Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2024

Ιντερ Μαϊάμι: Πρεμιέρα με νίκη στα play off - Γκολ και ασίστ ο Αλμπα (vid)

Inter Miami: Premiere with a win in the play offs - Goal and assist by Alba (vid)

With a goal and an assist for Luis Suarez, Jordi Alba led Inter Miami to a winning debut in the MLS play-offs as Lionel Messi's side beat Atlanta 2-1.

The hosts, who were the best team of the regular season, opened the scoring in just the second minute when the Uruguayan striker made the most of Alba's pass. Not long after, 'pulga' missed two chances to extend Inter's lead, but Atlanta's American goalkeeper Brad Guzan (who made nine saves) was impressive to make it 2-0.

In the 39th minute, Saba Lobzanice equalized for Atalanta, but in the 60th minute, after an assist from Messi, Alba set up the final score, with a stunning shot from around 30 yards.

The two teams will meet again on November 2nd in Atlanta.

*** Ιντερ Μαϊάμι: Πρεμιέρα με νίκη στα play off - Γκολ και ασίστ ο Αλμπα (vid)

Με ένα γκολ και μια ασίστ στον Λουίς Σουάρες, ο Ζόρντι Άλμπα οδήγησε την Ιντερ Μαϊάμι σε μία νικηφόρα πρεμιέρα στα play-off του MLS, καθώς η ομάδα του Λιονέλ Μέσι επικράτησε με 2-1 της Ατλάντα.

Οι γηπεδούχοι, που ήταν η καλύτερη ομάδα της κανονικής περιόδου, άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, όταν ο Ουρουγουανός επιθετικός αξιοποίησε ιδανικά την πάσα του Αλμπα. Λίγο αργότερα ο «pulga» έχασε δύο ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της Ιντερ, αλλά ο Αμερικανός τερματοφύλακας της Ατλάντα, Μπραντ Γκουζάν (σ.σ. έκανε εννέα αποκρούσεις) ήταν εντυπωσιακός και απεσώβησε το 2-0.

Στο 39ο λεπτό ο Σάμπα Λομπζανίτζε ισοφάρισε για την Ατλάντα, αλλά στο 60ο λεπτό και μετά από ασίστ του Μέσι, ο Αλμπα διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με εκπληκτικό σουτ από περίπου 30 μέτρα.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στις 2 Νοεμβρίου στην Ατλάντα.

Πηγή: SDNA.gr