Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2024

Vouliagmeni - Alimos: The Laimos team is a big winner in the derby of the 3rd matchday

Vouliagmeni got a very important victory in the derby of the third game against Alimos and with a score of 12-10 extended its winning streak in A1 women's polo.

Vouliagmeni did the 3x3 in the A1 women's polo championship, taking the three points in the derby of the third game against Alimos, who suffered their second consecutive defeat.

The match started with the players of Vouliagmeni immediately finding the goal, but very quickly accepting the overthrow by those of Alimos (1-2). Of course, the home team's reaction was similar and with a 3-0 run and two goals by Xenakis they ended the period in front of the score (4-2).

In the second period, the Alimos team started as Vouliagmeni ended the first. With... a 3-0 series response, the guests found themselves in front at 4-5, maintaining the minimum lead (5-6) until the end of the half.

The start of the second half saw the hosts making another offensive run and taking the lead (7-6). After the middle of the eight minute, the two opposing teams went goal-goal with Vouliagmeni maintaining the lead, which they extended at the end of the period with a wonderful lob by Mulhuizen (10-8).

The momentum in the last eight minutes was clearly with Kiki Liosi's team. Vouliagmeni raised the difference to four goals (12-8), laying the foundations for victory in the match. Alimos fought back but couldn't do much more than cut it to two goals to make the final 12-10.

Eight minutes: 4-2, 1-4, 5-2, 2-2

*** Βουλιαγμένη - Άλιμος: Μεγάλη νικήτρια η ομάδα του Λαιμού στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Βουλιαγμένη στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής κόντρα στον Άλιμο και με σκορ 12-10 διεύρυνε το νικηφόρο της σερί στην Α1 γυναικών στο πόλο.

Το 3x3 έκανε η Βουλιαγμένη στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών στο πόλο, παίρνοντας το... τρίποντο στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής κόντρα στον Άλιμο, ο οποίος γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα του.

Ο αγώνες ξεκίνησε με τις παίκτριες της Βουλιαγμένης να βρίσκουν άμεσα το γκολ, αλλά να δέχονται πολύ γρήγορα την ανατροπή από αυτές του Αλίμου (1-2). Βέβαια, η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν παρόμοια και με 3-0 σερί και δύο γκολ της Ξενάκη έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ (4-2).

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Αλίμου ξεκίνησε όπως τελείωσε η Βουλιαγμένη την πρώτη. Με... απάντηση 3-0 σερί οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν μπροστά στο με 4-5, διατηρώντας έως το τέλος του ημιχρόνου το ελάχιστο προβάδισμα (5-6).

Η έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε τις γηπεδούχες να πραγματοποιούν ακόμη ένα επιθετικό σερί και να περνούν μπροστά στο σκορ (7-6). Μετά μέσα του οκτάλεπτου, οι δύο αντίπαλες ομάδες πήγαν γκολ - γκολ με την Βουλιαγμένη να διατηρεί το προβάδισμα, το οποίο διεύρυνε στη λήξη της περιόδου με υπέροχη λόμπα της Μουλχούιζεν (10-8).

Το μομέντουμ στο τελευταίο οκτάλεπτο ήταν ξεκάθαρα με την ομάδα της Κικής Λιόση. Η Βουλιαγμένη ανέβασε στα τέσσερα τέρματα τη διαφορά (12-8), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη στην αναμέτρηση. Ο Άλιμος αντέδρασε, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει κάτι περισσότερο παρά να μειώσει στα δύο τέρματα για να διαμορφωθεί το τελικό 12-10.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 1-4, 5-2, 2-2

Πηγή: Gazzetta.gr