Κυριακή 1 Οκτωβρίου 2023

Βάλβαϊκ - Άγιαξ: Οριστική διακοπή στο ματς, έπεσε αναίσθητος ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων!

Vaalwijk - Ajax: Serious injury to the goalkeeper of the home team, a defibrillator was used and the match was permanently stopped

A shocking scene unfolded in the closing minutes of Vaalwijk's clash with Ajax, with goalkeeper Etienne Faessen colliding with Brian Brombay and collapsing to the grass. A defibrillator was used by the doctors and the decision was made to permanently postpone the match.

The Eredivisie matchday 7 clash between Vaalwijk and Ajax was just minutes from the 90th minute and AEK's next Europa League group opponents were close to winning 3-2 (it would be the first in five series matches in all competitions) but in the 84th minute something unexpected, shocking and at the same time creepy happened.

This was a collision between Ajax's Brian Brombay and Waalwijk goalkeeper Etienne Faessen in a scramble for the ball, with Faessen pinned to the ground and a red alert sounded, with the team's medical staff entering dt time for give him first aid and use a defibrillator.

The player was then placed on a stretcher to be taken immediately to hospital, with team members using sheets to hide the footballer and the crowd in the stadium frozen with the whole scene.

The same happened to his shocked teammates, with the Vaalwijk captain making it clear that they would not play the remaining minutes and the referee immediately deciding to postpone the match for good.

"This is more than football. We pray you are well Etienne," Ajax commented on their Twitter page.

*** Βάαλβαϊκ - Άγιαξ: Σοβαρός τραυματισμός του γκολκίπερ των γηπεδούχων, έγινε χρήση απινιδωτή και διεκόπη οριστικά το ματς

Ένα σοκαριστικό σκηνικο έλαβε χώρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης της Βάαλβαϊκ με τον Άγιαξ, με τον τερματοφύλακα Ετιέν Φάεσεν να συγκρούεται με τον Μπράιαν Μπρόμπεϊ και να καταρρέει στο χορτάρι. Έγινε χρήση απινιδωτή από τους γιατρούς και πάρθηκε η απόφαση για οριστική αναβολή του αγώνα.

Η αναμέτρηση μεταξύ της Βάαλβαϊκ και του Άγιαξ για την 7η αγωνιστική της Eredivisie βρισκόταν λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου και ο επόμενος αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League ήταν κοντά στη νίκη προηγούμενος με 3-2 (θα ήταν η πρώτη έπειτα από πέντε σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις) όμως στο 84ο λεπτό συνέβη κάτι απρόοπτο, συγκλονιστικό και συνάμα ανατριχιαστικό.

Αυτό ήταν μία σύγκρουση του Μπράιαν Μπρόμπεϊ του Άγιαξ με τον τερματοφύλακα της Βάαλβαϊκ, Ετιέν Φάεσεν, σε μία διεκδίκηση της μπάλας, με τον Φάεσεν να μένει καρφωμένος στο χορτάρι και να ηχεί κόκκινος συναγερμός, με το ιατρικό επιτελείο της ομάδας να μπαίνει σε χρόνο dt για να του προσφέρει τις πρώτες βοήθειες και να γίνεται χρήση απινιδωτή.

Ακολούθως, ο παίκτης τοποθετήθηκε σε φορείο για να διακομισθεί άμεσα σε νοσοκομείο, με τους ανθρώπους της ομάδας να χρησιμοποιούν σεντόνια για να κρύβουν τον ποδοσφαιριστή και τον κόσμο στο γήπεδο να έχει παγώσει με το όλο σκηνικό.

Το ίδιο συνέβη και με τους σοκαρισμένους συμπαίκτες του, με τον αρχηγό της Βάαλβαϊκ να ξεκαθαρίζει πως δεν θα έπαιζαν τα εναπομείναντα λεπτά και τον διαιτητή να αποφασίζει άμεσα την οριστική αναβολή της αναμέτρησης.

"Αυτό είναι κάτι παραπάνω από ποδόσφαιρο. Προσευχόμαστε να είσαι καλά Ετιέν", ήταν το σχόλιο του Άγιαξ μέσα από την ιστοσελίδα του στο Twitter.

Πηγή: Sport 24.gr