Λιόν – Ναντ 2-0: Νίκησε και συνέχισε το σερί της

Lyon - Nantes 2-0: She won and continued her streak

Lyon overcame the hurdle of Nantes for the seventh matchday of Ligue 1, without being particularly stressed.

The match started at a fast pace. Nantes missed a great chance to open the scoring with Simon in the 14th minute, but he was beaten by the Lyon keeper. From there on, the hosts took the reins and in the 22nd minute, Taliafiko scored the first goal of the game with a spot kick from the small area. Lyon created several chances to double their lead, with Fofana's strike at the end of the first half the most important.

Lyon's pressure paid off in the 54th minute. He made it 2-0 with an own goal by Palois, who was unlucky in his attempt to clear. After this goal, Nantes seemed to accept their fate and not be able to turn the situation around.

With this victory, Lyon reached four consecutive victories in Ligue 1 and Europa League and passed Nantes in the standings. In seventh place now and they are starting to look at the places that lead to the European competitions

*** Λιόν – Ναντ 2-0: Νίκησε και συνέχισε το σερί της

Η Λιόν ξεπέρασε το εμπόδιο της Νάντ για την έβδομη αγωνιστική της Ligue 1, χώρις να αγχωθεί ιδιαίτερα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό. Η Ναντ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Σιμόν στο 14ο λεπτό, που νικήθηκε όμως από τον τερματοφύλακα της Λιόν. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και στο 22ο λεπτο ο Ταλιαφίκο με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή πέτυχε το πρώτο γκολ του αγώνα. Η Λιόν δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της, με σπουδαιότερη το δοκάρι του Φοφανά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η πίεση της Λιόν έφερε αποτέλεσμα στο 54ο λεπτό. Έκανε το 2-0 με αυτογκόλ του Παλουά, που στάθηκε άτυχος στην προσπάθεια του να διώξει. Μετά από αυτό το γκολ η Ναντ φάνηκε να αποδέχεται την μοίρα της και να μην μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση.

Με αυτή τη νίκη η Λιόν έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες σε Ligue 1 και Europa League και πέρασε την Ναντ στην βαθμολογία. Στην έβδομη θέση πλέον και αρχίζουν να κοιτούν τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκες διοργανώσεις

Πηγή: Novasports.gr