Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2024

Παρί - Μπρεστ 3-1: Ο Ντεμπελέ "καθάρισε" για τους παριζιάνους

Paris - Brest 3-1: Dembele "cleaned up" for the Parisians

With Ousmane Dembele scoring twice, Paris Saint-Germain beat Brest 3-1 to continue their unbeaten run in Ligue 1 after four games.

Paris Saint-Germain made it four out of four in Ligue 1. Luis Enrique's side beat Brest 3-1 at the Parc des Princes despite the visitors fighting hard for more than 70 minutes.

Romain del Castillo opened the scoring in the 29th minute for Brest by hitting from eleven meters while Ousmane Dembele leveled the match in the 42nd minute.

It was Fabian Ruith who gave the hosts the lead in the 73rd minute while Dembele struck again a minute later to seal victory for Paris Saint-Germain.

PARIS: Donnarumma, Hakimi, Skriniar, Beraldo, Mendes (63' Pacho), Kang-In, Neves (80' Majoulou), Ruit, Dembele (80' Ebaye), Asensio (71' Kolo Muani), Barcola (63' Due )

Brest: Bizot, Lala, Chardonnay, Le Cardinal, Aidara, Camara (80' Martin), Fernandes (80' Salah), Magnetti, Del Castillo (68' Dubia), Azorque (68' Balde), Sima (57' Laze).

Earlier, Monaco eased past Auxerre 3-0 to return to winning ways.

Kerer opened the scoring in the 8th minute and Vanderson doubled the goals for the Monegasques in the 25th minute. The icing on the cake came from Zakaria in the 89th minute.

The schedule and results of the 4th matchday

St Etienne-Lille 1-0 (6' Cafaro)

Marseille-Nice 2-0 (40' Maupe, 53' Enrique)

Auxerre-Monaco 0-3 (8' Kerer, 25' Waderson, 89' Zakaria)

Paris-Brest 3-1 (42', 74' Dembele, 73' Fabian - 29' pen. Del Castillo)

*** Παρί - Μπρεστ 3-1: Ο Ντεμπελέ "καθάρισε" για τους παριζιάνους

Με τον Ουσμάν Ντεμπελέ να σκοράρει δύο φορές, η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε με 3-1 της Μπρεστ και συνέχισε με το απόλυτο έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές στη Ligue 1.

Το τέσσερα στα τέσσερα στη Ligue 1 έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε επικράτησε με 3-1 της Μπρεστ στο Παρκ ντε Πρενς παρότι οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν σκληρά για περισσότερα από 70 λεπτά.

Ο Ρομέν ντελ Καστίγιο άνοιξε το σκορ στο 29' για την Μπρεστ ευστοχώντας από τα έντεκα μέτρα ενώ ο Ουσμάν Ντεμπελέ έφερε το ματς στα ίσα στο 42'.

Ο Φαμπιάν Ρουίθ ήταν εκείνος που έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 73' ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ντεμπελέ χτύπησε ξανά σφραγίζοντας τη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν.

ΠΑΡΙ: Ντοναρούμα, Χακίμι, Σκρίνιαρ, Μπεράλδο, Μέντες (63' Πάτσο), Κανγκ-Ιν, Νέβες (80' Μαγιούλου), Ρουίθ, Ντεμπελέ (80' Εμπαγιέ), Ασένσιο (71' Κόλο Μουανί), Μπαρκολά (63' Ντουέ)

ΜΠΡΕΣΤ: Μπιζότ, Λαλά, Σαρντονέ, Λε Καρντινάλ, Αϊνταρά, Καμαρά (80' Μάρτιν), Φερνάντες (80' Σαλάχ), Μανιέτι, Ντελ Καστίγιο (68' Ντουμπιά), Αζόρκ (68' Μπαλντέ), Σιμά (57' Λάζε)

Νωρίτερα, η Μονακό πέρασε άνετα με 3-0 από την έδρα της Οσέρ και επέστρεψε στις νίκες.

Ο Κέρερ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό και ο Βάντερσον διπλασίασε τα τέρματα για τους Μονεγάσκους στο 25'. Το κερασάκι ήρθε από τον Ζακάρια στο 89'.