Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024

ΑΕΛ - Πανσερραϊκός 1-0

AEL - Panserraikos 1-0

Hefte Betancourt's goal (8') was enough for Panserraikos to beat the struggling AEL 1-0 at the "AEL FC Arena" (playing with ten players after the 80th minute, due to Petavrakis' dismissal) and to secure the ticket for the next Cup stage.

The guests entered the match better and managed to take the lead in the 8th minute.

After a weighted cross from (active) Deletic, Betancourt found the net with an excellent header and gave Panserraikos the lead (0-1).

A series of opportunities

AEL did not seem to be affected by the quick goal and with rational - combined football, tried to equalize, having a barrage of missed opportunities until the end of the first 45 minutes.

In the 27th minute, Papageorgiou's dangerous shot was cut by Petavrakis with a projection in the corner, while in the 34th minute, Panagiotidis failed to... execute from a shooting position.

In the 42'' shot by Kritikos from a lateral position from inside the area, Katsikas cleared it into the closed corner, while in the 43'' shot by Acosta, the keeper of Panserraikos blocked it.

In the delays of the first half, the Serres team "flirted" with Salazar's placed goal from inside the area which ended up being out.

The match was balanced in the second half, without long phases in front of the two home teams.

The...monotony was "broken" in the 69th minute when Fatai's shot was countered and Katsikas kicked in a corner, keeping Panserraikos' goal intact.

In the 78th minute, Stina's direct shot from outside the area, just outside the right crossbar of the guests.

Dismissal of Petavrakis

Panserraikos was left with 10 players in the 80th minute, due to Petavrakis being sent off with a second yellow card for a foul on Trimmatis.

In the remaining minutes, AEL, having the numerical advantage, pushed for the equalizing goal that would have sent the match to extra time, without however managing to unlock the opponent's defense.

The final whistle found Panserraikos the winner, with the "Lions" securing the qualification ticket for the "16" of the Cup.

The referee Papadopoulos (Macedonia) showed a yellow card to Karasalidis, Tomas, Fatai and dismissed Petavrakis with a second yellow card in the 80'.

AEL (Alekos Bosniadis): Souloukos, Stamou, Iliadis, Kosonou, Trimmatis, Giaxis, Panagiotidis (76'Sgouros), Acosta (54'Mourgos), Papageorgiou (62'Stina), K. Moraitis (62'Fatai), Kritikos (76 Papadopoulos).

PANSERRAICOS (Juan Ferrato): Katsikas, Karasalidis, Bergstrom, Deligiannidis (76' Vage), Petaurakis, Liassos, Staikos (63' Zelen), Tomas (57' Hatjistravos), Deletics, Salazar (57' Terzic), Betancourt (76' Gigits).

*** ΑΕΛ - Πανσερραϊκός 1-0

Το γκολ του Χεφτέ Μπετανκόρ (8΄) έφτανε στον Πανσερραϊκό ώστε να επικρατήσει 1-0 της μαχητικής ΑΕΛ στην «AEL FC Arena» (αγωνιζόμενος με δέκα παίκτες μετά το 80΄, λόγω αποβολής του Πεταυράκη) και να εξασφαλίσει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 8΄.

Έπειτα από ζυγισμένη σέντρα του (δραστήριου) Ντέλετιτς, ο Μπετανκόρ με εξαιρετική κεφαλιά βρήκε δίχτυα κι έδωσε το προβάδισμα στον Πανσερραϊκό (0-1).

Σερί ευκαιριών

Η ΑΕΛ δεν έδειξε να επηρεάζεται από το γρήγορο γκολ και με ορθολογικό - συνδυαστικό ποδόσφαιρο, επιχείρησε να φτάσει στην ισοφάριση, έχοντας ένα μπαράζ χαμένων ευκαιριών μέχρι την λήξη του πρώτου 45λεπτου.

Στο 27΄ επικίνδυνο σουτ του Παπαγεωργίου έκοψε ο Πεταυράκης με προβολή σε κόρνερ, ενώ στο 34΄ο Παναγιωτίδης δεν κατάφερε να…εκτελέσει από θέση βολής.

Στο 42΄ σουτ του Κρητικού από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, απομάκρυνε ο Κατσίκας στην κλειστή γωνία, ενώ στο 43΄σουτ του Ακόστα, μπλόκαρε ο κίπερ του Πανσερραϊκού.

Στις καθυστερήσεις του α΄ημιχρόνου η ομάδα των Σερρών «φλέρταρε» με το γκολ με πλασέ του Σαλαζάρ μέσα από την περιοχή που κατέληξε άουτ.

Ισορροπημένο κυλούσε το ματς στο β΄ημίχρονο, χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Η…μονοτονία «έσπασε» στο 69΄όταν γυριστό σουτ του Φατάι κόντραρε και ο Κατσίκας έδιωξε σε κόρνερ, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του Πανσερραϊκού.

Στο 78΄ ευθύβολο σουτ του Στίνα έξω από την περιοχή, λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Αποβολή Πεταυράκη

Ο Πανσερραϊκός έμεινε με 10 παίκτες στο 80΄, εξαιτίας αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πεταυράκη για φάουλ στον Τριμμάτη.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΛ έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης που θα έστελνε το ματς στην παράταση, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να...ξεκλειδώσει την άμυνα του αντιπάλου.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον Πανσερραϊκό με τα «Λιοντάρια» να εξασφαλίζουν το εισιτήριο της πρόκρισης για τους «16» του Κυπέλλου.

Ο διαιτητής Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Καρασαλίδη, Τομάς, Φατάι κι απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Πεταυράκη στο 80΄.

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Σουλούκος, Στάμου, Ηλιάδης, Κοσόνου, Τριμμάτης, Γιαξής, Παναγιωτίδης (76΄Σγουρός), Ακόστα (54΄Μούργος) Παπαγεωργίου (62΄Στίνα), Κ. Μωραΐτης (62΄Φατάι), Κρητικός (76΄Παπαδόπουλος).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Κατσίκας, Καρασαλίδης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (76΄Βαγκέ), Πεταυράκης, Λιάσος, Στάικος (63΄Ζελέν), Τομάς( 57΄Χατζηστραβός), Ντέλετιτς, Σαλαζάρ (57΄Τέρζιτς), Μπετανκόρ (76΄Γίγκιτς).

Πηγή: SDNA.gr