Δευτέρα 26 Δεκεμβρίου 2016

Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό

Easy afternoon for Olympiacos

Olympiakos has encountered resistance from Prometheus, easily beating with 90-63 for the 13th race of the A1 debut Vangelis Angelou in Patras team.
In the first minutes of the match Prometheus managed to remain close to the stadium, but when Olympiakos found rhythm and pushed to the back, took the reins of the match. In the 6th minute the "reds" were preceded by 17-9 and easily completed the first quarter to 11 (27-16). In the second period, Olympiacos had taken for good control of the game and the Green Lotzeski and to take appropriate action, 17 the "reds" had uploaded the difference to 22 (46-24). Prometheus was not able to react and at the end of the first half of the Giannis Sfairopoulos group preceded with 53-26.

In the third quarter, Olympiakos showed signs of relaxation, but not to an extent be threatened by Prometheus. The hosts kept comfortably in the lead, having pluralism in their attack and without encounter resistance at 30 'was ahead in the score to 75-43. Accident time in the third period, the injury to his shoulder Dimitrios Agravanis. The last period was more procedural nature for Olympiacos, who eventually came to win 90-63.

Quarters: 27-16, 53-26, 75-43, 90-63
====Εύκολο απόγευμα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε αντίσταση από τον Προμηθέα, επικρατώντας εύκολα με 90-63 για την 13η αγωνιστική της Α1, στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Αγγέλου στην ομάδα της Πάτρας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Προμηθέας κατάφερνε να παραμείνει κοντά στο σκορ, αλλά όταν ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και πίεσε στην άμυνα, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης. Στο 6ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» είχαν προηγηθεί με 17-9 και ολοκλήρωσαν εύκολα το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (27-16). Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε πάρει για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα και με τους Λοτζέσκι και Γκριν να αναλαμβάνουν δράση, στο 17’ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ανεβάσει την διαφορά στο +22 (46-24). Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγούνταν με 53-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έδειξε σημάδια χαλάρωσης αλλά όχι σε βαθμό να απειληθεί από τον Προμηθέα. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν με άνεση το προβάδισμα, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεσή τους και δίχως να συναντήσουν αντίσταση, στο 30’ ήταν μπροστά στο σκορ με 75-43. Ατυχη στιγμή στην τρίτη περίοδο, ο τραυματισμός στον ώμο του Δημήτρη Αγραβάνη. Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε τελικά στη νίκη με 90-63.

Δεκάλεπτα: 27-16, 53-26, 75-43, 90-63

Πηγή: SuperBasket