Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024

PAOK - Olympiacos 24-36: Impressive premiere for the "red and white" in the Handball Premier (vid)

Olympiacos stepped on the gas in the 2nd half and prevailed over PAOK 36-24 in Thessaloniki in the premiere of the Handball Premier.

Olympiacos made an impressive start in the Handball Premier, with the champions defeating PAOK 36-24 at the "Home of Handball" in Thessaloniki.

The "red and white" eight days after the victory over the cup winner PAOK in the Super Cup final, had a much easier time than they would have expected from the home of Dikefalos.

At the end of the first half, Olympiacos got a small difference (15-13), but the explosive first quarter in the 2nd half helped the visitors create even double-digit differences,

The game went on with the two teams alternating in the vanguard, having a one-goal lead and with 11 ties until 12-12 in the 24th minute. In the last six minutes, Olympiacos with two goals from Savvas and one from Passias escaped with 15-12, with Georgievski making it 15-13 for the first half.

Olympiacos started impressively in the 2nd half, with a goal from Papavasilis it became 17-13 and with Passias and Liapis they escaped with 21-15 in the 36th minute, while the difference rose to +7 with Vida (22-15).

From that point the visitors, having control, maintained and increased the advantage, with Thanasis Papazoglou, scoring against his former team, for 27-19, Savvas "writing" for the first time a difference of 10 goals (19 -29), which rose to 12 goals (31-19) in the 49th minute. The home team, disappointed, had no way of reacting, with Olympiakos comfortably reaching the final 36-24.

The five minutes: 2-2, 4-4, 7-7, 11-10, 12-13, 13-15 (d.), 15-19, 18-24, 19-28, 20-31, 22-33 , 24-36.

GAS Kilkis - Vrilissia

*** ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 24-36: Εντυπωσιακή πρεμιέρα οι «ερυθρόλευκοι» στη Handball Premier (vid)

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο 2ο ημίχρονο και επικράτησε του ΠΑΟΚ με 36-24 στη Θεσσαλονίκη στην πρεμιέρα της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εντυπωσιακή εκκίνηση στη Handball Premier, με τους πρωταθλητές να νικούν τον ΠΑΟΚ με 36-24 στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Θεσσαλονίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» οκτώ ημέρες μετά η νίκη επί του κυπελλούχου ΠΑΟΚ στον τελικό του Σούπερ Καπ, πέρασαν πολύ πιο εύκολα από ό,τι θα περίμεναν από την έδρα του Δικέφαλου.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πήρε μια μικρή διαφορά (15-13), όμως το εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο στο 2ο ημίχρονο βοήθησε τους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν μέχρι και διψήφια διαφορές,

Το παιχνίδι κύλησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, έχοντας προβάδισμα ενός γκολ και με 11 ισοπαλίες μέχρι το 12-12 στο 24ο λεπτό. Στα τελευταία έξι λεπτά ο Ολυμπιακός με δύο γκολ από τον Σάββα κι ένα από τον Πασσιά ξέφυγε με 15-12, με τον Γκεοργκιέφσκι να διαμορφώνει το 15-13 για το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στο 2ο ημίχρονο, με γκολ από τον Παπαβασίλη έγινε το 17-13 και με τους Πασσιά και Λιάπη ξέφυγε με 21-15 στο 36', ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +7 με τον Βίντα (22-15).

Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έχοντας τον έλεγχο, συντήρησαν και μεγάλωσαν το πλεονέκτημα, με τον Θανάση Παπάζογλου, να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του, για το 27-19, τον Σάββα να «γράφει» για πρώτη φορά διαφορά στα 10 γκολ (19-29), που ανέβηκε στα 12 γκολ (31-19) στο 49'. Οι γηπεδούχοι απογοητευμένοι δεν είχαν τρόπο αντίδρασης, με τον Ολυμπιακό να φθάνει με άνεση στο τελικό 36-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 11-10, 12-13, 13-15 (ημ.), 15-19, 18-24, 19-28, 20-31, 22-33, 24-36.