Great qualification for Kifisia in the next phase of the Cup, against Lamia, with the hosts dominating the entire game and finding the solution from the 11 steps, ten minutes before the final.

Matsara with ... only one goal at the home of Kifissia, for the Greek Cup, with a single match that decided the qualification to the next phase. The hosts entered the game better, with the Lamia team trying throughout the first half to find their footing.

First good moment in the match at the end of the quarter, with Manali's header being punched away by Raton. Seven minutes later, a misdirected shot by Furtado from outside the area, the ball ended up wide.

On the half hour the home team came close to scoring. Great phase for Kifissia with the ball moving away on the line, but not counting as a goal, because there was a foul. Two minutes later, after a shot from Ebo outside the area, the ball ended up just past the left vertical post of the Lamia goal.

The hosts couldn't find the goal in the first half. But they continued at the same tempo in the second half.

Good morning to the replay, in the 54th minute, a great phase for Kifissia. Raton pushed Manali's shot away from the small area with his feet, after a nice run and turn from Pantelidis from the left.

The guests of Lamia started to balance the game, with the pace dropping and the match going full speed for 0-0, but Kifisia found the solution in the last part of the match. In the 78th minute penalty won for Kifissia, with Tetei winning it. Manalis sent the ball to the bottom left corner of Raton, who fell to the other.

The icing on the cake for the hosts came in the 89th minute. Red card to Raton, who went too far from his goal and brought down Tetei.

The 1-0 remained until the end, giving Sebastian Leto's Kifissia a big lead and putting a stop to Lamia's progress in the cup.

Kifissia (Summer): Xenopoulos, Sila, Mazoulouxis, Souza, Sotirakos, Sbokos, Pavlakis, Embo, Kyriopoulos, Pantelidis, Manalis.

Lamia (Satsias): Raton, Saramandas, Andrade, Gotjamanidis, Furtado, Sandberg, Bikoff, Enriquez, Doiranlis, Simoni, Giannoutsos,

Referee: Tsetsilas Konstantinos (Kastoria)

Assistants: Minoudis Ioannis (Pieria), Oikonomou Spilios (Achaia)

Fourth: Bekiaris Dimitrios (Corinth)

*** Κηφισιά - Λαμία 1-0

Μεγάλη πρόκριση για την Κηφισιά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, απέναντι στην Λαμία, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν σε όλο το παιχνίδι και να βρίσκουν την λύση από τα 11 βήματα, δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Ματσάρα με ...μόνο ένα γκολ στην έδρα της Κηφισιάς, για το Κύπελλο Ελλάδας, με μονό αγώνα που έκρινε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με την ομάδα της Λαμίας να προσπαθεί σε όλο το πρώτο ημίχρονο να βρει τα πατήματα της.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, με την κεφαλιά του Μάναλη να απομακρύνεται με τις γροθιές από τον Ρατόν.  Επτά λεπτά αργότερα, άστοχο σουτ από τον Φουρτάδο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο ημίωρο οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ. Μεγάλη φάση για την Κηφισιά με την μπάλα να απομακρύνεται πάνω στην γραμμή, όμως να μην μετράει ως γκολ, γιατί υπήρξε φάουλ. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα, μετά από σουτ από τον Έμπο έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Λαμίας.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ στο πρώτο μέρος. Όμως συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο.

Με το καλημέρα στην επανάληψη,  στο 54ο λεπτό, μεγάλη φάση για την Κηφισιά. Ο Ρατόν απομάκρυνε με τα πόδια το σουτ του Μάναλη μέσα από την μικρή περιοχή, μετά από ωραία κούρσα και γύρισμα του Παντελίδη από τα αριστερά.

Οι φιλοξενούμενοι της Λαμίας άρχισαν να ισορροπούν στο παιχνίδι, με τον ρυθμό να πέφτει και το ματς να πηγαίνει ολοταχώς για 0-0, όμως η Κηφισιά βρήκε την λύση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Στο 78ο λεπτό κερδισμένο πέναλτι για την Κηφισιά, με τον Τετέι να το κερδίζει.  Ο Μάναλης έστειλε την μπάλα στην αριστερή κάτω γωνία του Ρατόν, ο οποίος έπεσε στην άλλη.

Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους ήρθε στο 89'. Κόκκινη κάρτα στον Ρατόν, ο οποίος βγήκε πολύ μακριά από την εστία του και γκρέμισε τον Τετέι.

Το 1-0 παρέμεινε ως το τέλος, δίνοντας μεγάλη πρόκριση στην Κηφισιά του Σεμπάστιαν Λέτο και βάζοντας στοπ στην πορεία της Λαμίας στο κύπελλο.

Κηφισιά (Λέτο): Ξενόπουλος, Σιλά, Μαζουλουξής, Σόουζα, Σωτηράκος, Σμπώκος, Παυλάκης, Έμπο, Κυριόπουλος, Παντελίδης, Μάναλης.

Λαμία (Σατσιάς): Ρατόν, Σαραμαντάς, Αντράντε, Γκοτζαμανίδης, Φουρτάδο, Σάντμπεργκ, Μπίκοφ, Ενρίκεζ, Δοϊρανλής, Σιμόνι, Γιαννούτσος,

Διαιτητής: Τσέτσιλας Κωνσταντίνος (Καστοριάς)

Βοηθοί: Μηνούδης Ιωάννης (Πιερίας), Οικονόμου Σπήλιος (Αχαΐας)

Τέταρτος: Μπεκιάρης Δημήτριος (Κορίνθου)

Πηγή: SDNA.gr