 3, Γαλανόπουλος