Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2024

Η οικοδέσποινα Άλκμααρ... κέρασε 9 γκολ τη Χέρενφεν

Host Alkmaar... treated Heerenfen to 9 goals

Alkmaar demolished Heerenfen 9-1, with Troy Parrott scoring a brace. The visitors had leveled temporarily but collapsed in the second half, conceding 7 goals.

Not 1, not 2, not 3... The home team Alkmaar scored nine goals against Heerenfen for the 5th matchday of the Eredivisie, with 7 scored in the second half.

A big star for Alkmaar was Troy Parrott, who found the back of the net 4 times! The visitors had leveled temporarily but collapsed in the second half.

The first half may have had 3 goals, but it will be quickly forgotten. It wasn't until the 4th minute that Mainans opened the scoring for the home side, with Browers equalizing in the 19th minute and Parrott giving Alkmaar the lead again in the 23rd minute, 2-1 at half-time.

In the second, the "host" had an appetite and treated the guest to 7 goals! Parrott scored three more goals in 8 minutes (48', 50', 56') and completed his goal frame. Sadik made it 6-1 in 72', Meerdink made it 7-1 in 75', Belic made it 8-1 in 82' and Burmester made the final 9-1 in 85'.

With this result, Alkmaar reached 10 points in 4 matches and is in 2nd place in the standings with less matches. On the other hand, Van Persie's team is in 12th place, having collected 4 points from 3 games.

Groningen-Feyenoord 2-2

(81', 90'+1' Williamson - 33' Van Bergen own goal, 70' Paisao)

Brenda-Fortuna Sittard 1-0

(85' Kostorz)

Alkmaar-Heerenfen 9-1

(4' Mainans, 19', 48', 50', 56' Parrott, 72' Sadik, 75' Meerdik, 82' Belic, 85' Burmester - 19' Browers)

Sunday (15/09)

Sparta Rotterdam-Go Ahead Eagles (13:15)

*** Η οικοδέσποινα Άλκμααρ... κέρασε 9 γκολ τη Χέρενφεν

Η Άλκμααρ διέλυσε την Χέρενφεν με σκορ 9-1, με τον Τρόι Πάροτ να πετυχαίνει καρέ τερμάτων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά, αλλά κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχθηκαν 7 γκολ.

Ούτε 1, ούτε 2, ούτε 3… Εννέα γκολ πέτυχε η γηπεδούχος Άλκμααρ κόντρα στη Χέρενφεν για την 5η αγωνιστική της Eredivisie, με τα 7 να σημειώνονται στο δεύτερο ημίχρονο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Άλκμααρ ήταν ο Τρόι Πάροτ, ο οποίος βρήκε τα αντίπαλα δίχτυα 4 φορές! Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά, αλλά κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να είχε 3 γκολ, ωστόσο θα ξεχαστεί γρήγορα. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Μάινανς άνοιξε το σκορ για τους γηπεδόχους, με τον Μπρόουερς να ισοφαρίζει στο 19’ και τον Πάροτ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Αλκμάαρ στο 23’, με το 2-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο, η «οικοδέσποινα» είχε όρεξη και κέρασε την φιλοξενούμενη 7 γκολ! Ο Πάροτ μέσα σε 8 λεπτά πέτυχε ακόμα τρία γκολ (48’, 50’, 56’) και ολοκλήρωσε το καρέ των τερμάτων του. Ο Σαντίκ στο 72’ έκανε το 6-1, ο Μέερντινκ στο 75’ το 7-1, ο Μπέλιτς στο 82’ το 8-1 και το τελικό 9-1 διαμόρφωσε ο Μπούρμεστερ στο 85’.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Άλκμααρ έφτασε τους 10 βαθμούς σε 4 αγώνες και βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας με ματς λιγότερο. Από την άλλη, η ομάδα του Φαν Πέρσι βρίσκεται στη 12η θέση, έχοντας συγκεντρώσει 4 βαθμούς σε 3 αγώνες.