Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024

Almeyda: "We paid for Vida to stay off the field for three minutes for a blow to the head"

Matias Almeyda attributed the loss to the Agrinio team to the loss of opportunities and the absence of Domagoi Vida from the field for three minutes due to a blow to the head, during the time when Panaitolikos scored the goal.

AEK stumbled in rainy Agrinio. Panaitolikos set up a roadblock in Union and with a 1-0 cut off the speed it had after the 2-0 victory in the Athenian derby.

Dikefalo's coach, Matias Almeyda, in his statements to the COSMOTE TV camera after the final of the match, focused on the absence of Domagoy Vida in the 73' when Miguel Luis scored the only goal, while he also referred to the missed opportunities of his team.

What Matias Almeyda said in detail

"We could divide the game into two parts. In the first we did well, we created chances, but we didn't score. In the second we continued, created chances and persisted, but the opponent scored when we were down to 10 men. Vida was almost three minutes out field of play for a hit to the head and three minutes in football is a lot.

*** Αλμέιδα: "Πληρώσαμε ότι ο Βίντα έμεινε τρία λεπτά εκτός αγωνιστικού χώρου για ένα χτύπημα στο κεφάλι"

Στην απώλεια ευκαιριών και την απουσία του Ντομαγκόι Βίντα από το γήπεδο για τρία λεπτά λόγω χτυπήματος στο κεφάλι, στο διάστημα που πέτυχε το γκολ ο Παναιτωλικός, απέδωσε ο Ματίας Αλμέιδα στην ήττα από την ομάδα του Αγρινίου.

Η ΑΕΚ σκόνταψε στο βροχερό Αγρίνιο. Ο Παναιτωλικός έστησε μπλόκο στην Ένωση και με 1-0 της έκοψε την ταχύτητα που είχε μετά τη νίκη με 2-0 στον αθηναϊκό ντέρμπι.

Ο προπονητής του Δικεφάλου, Ματίας Αλμέιδα, στις δηλώσεις του στην κάμερα της COSMOTE TV μετά το φινάλε του αγώνα, στάθηκε στην απουσία του Ντομαγκόι Βίντα στο 73' που Μιγκέλ Λουίς πέτυχε το μοναδικό γκολ, ενώ αναφέρθηκε και στις χαμένες ευκαιρίες της ομάδας του.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ματίας Αλμέιδα

"Θα μπορούσαμε να διαχωρίσουμε το παιχνίδι σε δύο μέρη. Στο πρώτο τα πήγαμε καλά, δημιουργήσαμε φάσεις, αλλά δεν σκοράραμε. Στο δεύτερο συνεχίσαμε, δημιουργήσαμε ευκαιρίες και επιμείναμε, όμως ο αντίπαλος σκόραρε όταν μείναμε με 10 παίκτες. Ο Βίντα ήταν σχεδόν τρία λεπτά εκτός αγωνιστικού χώρου για ένα χτύπημα στο κεφάλι και τρία λεπτά στο ποδόσφαιρο είναι πολλά.

Πηγή: Sport 24.gr