Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024

Stormy Genk against Dender – Leuven and Kortrijk shared points

In Belgium, Genk continues to impress with their performances, dismantling Dender 4-0, while Leuven and Kortrijk were tied 1-1.

The Belgian league is already in its 8th matchday and Genk seem to stand out from the rest of the title contenders.

Fink's side are already 19 points and +6 ahead of Antwerp and Ghent (albeit with a game in hand).

Genk hosted Dender and scattered them with an impressive four (4-0).

Arocadare started in the 23rd minute by scoring the first goal of the match. Bonsu Ba set the stage for the win, doubling his side's lead by firing the ball into the net in the 53rd minute.

Hrosowski gave dimensions of triumph to the match, they won 3-0 in the 76th minute. Wen Gu put the icing on the four-story cake in the 83rd minute for the final 4-0.

Leuven and Kortrijk each got a point, with the match ending 1-1.

On behalf of the guests, De Neve scored in the 57th minute, putting Kortrijk in the driver's seat.

But that didn't last long as Derry found the equalizer just five minutes later. The 23-year-old midfielder found his way to the net in the 62nd minute and wrote the final 1-1.

Circle Bridge-Syd Truiden 20:15

*** Καταιγιστική η Γκενκ απέναντι στη Ντέντερ – Λέουβεν και Κορτράικ μοιράστηκαν βαθμούς

Στο Βέλγιο η Γκενκ συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της διαλύοντας τη Ντέντερ με 4-0, ενώ Λέουβεν και Κορτράικ έμειναν στο 1-1.

Το πρωτάθλημα Βελγίου είναι ήδη στην 8η αγωνιστική και η Γκενκ δείχνει να ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου.

Η ομάδα του Φινκ βρίσκεται ήδη στους 19 βαθμούς και στο +6 από Άντβερπ και Γάνδη (αν και είναι με παιχνίδι λιγότερο).

Η Γκενκ φιλοξένησε την Ντέντερ και την σκόρπισε με μία εντυπωσιακή τεσσάρα (4-0).

Ο Αροκαντάρε έκανε την αρχή στο 23’ σκοράροντας το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Ο Μπόνσου Μπα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, διπλασιάζοντας το προβάδισμα της ομάδας του, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 53ο λεπτό.

Ο Χροσόφσκι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση, πετυχαίνονται το 3-0 στο 76ο λεπτό. Το κερασάκι στην τετραώροφη τούρτα έβαλε ο Γουέν Γκου στο 83ο λεπτό για το τελικό 4-0.

Λέουβεν και Κορτράικ πήραν από έναν βαθμό, με το ματς να λήγει στο 1-1.

Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων σκόραρε στο 57ο λεπτό ο Ντε Νέβε βάζοντας σε θέση οδηγού την Κορτράικ.

Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Ντρι μόλις πέντε λεπτά μετά βρήκε γκολ ισοφάρισης. Ο 23χρονος χαφ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 62ο λεπτό και έγραψε το τελικό 1-1.