Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου 2018

Live Streaming.19:30 Fenerbahce - Real Madrid 65-63 Euroleague Eastern European Time

"Queen" in the city is Fener

With ... redeeming Datoem, who won the winning basket, 6 seconds before the end, Fenerbahce defeated Real Madrid 65-63 in Istanbul at the derby of the 15th Euroleague.

The match:

Real Madrid put the first basket with Radolf, but stayed for about three minutes without a point and Fenerbahce, who scored eight unanswered, was ahead of 8-2. The "queen" found a score with Carroll and lowered to 11-10, but again received a 6-0 lead, which took place in 17-10. Veselli took part in the rival racket, having already eight points with 4/4 twins. The dominance of the Turks was clear and, in combination with the failure of the Spaniards, the difference reached a two-digit number (22-12) at the finale of the first tenth.

With Lover's basketball, Fenera made the doubles score (24-12) with the start of the second period, but somewhere there was Real's reaction. With Fernandes and Kambatso, who scored a total of 11 points, "ran" a 13-3 series and lowered to the basket (27-25) at 15 '. Zeljko Obradovic's players were blocked well and were forced to shoot a lot of three-point shots, having the tragic 3/15. Thus, the "Queen", with better selections in the attack and with period scores (10-20), brought the match to the straight and the half was completed with a score of 32-32.

In the first five minutes of the second half, the players of the two teams gave a failing recitals and the score was 4-4 (!) With a total of 4/15 shots. Fener did 5-0, but Real replied with 6-0 and took the lead with 41-42 for the first time after 0-2. 35 seconds before the end of the third season, the Madridians saw Yul being eliminated, having been charged with a technical penalty, since he was charged with an unsportsmanlike foul, with the season finishing 48-44 in favor of the Turks.

The two teams were more careful in their attacks in the first minutes of the fourth season, with Fener to keep the small lead. With Tavares 'foul, Real overtaken 57-58 in the 35' and Ferdinand's three-pointer made 57-61, forcing Zeljko Obradovic to get a draw. The Turks continued to be unable to score, having reached the four minutes without a basket, with Madridles reaching +6 (57-63) with a two-pointer of Kambatsos, 2'41 '' before the finale.

The hosts managed 5-0 to reduce the gap to a minimum (62-63) and over the last 34 seconds they played dramatically. Tobkins failed in Real's next attack, with Gundurats claiming rebounds with Taylor and the referees giving jambol. The occupation was for the Turks, who had a basket and fouled with Datoom, who with the indirect tripod made 65-63. In the remaining six seconds, Real attacked Kambatsu, who failed, with Fenerbahce finally winning a 65-63 score.

The ten minutes: 22-12, 32-32, 48-44, 65-63
innerinner===«Βασίλισσα» στην Πόλη είναι η Φενέρ

Με… λυτρωτή τον Ντατόμε, που πέτυχε το νικητήριο καλάθι, 6 δεύτερα πριν το τέλος, η Φενερμπαχτσέ νίκησε 65-63 τη Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής της Euroleague.

Το ματς:

Η Ρεάλ Μαδρίτης έβαλε το πρώτο καλάθι με τον Ράντολφ, αλλά έμεινε περίπου ένα τρίλεπτο χωρίς πόντο και η Φενέρμπαχτσε, που πέτυχε οχτώ αναπάντητους, προηγήθηκε με 8-2. Η «βασίλισσα» βρήκε σκορ με τον Κάρολ και μείωσε σε 11-10, αλλά και πάλι δέχθηκε σερί 6-0, με το οποίο έγινε το 17-10. Ο Βέσελι έκανε πάρτι στην αντίπαλη ρακέτα, έχοντας ήδη οχτώ πόντους με 4/4 δίποντα. Η κυριαρχία των Τούρκων ήταν ξεκάθαρη και σε συνδυασμό με την αστοχία των Ισπανών, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (22-12) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Με καλάθι του Λοβέρν, η Φενέρ έφτασε στο νταμπλ σκορ (24-12) με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της Ρεάλ. Με μπροστάρηδες τους Φερνάντες και Καμπάτσο, που πέτυχαν συνολικά 11 πόντους, «έτρεξε» ένα σερί 13-3 και μείωσε στο καλάθι (27-25) στο 15’. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχαν μπλοκαριστεί καλά και αναγκάζονταν να σουτάρουν πολλά σουτ τριών πόντων, έχοντας το τραγικό 3/15. Έτσι, η «βασίλισσα», έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με επιμέρους σκορ περιόδου (10-20), έφεραν το ματς στα ίσια και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με σκορ 32-32.

Στα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι παίκτες των δύο ομάδων έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας και το επιμέρους σκορ ήταν 4-4 (!) με συνολικά 4/15 σουτ. Η Φενέρ έκανε ένα σερί 5-0, αλλά η Ρεάλ «απάντησε» με δικό της 6-0 και πήρε το προβάδισμα με 41-42 για πρώτη φορά μετά το 0-2. 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Μαδριλένοι είδαν τον Γιουλ να αποβάλλεται, έχοντας χρεωθεί με τεχνική ποινή, αφού στο ξεκίνημα είχε χρεωθεί και με αντιαθλητικό φάουλ, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 48-44 υπέρ των Τούρκων.

Οι δύο ομάδες ήταν περισσότερο προσεκτικές στις επιθέσεις τους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τη Φενέρ να διατηρεί το μικρό προβάδισμα. Με φόλοου του Ταβάρες, η Ρεάλ προσπέρασε με 57-58 στο 35’ και με τρίποντο του Φερνάντες έκανε το 57-61, αναγκάζοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να πάρει τάιμ άουτ. Οι Τούρκοι συνέχιζαν να μην μπορούν να σκοράρουν, έχοντας φτάσει πλέον τα τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι, με τους Μαδριλένους να φτάνουν και στο +6 (57-63) με δίποντο του Καμπάτσο, στα 2’41’’ πριν το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με σερί 5-0 να μειώσουν τη διαφορά στο ελάχιστο (62-63) και πλέον τα τελευταία 34 δευτερόλεπτα προμηνύονταν δραματικά. Ο Τόμπκινς αστόχησε στην επόμενη επίθεση της Ρεάλ, με τον Γκούντουριτς να διεκδικεί το ριμπάουντ με τον Τέιλορ και τους διαιτητές να δίνουν τζάμπολ. Η κατοχή ήταν για τους Τούρκους, που πέτυχαν καλάθι και φάουλ με τον Ντατόμε, ο οποίος με το έμμεσο τρίποντο έκανε το 65-63. Στα εναπομείναντα έξι δευτερόλεπτα, η Ρεάλ εκδήλωσε επίθεση με τον Καμπάτσο, ο οποίος αστόχησε, με τη Φενερμπαχτσέ να παίρνει τελικά τη νίκη με σκορ 65-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-32, 48-44, 65-63
innerinnerΠηγή: Σπορ FM