Live Skcorer

Δευτέρα 23 Σεπτεμβρίου 2024

Σιμεόνε: «Εστιάζω στα θετικά, θα μπορούσαμε να έχουμε νικήσει»

Simeone: "I focus on the positives, we could have won"

Diego Simeone took positives from Atletico Madrid's 1-1 draw against Rayo Vallecano on Sunday, which was their third in six LaLiga games this season.

Atletico... salvaged a point at Vagecas thanks to Conor Gallagher's goal after the break after a poor first half in which Issy Palazon gave the home side the lead.

Simeone's side have dropped to fourth place with 12 points, six behind leaders Barcelona and two behind second-placed Real Madrid, who they face next Sunday.

"In the first half we had more chances for a goal. Then we saw tension, participation, a lot of people in the opposing half, attacking in different ways," the Argentine coach told reporters.

"I always focus on the positives, in the second half. We conceded a goal, but we also had chances to score... We could have won the game.

I look at the league games with the same enthusiasm and treat each one as if it were our last game. We are on this path," he added.

*** Σιμεόνε: «Εστιάζω στα θετικά, θα μπορούσαμε να έχουμε νικήσει»

Ο Ντιέγο Σιμεόνε κράτησε τα θετικά από την απόδοση της Aτλέτικο Μαδρίτης στην ισοπαλία (1-1) κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο την Κυριακή, που ήταν η τρίτη φετινή σε έξι αγωνιστικές στη LaLiga.

Η Ατλέτικο... διέσωσε έναν βαθμό στο «Βαγέκας» χάρη στο τέρμα του Κόνορ Γκάλαχερ μετά την ανάπαυλα μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο στο οποίο ο Ίσι Παλαζόν έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Σιμεόνε υποχώρησε στην τέταρτη θέση με 12 βαθμούς, έξι πίσω από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και δύο από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία θα αντιμετωπίσει την επόμενη Κυριακή.

«Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε περισσότερες ευκαιρίες για ένα τέρμα. Μετά είδαμε ένταση, συμμετοχή, πολύ κόσμο στο αντίπαλο μισό, να επιτίθεται με διαφορετικούς τρόπους» είπε ο Αργεντινός προπονητής στους δημοσιογράφους.

«Πάντα εστιάζω στα θετικά, στο δεύτερο ημίχρονο. Δεχθήκαμε ένα γκολ, αλλά είχαμε και ευκαιρίες να σκοράρουμε... Θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι.

Κοιτάζω τους αγώνες του πρωταθλήματος με τον ίδιο ενθουσιασμό και αντιμετωπίζω τον καθένα σαν να ήταν το τελευταίο μας παιχνίδι. Βρισκόμαστε σε αυτό το μονοπάτι» πρόσθεσε.

Πηγή: SDNA.gr