Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024

Ατρόμητος - Λαμία 4-2

Atromitos - Lamia 4-2

Easy home win for Atromitos against Lamia with 4-2, with the hosts dominating the second half and "cleaning up" the game.

Battle for the 5th round of the Stoiximan Super League in Peristeri, between Atromitos and Lamia. With both teams having their chances, Lamia holding out for a half, but the hosts being superior and efficient and easily taking the win.

The home side came into the game better, with Carlitos scoring in the 5th minute against his former club to put Pablo Garcia's side in front.

The former Lamia player did not celebrate the goal he scored, who entered the area and with a very strong shot beat Kostic for 1-0. It should be noted that the goal counted normally, after a check by the VAR.

A few minutes later, Furtado's individual effort from the right entered the area, but his shot was blocked.

Before half an hour we had an important intervention by Kostic in his right corner, after the shot attempted by Athanasiou from inside the area, with the corner going untapped.

Lamia picked up the pace and managed to tie the game in the 40th minute. Nice cross from the left by Nunes, with Radonia taking the header from inside the small area and beating Houtesiotis for 1-1.

With the replay, the hosts stepped on the gas and took control of the game. The goal came early in the B side, in the 50th minute, with Warda turning the ball to Baku, who in an empty net sent the ball into the Lamia net for 2-1.

Atromitos raised the scoreboard by playing attacking football. Counter-attack for Garcia's team, with the home striker Van Fert executing Kostic from a difficult closed corner, for 3-1.

A few minutes later the hosts scored a 4th goal with Athanasiou, who scored for the first time this year, after taking the shot from inside the area and to the left side, with the ball countering and ending up in Kostic's net for 4-1 .

The minutes ticked by and the only thing Lamia managed was to reduce the score to 4-2 with an own goal by Houtesiotis, shortly before the 90th minute.

Atromitos took a comfortable victory and is galloping higher and higher in the standings.

Atromitos (Garcia): Houtesiotis, Athanasiou, Tsingaras, Warda, Carlitos (Van Wert 39'), Jubitana, Kini, Ouedraogo, Brosson, Baku, Mansour.

Lamia (Satias): Kostic, Andrade, Nunes, Mekic, Furtado, Vlahomitros, Sandberg, Ring, Radonia, Cornezos, Giannoutsos.

*** Ατρόμητος - Λαμία 4-2

Εύκολη εντός έδρας νίκη για τον Ατρόμητο απέναντι στη Λαμία με 4-2, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στο δεύτερο ημίχρονο και να "καθαρίζουν" το παιχνίδι.

Μάχη για την 5η στροφή της Stoiximan Super League στο Περιστέρι, μεταξύ Ατρομήτου και Λαμίας. Με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους, την Λαμία να αντέχει για ένα ημίχρονο, όμως τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι και αποτελεσματικοί και να παίρνουν εύκολα την νίκη.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Καρλίτος να σκοράρει στο 5ο λεπτό, κόντρα στην πρώην ομάδα του και να βάζει την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία μπροστά στο σκορ.

Ο πρώην παίκτης της Λαμίας, δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή της και με ένα πολύ δυνατό σουτ νίκησε τον Κόστιτς για το 1-0. Να σημειωθεί πως το γκολ μέτρησε κανονικά, μετά και από έλεγχο που έγινε από το VAR.

Λίγα λεπτά αργότερα ατομική προσπάθεια από τον Φουρτάδο από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ του μπλοκαρίστηκε.

Πριν το ημίωρο είχαμε σημαντική επέμβαση του Κόστιτς στην δεξιά του γωνία, μετά από το σουτ που επιχείρησε ο Αθανασίου μέσα από την περιοχή, με το κόρνερ να περνάει ανεκμετάλλευτο.

Η Λαμία ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 40ο λεπτό. Ωραία σέντρα από τα αριστερά του Νούνιες, με τον Ραντόνια να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή και να νικάει τον Χουτεσιώτη για το 1-1.

Με την επανάληψη οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και πήραν τα ηνία του αγώνα. Το γκολ ήρθε νωρίς στο Β μέρος, στο 50ο λεπτό,  με τον Ουάρντα να γυρίζει την μπάλα στον Μπακού, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας για το 2-1.

Ο Ατρόμητος ανέβασε τον δείκτη του σκορ παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο. Αντεπίθεση για την ομάδα του Γκαρσία, με τον επιθετικό των γηπεδούχων Φαν Φερτ να εκτελεί από δύσκολη κλειστή γωνία τον Κόστιτς, για το 3-1.

Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι σκόραραν και 4ο τέρμα με τον Αθανασίου, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά φέτος, αφού έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα του Κόστιτς για το 4-1.

Τα λεπτά κυλούσαν και το μόνο που κατάφερε η Λαμία ήταν να μειώσει με αυτογκολ του Χουτεσιώτη για το 4-2, λίγο πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου.

Ο Ατρόμητος πήρε μια άνετη νίκη και καλπάζει όλο και ψηλότερα στη βαθμολογία.

Ατρόμητος (Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Αθανασίου, Τσιγγάρας, Ουάρντα, Καρλίτος (Φαν Βερτ 39'), Γιουμπιτάνα, Κίνι, Ουεντραόγκο, Μπρόρσον, Μπάκου, Μανσούρ.

Λαμία (Σατσιάς): Κόστιτς, Αντράντε, Νούνιες, Μέκιτς, Φουρτάδο, Βλαχομήτρος, Σάντμπεργκ, Ρινγκ, Ραντόνια, Κορνέζος, Γιαννούτσος.

Πηγή: SDNA.gr