Live Skcorer

Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2024

Ανόρθωση - ΠΑΟΚ 30-24

Anorthosis - PAOK 30-24

In the first match between the two teams for the EHF European Cup, Anorthosis beat PAOK in Cyprus 30-24, taking the first step towards qualifying for the next round.

For the first match of the 2nd round of this year's EHF European Cup, the Big Head of the North traveled to Cyprus to face the Cypriot super champions, Anorthosis. The Cypriots won 30-24, led by Lefteris Seirekidis, who scored 6 goals.

Before the start of the match, the two teams honored the memory of Giorgos Konteatis and Nasos Konstantinos, fans of the two teams who lost their lives prematurely.

See the related photo:

In the match, Anorthosis entered the match with... broken brakes on both sides of the field. With defense for a seminar (conceding a goal in the first ten minutes), but also attacking with Argyrou and Adamovic scoring two goals each, they escaped early with a 5 goal difference.

In the following minutes, Dikefalos tried to react with Triantafyllidis, but Kyria did not allow the difference to fall below three goals, having a terrible night with the goalkeeper, Nungovic, who made one save after another.

The black and whites in the last minutes and with consecutive goals by Ioannou and Ladakis, managed to reduce the difference from 6 to 2 goals, with 15-13 accompanying the teams to the locker room.

At the start of the second half, the coach of the black and white team recruited Papazoglou under the goalposts in a move that was judged to be completely correct. The repetition began with the Koukmisis brothers taking over. Konstantis with 3 and Nikos with 1 personal goal, equalized for Dikephalos of the North in the 37th minute at 18-18.

Not only did PAOK get closer to the score, but they took the lead in the 43rd minute with Baggiou's goal from the pivot. Anorthosis answered the goals with Seirekidis (son of the PAOK coach, in an informal family duel) as the protagonist, with the score being the smallest possible difference for quite some time.

With consecutive goals, Ioannou, who reached 7 goals today, kept PAOK within striking distance, but Nungovic with 2 terrible saves and 2 goals in the attack, Anorthosis escaped to +5 four minutes before the end of the match.

From then on, Kyria managed the difference she built with painstaking effort, with the final score of 30-24 giving her the lead, ahead of tomorrow's (26.10) match again on the same field.

The compositions of the two teams in detail:

Anorthosis (Eustathiadis): Kostakidis 2, Gourgoumis, Leonidou, Bakatselos, Argyrou 3, Noungovics, Bezer, Kambar, Tsanaxidis 2, Adamovics 3, Budits 3, Kaimakamis 2, Charalambous, Mugits 6, Fesias, Seirekidis 6

PAOK (Seyrekidis): Gigof, Zafeiris, Ladakis 2, Tsamouridis 1, Nikolaidis, Ioannou 7, K. Koukmisis 5, Papazoglou, Georgievsky 3, Korbel, N. Koukmisis 3, Batzios 1, Papageorgiou, Triphyllantaidis 2

The five minutes: 2-1, 6-1, 8-4, 10-6, 14-9. 15-13(half time), 17-16, 19-18, 21-22, 24-23, 28-24, 30-24

Referees: Bosniak-Maric Two minutes: 6-5, Penalty: 2/2 - 2/2

*** Ανόρθωση - ΠΑΟΚ 30-24

Στον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων για το EHF European Cup, η Ανόρθωση κέρδισε τον ΠΑΟΚ στην Κύπρο με 30-24, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Για τον πρώτο αγώνα του 2ου γύρου του φετινού EHF European Cup, ο Δικέφαλος του Βορρά ταξίδεψε στην Κύπρο για να αντιμετωπίσει την υπερπρωταθλήτρια Κύπρου, την Ανόρθωση. Οι Κύπριοι ήταν αυτοί που πήραν την νίκη με 30-24, με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Σεϊρεκίδη, ο οποίος πέτυχε 6 γκολ.

