Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου 2024

Ισπανία με αέρα… πρωταθλήτριας, έριξε τέσσερα γκολ μέσα στην Ελβετία!

Spain with air... champion, scored four goals in Switzerland!

A few days after the shock in Serbia, Spain put on a show of strength at home to Switzerland despite playing with 10 from the 20th minute, an emphatic 4-1 win and a reminder of the group stage of months ago.

Show of strength in Switzerland from Spain! The "furious rocha" reminded of the team that won the Euro a few months ago and demolished Murat Yakin's team 4-1, getting their first victory in the Nations League. Somehow, he immediately erased the gel of the premiere at the home of Serbia (0-0) and reached 4 points!

With ten from the 20th minute due to Le Normand's suspension, the guests were playing, but they did not panic and made fun of the Swiss on the counter, scoring twice in the last quarter.

The hosts remain without a point, having scored just one goal but have already managed to concede five in two matches!

Spain entered the match very strongly, with Joselu opening the score in just the 4th minute. Omerajic made it 1-1 three minutes later, but the goal was disallowed. Ruith in the 13th minute doubled the goals for the Spaniards, while Le Normand saw the red card in the 20th minute, denying his opponent the right to go out in a 4-a-4 and score!

Finally, Switzerland reduced just before half-time, specifically in the 41st minute with Amduni. Spain despite playing with 10 men continued to be a threat and constantly created scoring opportunities.

The tempo of the game was then affected as a lot of rain fell, with De La Fuente's team however finding it easier to reach the finals, mainly through their counter-attacks, while Yakin's looked locked in. Fabian Ruith struck again in the 77th minute to make it 3-1 after a nice turn from Ferran Torres. The Spaniards had taken the lead though and could not be stopped! After a nice ball from Joselos, Torres received the ball and with a nice finish made it 4-1 in the 80'!

Switzerland were trying to find space in the opposition frames, but could not manage to do anything in the remaining minutes, with the Spaniards in 2nd place and Yaquin's team in last place in the standings.

The results of the second matchday of the 4th group:

Denmark-Serbia 2-0

(36' Gronbeg, 61' Poulsen)

Switzerland-Spain 1-4

(41' Amduni - 4' Joselu, 13', 77' Ruith, 80' Ferran Torres)

The next (3rd) matchday (12/10):

Spain-Denmark

Serbia-Switzerland

The rating:

Ελβετία-Ισπανία 1-4: Ισπανία με αέρα… πρωταθλήτριας, έριξε τέσσερα γκολ μέσα στην Ελβετία!

*** Ισπανία με αέρα… πρωταθλήτριας, έριξε τέσσερα γκολ μέσα στην Ελβετία!

Λίγες ημέρες μετά την γκέλα στη Σερβία, η Ισπανία έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Ελβετίας παρότι έπαιζε με 10 από το 20ο λεπτό, επικρατώντας με το εμφατικό 4-1 και θύμισε την προ μηνών ομαδάρα.

Επίδειξη δύναμης μέσα στην Ελβετία από την Ισπανία! Η «φούρια ρόχα» θύμισε την προ μηνών ομαδάρα που κατέκτησε το Euro και διέλυσε με 4-1 το σύνολο του Μουράτ Γιακίν, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο Nations League. Κάπως έτσι, έσβησε άμεσα την γκέλα της πρεμιέρας στην έδρα της Σερβίας (0-0) και έφτασε τους 4 βαθμούς!

Με δέκα από το 20ό λεπτό λόγω αποβολή του Λε Νορμάντ έπαιζαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά δεν πτοήθηκαν ιδιαίτερα και έκαναν… πλάκα στους Ελβετούς στην κόντρα, σκοράροντας δύο φορές στο τελευταίο τέταρτο.

Χωρίς βαθμό παραμένουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχουν σκοράρει μόλις ένα γκολ αλλά έχουν προλάβει ήδη να δεχτούν πέντε σε δύο ματς!

Πολύ δυνατά μπήκε η Ισπανία στο ματς, με τον Χοσέλου μόλις στο 4’ να ανοίγει το σκορ. Ο Ομεράτζικ τρία λεπτά αργότερα έγραψε το 1-1, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε. Ο Ρουίθ στο 13ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματα για τους Ισπανούς, ενώ ο Λε Νορμάντστο 20’ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, στερώντας το δικαίωμα σε αντίπαλό του να βγει σε τετ-α-τετ και να σκοράρει!

Τελικά η Ελβετία μείωσε λίγο πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό με τον Αμντουνί . Η Ισπανία παρόλο που έπαιζε με 10 παίκτες συνέχιζε να είναι απειλητική και να φτιάχνει συνεχώς ευκαιρίες για γκολ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού επηρεάστηκε στη συνέχεια, καθώς έριχνε αρκετή βροχή, με την ομάδα του Ντε Λα Φουέντε ωστόσο να φτάνει πιο εύκολα σε τελικές, κυρίως μέσα από τις αντεπιθέσεις που έφτιαχνε, ενώ αυτή του Γιακίν έμοιαζε εγκλωβισμένη. Ο Φαμπιάν Ρουίθ χτύπησε ξανά στο 77’ και έκανε το 3-1 μετά από ωραίο γύρισμα του Φεράν Τόρες. Οι Ισπανοί είχαν πάρει φόρα όμως και δεν μπορούσαν να σταματήσουν! Μετά από ωραία μπαλιά του Χοσέλου, ο Τόρες έγινε αποδέκτης της μπάλας και με ωραίο τελείωμα έγραψε το 4-1 στο 80’!

Η Ελβετία προσπαθούσε να βρει χώρους στα αντίπαλα καρέ, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι στα εναπομείναντα λεπτά, με τους Ισπανούς να βρίσκονται στην 2η θέση και η ομάδα του Γιακίν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.