Live Skcorer

Τρίτη 29 Δεκεμβρίου 2020

«Μίλησε» η καρδιά των Βάσκων (video)

The heart of the Basques "spoke" (video)

Baskonia was back in the score with 56-41 in 24 ', but with a long counterattack, reached the overthrow and victory over Valencia with 71-70.

Baskonia was the big winner in the Spanish derby with Valencia for the 17th game of the Euroleague. In a match that "broke hearts", the Basques won 71-70, although they were back in the score with 56-41 in 24 '. With this victory, they improved their record to 8-8, while the "bats", who controlled the match until 25 ', but then fell, fell to 10-7.

The winners had their top players Polonara with 18 points / 7 rebounds and Gendraitis with 14 points / 5 rebounds. In terms of losers, the top scorer with 16 points was Kalinic, who also had 4 rebounds and 3 assists.

The match:

Valencia came in furious and with a "weapon" their excellent defense, managed to lead 5-12 in 5 '. Baskonia had 2/8 shots and the only scorer was Gendraitis, who had scored 5 points for the Basques. The guests had polyphony in the attack and in the 6 'they reached the difference in double digits (7-17). But in addition to the polyphony, they played against a defense that looked like Swiss cheese. This is clear from the 30 points scored in the first ten minutes (17-30).

The second ten minutes were more balanced (8-10 the individual score in five minutes), so the difference remained in double digits (25-40). Then, Baskonia improved its defensive performance somewhat and in combination with some good options in the attack, managed to "collect" the difference in single digits (38-47), one minute before the end of the half. Finally, the second ten minutes ended with a score of 39-47.

The "bats" entered the second half with a series of 9-2 and shot the difference to 15 points (41-56). The Basques, not only did not throw a "white towel", but within three minutes "ran" their own series 9-0 and reduced to 50-56, giving new interest to the game. The third ten minutes ended with the difference decreasing even more (55-58) and everything indicated that the match would be judged on the thread.

Dusko Ivanovic's players had found a good rhythm and seemed unstoppable. Playing excellent defense, but also making the best decisions in the attack, not only remained close to the score, but led 66-62 in 34 '. The match was "on fire", with both teams entering the last two minutes with the score at 71-68. Nevertheless, there was no "Russian roulette" of shots and Baskonia, being luckier, took the victory with a final score of 71-70.

The quarters: 17-30, 39-47, 55-58, 71-70.

*** «Μίλησε» η καρδιά των Βάσκων (video)

Η Μπασκόνια βρέθηκε πίσω στο σκορ με 56-41 στο 24’, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, έφτασε στην ανατροπή και νίκη επί της Βαλένθια με 71-70.

Η Μπασκόνια ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ισπανικό ντέρμπι με τη Βαλένθια για την 17η αγωνιστική της Euroleague. Σε ένα ματς που «έσπασαν καρδιές», οι Βάσκοι νίκησαν 71-70, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 56-41 στο 24’. Με τη νίκη αυτή, βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-8, ενώ οι «νυχτερίδες», που ήλεγξαν το ματς μέχρι το 25’, αλλά μετά έπαθαν καθίζηση, έπεσαν στο 10-7.

Οι νικητές είχαν κορυφαίους παίκτες τους Πολονάρα με 18 πόντους / 7 ριμπάουντ και Γκεντράιτις με 14 πόντους / 5 ριμπάουντ. Από πλευράς ηττημένων, πρώτος σκόρερ με 16 πόντους ήταν ο Κάλινιτς, ο οποίος είχε επίσης 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το ματς:

Η Βαλένθια μπήκε φουριόζα και με «όπλο» την εξαιρετική της άμυνα, κατάφερε να προηγηθεί 5-12 στο 5’. Η Μπασκόνια είχε 2/8 σουτ και μοναδικό σκόρερ τον Γκεντράιτις, ο οποίος είχε πετύχει τους 5 πόντους των Βάσκων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση και στο 6’ έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (7-17). Όμως, εκτός από την πολυφωνία, έπαιζαν απέναντι σε μια άμυνα, που έμοιαζε με ελβετικό τυρί. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από τους 30 πόντους που πέτυχαν στο πρώτο δεκάλεπτο (17-30).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο (8-10 το επιμέρους σκορ στο πεντάλεπτο), γι’ αυτό και η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο νούμερο (25-40). Στη συνέχεια, η Μπασκόνια βελτίωσε κάπως τις αμυντικές επιδόσεις της και σε συνδυασμό με κάποιες καλές επιλογές στην επίθεση, κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (38-47), ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τελικά, το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 39-47.

Οι «νυχτερίδες» μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σερί 9-2 και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 πόντους (41-56). Οι Βάσκοι, όχι μόνο δεν πέταξαν «λευκή πετσέτα», αλλά μέσα σε ένα τρίλεπτο «έτρεξαν» δικό τους σερί 9-0 και μείωσαν σε 50-56, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά να μειώνεται ακόμη περισσότερο (55-58) κι όλα συνηγορούσαν ότι το ματς θα κρινόταν στο νήμα.

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν βρει καλό ρυθμό και έμοιαζαν ασταμάτητοι. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, αλλά και παίρνοντας τις καλύτερες αποφάσεις στην επίθεση, όχι μόνο παρέμεναν κοντά στο σκορ, αλλά προηγήθηκαν 66-62 στο 34’. Το ματς είχε «πάρει φωτιά», με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δίλεπτο με το σκορ στο 71-68. Παρ’ όλα αυτά, δεν υπήρξε η «ρώσικη ρουλέτα» των βολών και η Μπασκόνια, όντας πιο τυχερή, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 71-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 39-47, 55-58, 71-70.

Πηγή: Σπορ FM.gr