Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2024

Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η Γαλατά, «διπλό» στη Μπράγκα η Μπότο/Γκλιμτ

It was difficult but Galata won, Botto/Glimt "double" in Braga

Galatasaray beat Niklas Hoult's Elfsborg 4-3 at home to claim their second win in the League Phase. Double in 94' for Boto Glimt in Portugal (2-1 Braga).

Galatasaray had a tough time against Niklas Hult's Elfsborg, but in the end got the victory that puts them at the top of the League Phase of the Europa League, if only temporarily.

Within 16 minutes (28'-44'), Chim Bom scored three goals with Icardi and Yilmaz, while Petterson made it 2-0 with an own goal. In the replay, however, the former Panathinaikos and AEK full-back, who played as a winger, was reduced in the 52nd minute, while Baidu made it 3-2 in the 65th minute.

Galata were nervous but found a goal in the 83rd minute with Aghun effectively sealing the win despite Larsson's stoppage-time 4-3 final.

In the other game that took place at the time in Portugal, Boto Glimt ran away with a great double from home to Braga, with Nyakite a negative star for the hosts.

Even though he equalized 1-1 in the 64th minute Ewen's goal (53'), within one(!) he received two yellow cards and was sent off, which the visitors took advantage of and Nielsen in the last minute of stoppage time (94') wrote the final 1-2.

*** Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η Γαλατά, «διπλό» στη Μπράγκα η Μπότο/Γκλιμτ

Η Γαλατασαράι επικράτησε εντός έδρας με 4-3 της Έλφσμποργκ του Νίκλας Χουλτ και πήρε τη δεύτερη νίκη της στο League Phase. Διπλό στο 94' για την Μπότο Γκλιμτ μέσα στην Πορτογαλία (2-1 την Μπράγκα).

Η Γαλατασαράι έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στην Έλφσμποργκ του Νίκλας Χουλτ, ωστόσο εν τέλει πήρε τη νίκη που την φέρνει έστω και προσωρινά στην κορυφή του League Phase του Europa League.

Μέσα σε 16 λεπτά (28'-44') η Τσιμ Μπομ πέτυχε τρία γκολ με τους Ικάρντι και Γιλμάζ, ενώ ο Πέτερσον είχε κάνει το 2-0 με αυτογκόλ. Στην επανάληψη ωστόσο ο πρώην μπακ των Παναθηναϊκού και ΑΕΚ, που έπαιζε ως εξτρέμ, μείωσε στο 52', ενώ ο Μπάιντου έκανε το 3-2 στο 65ο λεπτό.

Η Γαλατά αγχώθηκε αλλά βρήκε γκολ στο 83ο λεπτό με τον Αγκούν που ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη παρά το τελικό 4-3 που διαμόρφωσε ο Λάρσον στις καθυστερήσεις.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε εκείνη την ώρα στην Πορτογαλία, η Μπότο Γκλιμτ έφυγε με σπουδαίο διπλό από την έδρα της Μπράγκα, με τον Νιακιτέ να είναι αρνητικός πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους.

Παρά το ότι ισοφάρισε σε 1-1 στο 64ο λεπτό το γκολ του Έβεν (53'), μέσα σε ένα(!) πήρε δύο κίτρινες και αποβλήθηκε, κάτι που εκμετάλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και ο Νίελσεν στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (94') έγραψε το τελικό 1-2.

Πηγή: SDNA.gr