Live Skcorer

Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024

Ο Βέγκχορστ λύτρωσε τον Άγιαξ στις καθυστερήσεις

Weghorst redeemed Ajax in stoppage time

In a night when Ajax missed one opportunity after another and everything showed that they will not overcome the obstacle of Groningen for the 8th matchday, the savior Weghorst came and gave the victory (3-1).

Ajax beat Groningen 3-1 at home in the Eredivisie matchday 8 thanks to Weghorst's stoppage-time goal in a match where Ayandas had to deal with his big miss.

The home team may have opened the scoring with Klaassen in the 21st minute, but a bit of the difficulty of scoring in the big chances he had, a bit of his naivety, brought the equaliser. Schroeders equalized in the 69th minute, but Ajax won a penalty 4 minutes later. Van de Bumen executed it, but missed.

Redemption for Ajax came in stoppage time with Weghorst, who had entered the match in the 84th minute. Seven minutes after entering the match he gave his team the lead and three minutes later he "made" it 3-1, which Akpom did.

With this win, Ayandas, who seem to be finding their footing and paying off by playing nice football, moved up to 5th place with 13 points, while Groningen remained in 10th place with 9.

*** Ο Βέγκχορστ λύτρωσε τον Άγιαξ στις καθυστερήσεις

Σε μια βραδιά που ο Άγιαξ έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και όλα έδειχναν πως δεν θα ξεπεράσει το εμπόδιο της Γκρόνιγκεν για την 8 αγωνιστική, ήρθε ο λυτρωτής Βέγκχορστ και χάρισε τη νίκη (3-1).

Ο Άγιαξ επικράτησε 3-1 της Γκρόνιγκεν εντός έδρας για την 8η αγωνιστική της Eredivisie, χάρη στο γκολ του Βέγκχορστ στις καθυστερήσεις, σε ένα ματς που ο Αίαντας είχε να αντιμετωπίσει και την πολύ μεγάλη αστοχία του.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να άνοιξαν το σκορ με τον Κλάασεν στο 21', αλλά λίγο η δυσκολία να σκοράρει στις μεγάλες ευκαιρίες που είχε, λίγο η αφέλεια του, έφεραν την ισοφάριση. Ο Σρούντερς στο 69' έφερε το ματς σε ισορροπία, αλλά 4 λεπτά αργότερα ο Άγιαξ κέρδισε πέναλτι. Ο Φαν ντε Μπούμεν το εκτέλεσε, αλλά αστόχησε.

Η λύτρωση για τον Άγιαξ ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Βέγκχορστ, ο οποίος είχε περάσει στο ματς στο 84'. Επτά λεπτά μετά την είσοδό του ματς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και τρία λεπτά αργότερα «έφτιαξε» το 3-1, το οποίο έκανε ο Άκπομ.

Με αυτήν τη νίκη, ο Αίαντας, που φαίνεται να βρίσκει τα πατήματά του και να αποδίδει παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, ανέβηκε στην 5η θέση με 13 βαθμούς, την ώρα που η Γκρόνιγκεν παρέμεινε στην 10η θέση με 9.