Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2024

Έβαλε τέλος στα... σαράντα της Ρεν ο Γκόμες

Gomes put an end to Ren's forties

Rennes had to taste the joy of victory for 40 days, but they smiled again after Gomes' goal to beat Le Havre 1-0.

Ren smiled again! The Brittany team had to celebrate a victory 40 days ago and did so tonight against Le Havre (1-0).

The first minutes of the match were distinctive, with Rennes in control of the game, however the two teams went to the locker room tied with no goals (0-0). The hosts came on strong in the second half and parlayed that superiority into goals. Specifically, in the 54th minute, Gomes sent the ball into the net for 1-0, with the visitors not being able to react particularly afterwards.

Havre mainly played on the counter-attacks, without looking particularly threatening. Rennes managed to hold onto their lead until the final whistle and came away with the win which lifted them to 8th place, with the visitors in the relegation zone.

Strasbourg-Nades

Marseille-Paris Saint-Germain (21:45, SKY)

*** Έβαλε τέλος στα... σαράντα της Ρεν ο Γκόμες

Η Ρεν είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης για 40 ημέρες, αλλά χαμογέλασε ξανά αφού χάρη στο γκολ του Γκόμες λύγισε με 1-0 τη Χάβρη.

Χαμογέλασε ξανά η Ρεν! Η ομάδα της Βρετάνης είχε να πανηγυρίσει νίκη εδώ και 40 ημέρες και το έκανε απόψε κόντρα στη Χάβρη (1-0).

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τη Ρεν να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μετουσίωσαν αυτή την υπεροχή τους σε γκολ. Συγκεκριμένα στο 54ο λεπτό ο Γκόμες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν ιδιαίτερα στη συνέχεια.

Η Χάβρη έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις, χωρίς να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί. Η Ρεν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και έφυγε με τη νίκη η οποία την ανέβασε στην 8η θέση, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού.