Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024

Η Ανζέρ έκοψε τα φτερά της Ναντ και την υποχρέωσε σε μία άδοξη ισοπαλία

Angers clipped Nantes' wings and forced her into an ignominious draw

Nantes' excellent start came to a screeching halt as Angers drew level in a match that had been deadlocked at 1-1 since the first half.

Nantes did not manage to leave the home of Angers unscathed for matchday 5 of the Ligue 1, with the 1-1 final leaving the visitors with… a grievance.

Nantes started with seven points in the first three league games. But then followed the defeat by Reims (15/09, 2-1) and now this draw that did not allow them to take the positions that lead to the Champions League, even so early in the season.

Very early in the match, the guests made their presence felt, with Simon forcing the opponent's goalkeeper into a terrible intervention, driving away in a corner, only in the 9th minute of the match.

He may not have scored in the 9th minute, but Simon was actively involved in his team's goal in the 18th minute. The Nigerian with an excellent pass found Lepenand and he did not miss the opportunity to give Nantes the lead, making it 1-0.

El Melali fell into the opposition area after some sloppy marking and gave Angers the chance to equalize from 11 steps, which they did. Abdelli took over the execution and without problem sent the ball into the net for 1-1, in the 24th minute.

The game then slowly began to "fade out" with both teams not creating dangerous situations in front of the opposing goals. An exception is a header by Douglas Augusto in the 37th minute that went wide.

The game remained deadlocked at 1-1, with Angers and Nantes settling for a draw.

The 5th matchday in detail:

Friday 20/9

Nice-Saint Etienne 8-0

(4' aut. Batuboinsika, 7' Endobele, 24' Tso, 26', 39' Mukoko, 36' Gesan, 75' Diop, 86' pen. Rosario)

Saturday 21/9

Lille-Strasbourg 3-3

(15', 27' Zegrova, 84' Pen. David - 38' Santos, 42' Emega, 66' Nanasi)

Rennes-Lance 1-1

(23' pen. Kalimuendo - 90'+6' Enzola)

Reims-Paris Saint-Germain 1-1

(9' Nakamura - 68' Dembele)

Sunday 22/9

Monaco-Havri 3-1

(9' Teze, 66' Ben Segir, 71' Balogan - 30' Kuzayev)

*** Η Ανζέρ έκοψε τα φτερά της Ναντ και την υποχρέωσε σε μία άδοξη ισοπαλία

Στο εξαιρετικό ξεκίνημα της Ναντ μπαίνει φρένο, με την Ανζέρ να της παίρνει την ισοπαλία σε μία αναμέτρηση που έμεινε κολλημένη στο 1-1 από το πρώτο ημίχρονο.

Η Ναντ δεν κατάφερε να φύγει αλώβητη από την έδρα της Ανζέρ για την 5η αγωνιστική της Ligue 1, με το τελικό 1-1 να αφήνει τους φιλοξενούμενους με το… παράπονο.

Η Ναντ ξεκίνησε με επτά βαθμούς στις πρώτες τρεις αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Έπειτα όμως ακολούθησε η ήττα από την Ρεμς (15/09, 2-1) και τώρα αυτή η ισοπαλία που δεν της επέτρεψε να πιάσει τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, έστω και τόσο νωρίς στην σεζόν.

Πολύ νωρίς στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους, με τον Σιμόν να αναγκάζει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε μία τρομερή επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ, μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα.

Μπορεί στο 9’ να μην σκόραρε, ο Σιμόν όμως είχε ενεργή συμμετοχή στο γκολ της ομάδας του στο 18ο λεπτό. Ο Νιγηριανός με μία εξαιρετική πάσα βρήκε τον Λεπενάντ και αυτός δεν έχασε την ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στη Ναντ, κάνοντας το 1-0.

Ο Ελ Μελάλι έπεσαι μέσα στην αντίπαλη περιοχή, μετά από ένα άτσαλο μαρκάρισμα και έδωσε την ευκαιρία στην Ανζέρ να ισοφαρίσει από τα 11 βήματα, όπως και έγινε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αμπντέλι και χωρίς πρόβλημα έστειλε την μπάλαστα δίχτυα για το 1-1, στο 24ο λεπτό.

Το παιχνίδι στη συνέχεια άρχισε σιγά σιγά να «σβήνει» με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τις αντίπαλες εστίες. Εξαίρεση αποτελεί μία κεφαλιά του Ντόουγκλας Αγκούστο στο 37ο λεπτό που πέρασε για λίγο άουτ.

Το παιχνίδι έμεινε κολλημένο στο 1-1, με τις Ανζέρ και Ναντ να συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας.