Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου 2016

Μαγικός… Αστέρας ισοπέδωσε την ΤΣΣΚΑ!

Magic ... Asteras leveled CSKA!

Plate CSKA Moscow made the Red Star. The "reds" were superior throughout the match and took the first win of their history (78-67) against the -kakistous- Russians.

Magic ... Asteras leveled CSKA and tragic tradition! The Red Star made fun to Dimitri Itoudis group (78-67) and took the first victory of its history against the Russians (count 9 defeats in as many games)! Amazing the Kouzmits with double-double (16 p., 10 Ribe.) Struggled by himself Vorontsevits for Russians, having 21 points. 7-8 record team in the 12-3 guests who made their second consecutive defeat in the event.

The match

Soon the "hot" atmosphere that had been created by 18 and now thousands of fans of the team, just enthusiasm and the failure of the guests brought the hosts to 13-0 (!) On completion of four minutes. Teodosic three-pointer opened an account for CSKA, but the Ntangkoumpits replied the same way. As much as we tried Russians, however, the difference does not fall to nothing, the Star is at the end of the first period to 13 (27-14).

More of the same in the second quarter. The "reds" played excellent basketball, unlike the Russians who were ghost of themselves. By Kurbanov to act CSKA dropped the difference to seven points (27-20) and seven minutes before half-time arrived even at -4 (31 to 27). However, the hosts found the rhythm again they had lost, they played excellent defense again and allowed guests to score only 7 points by the end of the half. Instead, players of Dejan Radonjic, achieved 17 points in six minutes and closed the half on 14 (48-34).

Asteras firmly held his lead until the middle of the third period. Vorontsevits, Kurbanov and Jackson began to score, the difference falls to 7 (60-53), three and a half minutes before the end of the period. However, Kouzmits and Guduric restored order, with 64-56 being the score of the quarter. Although one would expect that CSKA will make the counter-attack in the last period, it never happened! The hosts kept to plate their lead and reached their final victory with 78-67!

Now the Serbs have 7-8 record, while the Russians with their second consecutive defeat are at 12-3.
===Μαγικός… Αστέρας ισοπέδωσε την ΤΣΣΚΑ!

Πλάκα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε ο Ερυθρός Αστέρας. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς και πήραν την πρώτη νίκη της ιστορίας τους (78-67) κόντρα στους -κάκιστους- Ρώσους.

Μαγικός… Αστέρας ισοπέδωσε την ΤΣΣΚΑ και την τραγική του παράδοση! Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε πλάκα στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη (78-67) και πήρε την πρώτη νίκη της ιστορίας του κόντρα στους Ρώσους (μετρούσε 9 ήττες σε ισάριθμα ματς)! Καταπληκτικός ο Κούζμιτς με double-double (16 π., 10 ριμπ.), πάλευε μόνος του ο Βοροντσέβιτς για τους Ρώσους, έχοντας 21 πόντους. Στο 7-8 το ρεκόρ των γηπεδούχων, στο 12-3 οι φιλοξενούμενοι που έκαναν την δεύτερη σερί τους ήττα στη διοργάνωση.

Το ματς

Λίγο η «καυτή» ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι 18 και πλέον χιλιάδες οπαδοί της ομάδας, λίγο ο ενθουσιασμός αλλά και η αστοχία των φιλοξενούμενων, έφεραν τους γηπεδούχους στο 13-0 (!) με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών. Ο Τεόντοσιτς με τρίποντο άνοιξε λογαριασμό για την ΤΣΣΚΑ, όμως ο Ντάνγκουμπιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Όσο και να προσπαθούσαν οι Ρώσοι, πάντως, η διαφορά δεν έπεφτε με τίποτα, με τον Αστέρα να βρίσκεται στο τέλος της πρώτης περιόδου στο +13 (27-14).

Μια από τα ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιζαν εξαιρετικό μπάσκετ, σε αντίθεση με τους Ρώσους που ήταν φάντασμα του εαυτού τους. Με τον Κουρμπάνοφ να αναλαμβάνει δράση η ΤΣΣΚΑ έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (27-20) και επτά λεπτά πριν το ημίχρονο έφτασε ακόμη και στο -4 (31-27). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τον ρυθμό που είχαν χάσει, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και πάλι και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν μόλις 7 πόντους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Αντιθέτως, οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς, πέτυχαν 17 πόντους σε 6 λεπτά και έκλεισαν στο ημίχρονο στο +14 (48-34).

Ο Αστέρας κρατούσε σταθερά το προβάδισμά του μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Βοροντσέβιτς, Κουρμπάνοφ και Τζάκσον είχαν αρχίσει να σκοράρουν, με τη διαφορά να πέφτει στους 7 (60-53), τρεισήμισι λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Ωστόσο, οι Κούζμιτς και Γκούντουριτς επανέφεραν την τάξη, με το 64-56 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου. Παρότι περίμενε κανείς πως η ΤΣΣΚΑ θα κάνει την αντεπίθεσή της στην τελευταία περίοδο, αυτό δεν συνέβη ποτέ! Οι γηπεδούχοι κράτησαν για πλάκα το προβάδισμά τους και έφτασαν στην τελική τους επικράτηση με 78-67!

Πλέον, οι Σέρβοι έχουν ρεκόρ 7-8, ενώ οι Ρώσοι με τη δεύτερη σερί τους ήττα βρίσκονται στο 12-3.
Πηγή: Σπορ FM.