Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2024

Πέρασε από Ανδόρα κι έκανε «σεφτέ» η Μάλτα

It passed through Andorra and Malta "safeted".

Although pressed in the second half, Malta won 1-0 in Andorra for the second matchday of the second group of the fourth division and took their first three points.

A goal from Camenzouli in the 45th minute saw Malta win 1-0 in Andorra for the second matchday of the second group of the fourth division of the Nations League and get their first victory in the group after the defeat of the opener in Moldova.

The match

Malta were threatening in the first half hour and created two good chances to open the scoring against a harmless opposition. In the 45th minute, Rosas threatened the hosts. But, in the next phase with a double effort, Kamenzuli opened the scoring for the Maltese.

In the first quarter of the replay, Andorra missed two good chances to equalise, having shut down the visitors. After Zammit's chance in the 61st minute, the home side threatened with three chances in the next quarter to equalize, but Bong did the same in the 79th minute. A flurry of changes in the final quarter slowed the pace for the hosts, who failed to create any chances as Malta cruised to their first win in Group Two of the fourth division.

*** Πέρασε από Ανδόρα κι έκανε «σεφτέ» η Μάλτα

Έστω κι αν πιέστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάλτα νίκησε στην Ανδόρα 1-0 για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της τέταρτης κατηγορίας και πήρε τους πρώτους της τρεις βαθμούς.

Με γκολ του Καμενζούλι στο 45’, η Μάλτα νίκησε 1-0στην Ανδόρα για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της τέταρτης κατηγορίας του Nations League και πήρε την πρώτη της νίκη στο γκρουπ μετά την ήττα της πρεμιέρας στη Μολδαβία.

Το ματς

Η Μάλτα ήταν απειλητική στο πρώτο μισάωρο και δημιούργησε δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ κόντρα σε μια ακίνδυνη αντίπαλο. Στο 45΄ο Ρόσας απείλησε για τους γηπεδούχους. Αλλά, στην επόμενη φάση με διπλή προσπάθεια ο Καμενζούλι άνοιξε το σκορ για τους Μαλτέζους.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, η Ανδόρα έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, έχοντας κλείσει στα καρέ τους τούς φιλοξενούμενους. Μετά την ευκαιρία του Ζάμιτ στο 61’, οι γηπεδούχοι απείλησαν με τρεις ευκαιρίες στο επόμενο δεκάλεπτο για την ισοφάριση χωρίς να τα καταφέρουν, κάτι που έκανε κι ο Μπονγκ στο 79’. Οι πολλές αλλαγές στο τελευταίο δεκάλεπτο έριξαν τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία, οπότε η Μάλτα έφτασε στην πρώτη της νίκη στο δεύτερο γκρουπ της τέταρτης κατηγορίας.