Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024

ΑΕΛ - Πάφος 1-3: Τεράστιο διπλό με ανατροπή και κορυφή για τους Παφίτες

AEL - Paphos 1-3: Huge double with a reversal and top for the Pafites

Paphos, despite the fact that they found themselves behind in the score in the first half, turned the match against AEL at "Alfamega", continued their absolute winning streak in the championship and are now alone first at the top.

Huge victory for Paphos! Juan Carlos Carcedo's team showed huge mental reserves and overcame the 1-0 deficit of the first half, beating AEL 3-1. The home team took the lead with a goal by Lesovoi in the first half, but the guests with two goals by Zaza (80', 90+5) and one by Anderson (87') made the big upset.

AEL scored a goal in its only good moment, Paphos did not find the solutions

In the first half, AEL was lucky to take the lead in its first good moment. In the 16th minute, Lesovoi took advantage of Nam's mistake, stole the ball and launched an amazing shot, which left no room for reaction to Michael. In the 22nd minute, the Pafites had a huge opportunity, when Dragomir, with Braga neutralized, "managed" to send the ball out, in front of an empty net. Juan Carlos Carcedo's side then had possession and the initiative of movement, but were unable to look as threatening as they would have liked. In the 45th minute, the visitors asked for a penalty for a possible hand by Keskes, while in the third minute of stoppage time, Nam's header went wide.

Big upset and top for the Paphites

In the second half, Paphos entered strongly and in the 46th minute, Tankovic missed a great opportunity, he made the shot, the ball went against Ouedraogo and ended up in a corner. In the 50th minute, Silva's shot was blocked by Braga, who a minute later also blocked Zaza's shot. In the 59th minute, the visitors asked for a penalty, when Zairo fell, after marking Imanisimwe, but the game continued. In 78' Goldar's header went wide. Finally, the Pafites found the solution in the 81st minute with Zaza, who received the pass from Dragomir and made it 1-1 easily against Braga. In fact, the guests made a complete reversal in the 87th minute with an amazing shot by Anderson from a long distance and after they had warned three minutes earlier with the shot by Korea. The "icing on the cake" came in the fifth minute of stoppage time, when Zaza came out four-four again, after an assist from Anderson, and wrote the final 3-1.

The compositions of the two teams

AEL (Chris Coleman): Braga, Frantzis (46′ Panagiotou), Ouedraogo, Keskes, Imanisimwe (62′ Neophytou), Meyado, Mamas (38′ Avraam), Singh (82′ Zachariou), Lesovoi, Tokou (62′ Roberta). , Makris.

Paphos FC (Juan Carlos Carcedo): Michail, Bruno (72' Correa), Goldar, Lucassen, Silva, Tankovic, Nam (46' Pepe), Sunic, Dragomir (90' Tanlogo), Natel (46' Djaza), Zairo ( 72' Anderson).

*** ΑΕΛ - Πάφος 1-3: Τεράστιο διπλό με ανατροπή και κορυφή για τους Παφίτες

Η Πάφος, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, γύρισε το ματς κόντρα στην ΑΕΛ στο «Αλφαμέγα», συνέχισε το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα και πλέον είναι μόνη πρώτη στην κορυφή.

Τεράστια νίκη για την Πάφο! Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο, έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και γύρισε το εις βάρος της 1-0 του πρώτου ημιχρόνου, επικρατώντας 3-1 της ΑΕΛ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Λεσοβόι στο πρώτο μέρος, αλλά οι φιλοξενούμενοι με δυο γκολ του Ζάζα (80',90+5) και ένα του Άντερσον (87') έκαναν την μεγάλη ανατροπή.

Γκολ η ΑΕΛ στη μοναδική της καλή στιγμή, δεν βρήκε τις λύσεις η Πάφος

Στο πρώτο μέρος, η ΑΕΛ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη της καλή στιγμή. Στο 16’ ο Λεσοβόι, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ναμ, έκλεψε την μπάλα και εξαπέλυσε ένα καταπληκτικό σουτ, το οποίο δεν αφήσε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μιχαήλ. Στο 22’ οι Παφίτες είχαν τεράστια ευκαιρία, όταν ο Ντράγκομιρ με εξουδερωτεμένο τον Μπράγκα, «κατάφερε» να στείλει την μπάλα άουτ, προ κενής εστίας. Στη συνέχεια, η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να φανεί όσο απειλητική θα ήθελε. Στο 45’ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για πιθανό χέρι του Κέσκες, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η κεφαλιά του Ναμ πήγε άουτ.

Μεγάλη ανατροπή και κορυφή για τους Παφίτες

Στο δεύτερο μέρος, η Πάφος μπήκε δυνατά και στο 46’ ο Τάνκοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ουεντραόγκο και κατέληξε σε κόρνερ. Στο 50’ το σουτ του Σίλβα, αποκρούστηκε από τον Μπράγκα, ο οποίος ένα λεπτό αργότερα απέκρουσε και το σουτ του Ζάζα. Στο 59΄ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, σε πέσιμο του Ζάιρο, μετά από μαρκάρισμα του Ιμανισίμγουε, αλλά το παιχνίδι συνεχίστηκε. Στο 78’ η κεφαλιά του Γκολντάρ πήγε έξω. Τελικά, οι Παφίτες βρήκαν τη λύση στο 81’ με τον Ζάζα, ο οποίος υποδέχθηκε την πάσα από τον Ντράγκομιρ και έκανε το 1-1 εύκολα απέναντι από τον Μπράγκα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ολική ανατροπή στο 87’ με ένα εκπληκτικό σουτ του Άντερσον από μεγάλη απόσταση και αφού πρώτα είχαν προειδοποιήσει τρία λεπτά νωρίτερα με το σουτ του Κορέια. Το «κερασάκι στην τούρτα» μπήκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ζάζα βγήκε ξανά τετ α τετ, μετά από ασίστ του Άντερσον και έγραψε το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΑΕΛ (Κρις Κόλμαν): Μπράγκα, Φραντζής (46′ Παναγιώτου), Ουεντραόγκο, Κέσκες, Ιμανισίμγουε (62′ Νεοφύτου), Μεγιάδο, Μάμας (38′ Άβρααμ), Σινγκ (82′ Ζαχαρίου), Λεσοβόι, Τοκού (62′ Ρομπέρτα), Μακρής.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Μιχαήλ, Μπρούνο (72′ Κορέια), Γκολντάρ, Λουκάσεν, Σίλβα, Τάνκοβιτς, Ναμ (46′ Πέπε), Σούνιτς, Ντράγκομιρ (90′ Τανλόγκο), Νατέλ (46′ Τζάτζα), Zάιρο (72′ Άντερσον).

Πηγή: Gazzetta.gr