Πριν απ' την έναρξη του αγώνα, οι δύο ομάδες τίμησαν τη μνήμη του Γιώργου Κοντεάτη και του Νάσου Κωνσταντίνου, οπαδών των δύο ομάδων που έχασαν πρόωρα την ζωή τους.

Δείτε την σχετική φωτογραφία:

Στα του αγώνα, η Ανόρθωση μπήκε με...σπασμένα τα φρένα στο ματς και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με άμυνα για σεμινάριο (δέχτηκε ένα γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά), αλλά και επιθετικά με τον Αργυρού και τον Αντάμοβιτς να πετυχαίνουν από δύο γκολ, ξέφυγε νωρίς με 5 γκολ διαφορά.

Στα επόμενα λεπτά ο Δικέφαλος προσπάθησε να αντιδράσει με τον Τριανταφυλλίδη, αλλά η Κυρία δεν επέτρεψε την διαφορά να πέσει κάτω από τα τρία γκολ, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον τερματοφύλακα, Νούνγκοβιτς, o οποίος έκανε την μία απόκρουση μετά την άλλη.

Οι ασπρόμαυροι στα τελευταία λεπτά και με συνεχόμενα γκολ του Ιωάννου αλλά και του Λαδάκη, κατάφερε να μειώσει από τα 6 στα 2 γκολ την διαφορά, με το 15-13 να συνοδεύει τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο προπονητής των ασπρόμαυρων, επιστράτευσε με την έναρξη του β ημιχρόνου τον Παπάζογλου κάτω από τα δοκάρια σε μία κίνηση, που εκ του αποτελέσματος κρίθηκε ολόσωστη. H επανάληψη άρχισε με τους αδελφούς Κουκμίση να αναλαμβάνουν. Ο Κωνσταντής με 3 και ο Νίκος με 1 προσωπικό γκολ, ισοφάρισαν για τον Δικέφαλο του Βορρά στο 37ο λεπτό σε 18-18.

Όχι μόνο πλησίασε στο σκορ ο ΠΑΟΚ, αλλά πέρασε μπροστά στο 43΄ με γκολ του Μπάτζιου από το πίβοτ. Η Ανόρθωση απαντούσε στα γκολ με πρωταγωνιστή τον Σεϊρεκίδη (γιο του προπονητή του ΠΑΟΚ, σε μία άτυπη οικογενειακή μονομαχία), με το σκορ να είναι στην μικρότερη δυνατή διαφορά για αρκετή ώρα.

Με συνεχόμενα γκολ ο Ιωάννου, ο οποίος έφτασε τα 7 γκολ σήμερα, κρατούσε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση βολής, αλλά ο Νούνγκοβιτς με 2 τρομερές αποκρούσεις και 2 γκολ στην επίθεση, η Ανόρθωση ξέφυγε στο +5 τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, η Κυρία διαχειρίστηκε την διαφορά που έχτισε με κόπο, με το τελικό σκορ 30-24 να της δίνει προβάδισμα, ενόψει του αυριανού (26.10) αγώνα και πάλι στο ίδιο γήπεδο.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ανόρθωση(Ευσταθιάδης): Κωστακίδης 2, Γουργούμης, Λεωνίδου, Μπακατσέλος, Αργυρού 3, Νόυνγκοβιτς, Μπέζερ, Κάμπαρ, Τσαναξίδης 2, Αντάμοβιτς 3, Μπούντιτς 3, Καϊμακάμης 2, Χαραλάμπους, Μούγκιτς 6, Φεσιάς, Σεϊρεκίδης 6

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 1, Νικολαιδης , Ιωάννου 7, Κ. Κουκμίσης 5, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ , Ν. Κουκμίσης 3, Μπάτζιος 1, Παπαγεωργίου , Τριανταφυλλίδης 2

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-1, 8-4, 10-6, 14-9. 15-13(ημίχρονο), 17-16, 19-18, 21-22, 24-23, 28-24, 30-24

Διαιτητές : Μπόσνιακ- Μάριτς  Δίλεπτα: 6-5,  Πέναλτι: 2/2 - 2/2

Πηγή: SDNA.gr