Σεντ Ετιέν – Οσέρ 3-1: Ξέφυγε από την ζώνη υποβιβασμού με χατ τρικ Νταριτασβίλι

St Etienne - Auxerre 3-1: Daritasvili escapes relegation zone with hat-trick

Saint-Etienne took the three points against Auxerre at Geoffroy Guisard and took a deep breath in the fight to stay in Ligue 1.

The home side started the match very well scoring in the first big chance they created with Daritashvili scoring a very nice goal in the 15th minute which calmed his teammates and helped them to play without so much stress. In the 41st minute, St Etienne missed a double big chance with Moufeque unable to beat Auxerre keeper Donovan Leon, while Moufeque was also beaten by defenders on the line in the throw-in.

"Stephanois" started well in the second half as well, after only in the 54th minute, the Georgian again scored with a shot outside the wide area. From then on, Auxerre took to the field and created the conditions to reduce the score and achieved it in the 74th minute through Ber. The Canadian striker made it 2-1 after Shinayoko's accurate cross. After this goal, however, Auxerre did not manage to cause much concern in the defense of Saint-Etienne, which has the worst passive in the French league. On the contrary, in the 86th minute Daritasvili completed his hat trick and made the final 3-1.

The impressive achievement of today's match is the fact that St. Etienne had only scored three goals in the entire league, and today they scored three more. Perhaps today's victory and appearance will give the home team a different air.

*** Σεντ Ετιέν – Οσέρ 3-1: Ξέφυγε από την ζώνη υποβιβασμού με χατ τρικ Νταριτασβίλι

Η Σεντ ετιέν κατέκτησε τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Οσέρ στο Ζοφρουά Γκισάρ και πήρε μία βαθιά ανάσα στην μάχη της παραμονής στην Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση σκοράροντας στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία που δημιούργησαν με τον Νταριτασβίλι να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ στο 15ο λεπτό, το οποίο ηρέμησε τους συμπαίκτες του, και τους βοήθησε να παίξουν χωρίς τόσο άγχος. Στο 41ο λεπτό, η Σεντ Ετιέν έχασε μία διπλή μεγάλη ευκαιρία με τον Μουεφέκ να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα της Οσέρ, Ντόνοβαν Λεόν, ενώ στην επαναφορά ο Μουεφέκ νικήθηκε και από τους αμυντικούς πάνω στην γραμμή.

Οι “Στεφανουά” οι ξεκίνησαν καλά και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού μόλις στο 54ο λεπτό, πάλι ο Γεωργιανός σκόραρε με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Από εκεί και πέρα, η Οσέρ ανέβηκε στο γήπεδο και δημιούργησε τις συνθήκες για να μειώσει το σκορ και το πέτυχε στο 74ο λεπτό με τον Μπερ. Ο Καναδός επιθετικός έκανε το 2-1 μετά από σέντρα ακριβείας του Σιναγιόκο. Μέτα από το γκολ αυτό, όμως η Οσέρ δεν κατάφερε να προκαλέσει ιδιαίτερη ανησυχία στην άμυνα της Σεντ Ετιεν, η οποία έχει το χειρότερο παθητικό στο γαλλικο πρωτάθλημα. Άντιθέτα, στο 86ο λεπτό ο Νταριτασβίλι ολοκλήρωσε το χατ τρικ του και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Το εντυπωσιακό επίτευγμα της σημερινής αναμέτρησης αποτελεί το γεγονός, ότι η Σεντ Ετιέν σε όλο το πρωτάθλημα είχε πετύχει μόλις τρία γκολ, και σήμερα πέτυχε άλλα τρία. Ίσως η σημερινή  νίκη και εμφάνιση να δώσει έναν άλλον αέρα στην γηπεδούχο ομάδα.

Πηγή: Novasports.gr