Live Skcorer

Τετάρτη 24 Μαΐου 2017

Λύγισε και την Αυστρία και έκανε δεύτερο βήμα για την πρόκριση

He also bumped Austria and took a second step to qualify

After a shocking two-and-a-half-hour match, the Men's National Volley beat Austria 3-2 sets and scored a second victory in a number of matches at the World Championship B Qualification Group.
The Greek team managed to lead even with difficulty with 2-0 by making the set finishes, but then Austria equalized and sent the fight to the tai biker.

The Austrians were ahead of the 5th set technical draw but the Greek team surpassed 9-8 and 13-10 and won the precious win with 15-13. Of course, a valuable point was lost given Austria's victory in the premier on Slovakia, even the 3-2 set is of great value. The top appearance once again was made by Dimitris Tzuric and Thanassis Protopsaltis.

Note that in the event of a team tie, the wins and then the sets are first counted. From the Bratzmatism group, the first team and the second goes into the barracks.

In the first set the Greek team was 16-13, Austria equaled 18-18. Juric did 24-23, the Austrians equalized 24-24, but Protopsaltes attacked and Judic attacked with 26-24.

The same picture in the 2nd set with the Greek team to take the lead again 16-13 and 20-17 but Austria equaled 22-22. Andreadis did 24-23, but Juric was blocked in the 24-24 offensive. With an attack by Juric and Ace of Protopsalti he made 27-25 and 2-0 sets.

Austria pushed and took the 3rd set easily, while in the 4th set it was ahead of 22-19. The Greek team equaled 22-22 but on 23-23 Juric lost the serve and in the next round it accepted blocks for 25-23 and 2-2.

Austria beat 7-5 at home, the Greek team was 8-8, and at 10-10 with Frank, the mistake of the Austrian and impressive block of Andreade was 13-10. The Greek team arrived at 14-11. Bucheberg, with two aces, lowered to 14-13 and Protopsaltes won the attack with an attack.

The sets: 3-2 (24-26, 25-27, 16-25, 23-25, 15-13)
===Λύγισε και την Αυστρία και έκανε δεύτερο βήμα για την πρόκριση

Μετά από συγκλονιστικό αγώνα διόμιση ωρών η Εθνική βόλεϊ ανδρών νίκησε την Αυστρία 3-2 σετ και σημείωσε δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Β΄προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Η ελληνική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί έστω και δύσκολα με 2-0 κάνοντας ανατροπές στο φινάλε των σετ, αλλά στη συνέχεια η Αυστρία ισοφάρισε και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Οι αυστριακοί προηγήθηκαν μέχρι το τεχνικό τάιμ άουτ του 5ου σετ αλλά η ελληνική ομάδα προσπέρασε 9-8 και 13-10 και πήρε την πολύτιμη νίκη με 15-13. Βεβαίως χάθηκε ένας πολύτιμος βαθμός με δεδομένη τη νίκη της Αυστρίας στην πρεμιέρας επί της Σλοβακίας ακόμα και το 3-2 σετ έχει πολύ μεγάλη αξία. Κορυφαία εμφάνιση για άλλη μία φορά έκαναν ο Δημήτρης Τζούριτς και ο Θανάσης Πρωτοψάλτης.

Να σημειωθεί πως σε περίπτωση ισοβαθμίας των ομάδων μετρούν πρώτα οι νίκες και μετά τα σετ. Από τον Β΄προκριματικό όμιλο προκρίνεται στα τελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος η πρώτη ομάδα και η δεύτερη πηγαίνει στα μπαράζ.

Στο 1ο σετ η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 16-13, η Αυστρία ισοφάρισε 18-18. Ο Τζούριτς έκανε το 24-23, οι αυστριακοί ισοφάρισαν 24-24 αλλά ο Πρωτοψάλτης με επίθεση και ο Τζούριτς με κόντρα επίθεση έκαναν το 26-24.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τη ελληνική ομάδα να έχει πάλι προβάδισμα 16-13 και 20-17 αλλά η Αυστρία ισοφάρισε 22-22. Ο Ανδρεάδης έκανε το 24-23, αλλά ο Τζούριτς δέχτηκε μπλοκ στην κόντρα επίθεση για το 24-24. Με επίθεση του Τζούριτς και άσσο του Πρωτοψάλτη έγινε το 27-25 και το 2-0 σετ.

Η Αυστρία πίεσε και πήρε εύκολα το 3ο σετ, ενώ στο 4ο σετ είχε προβάδισμα μέχρι το 22-19. Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 22-22 αλλά στο 23-23 ο Τζούριτς έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση δέχτηκε μπλοκ για το 25-23 και το 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Αυστρία προηγήθηκε 7-5, η ελληνική ομάδα ισοφάρισε 8-8, ενώ στο 10-10 με επίθεση του Φράγκου, λάθος των αυστριακών και εντυπωσιακό μπλοκ του Ανδρεάδη έγινε το 13-10. Η ελληνική ομάδα έφτασε στο 14-11. Ο Μπούχεμπεργκ με δύο άσσους μείωσε σε 14-13 και τη νίκη έδωσε ο Πρωτοψάλτης με επίθεση.

Τα σετ: 3-2 (24-26, 25-27, 16-25, 23-25, 15-13)