Τρίτη 30 Ιουλίου 2024

«Γλυκιά» ήττα και πρόκριση για Μάλμε που περιμένει τον ΠΑΟΚ!

"Sweet" defeat and qualification for Malmo awaiting PAOK!

Klaksvik beat Malmö 3-2, but was disqualified after 4-1 in the first match and awaits PAOK.

Malmo, after the comfortable 4-1 in the first match, did a chore at the home of Klaksvik, lost 3-2 and celebrated the qualification to the third qualifying round, waiting for PAOK (provided they pass Banja Luka).

The Swedes did... a walk in the first match and essentially cleared the qualification, however in the second leg they looked like they were doing a chore and they were understandably defeated by Klaksvik.

The hosts opened the scoring in just the 2nd minute through Berdsson, but Malmo hit back in the 13th minute through Bolin, with 1-1 being the first-half score.

In the second half, Malmö reached the turning point, after in the 59th minute, Christiansen "wrote" the score 1-2 in favor of the Swedes with an accurate penalty kick, but their joy was short-lived.

In the 65th minute, Fredriksberg equalized at 2-2 and the... composure for Malmö came at 90+5' with Fredriksberg scoring a second personal goal "writing" the final 3-2.

*** «Γλυκιά» ήττα και πρόκριση για Μάλμε που περιμένει τον ΠΑΟΚ!

H Κλάκσβικ επικράτησε της Μάλμε με 3-2 ωστόσο γνώρισε αποκλεισμό μετά το 4-1 του πρώτου αγώνα και περιμένει τον ΠΑΟΚ.

Η Μάλμε μετά το άνετο 4-1 στο πρώτο ματς, έκανε αγγαρεία στην έδρα της Κλάκσβικ, ηττήθηκε με 3-2 και πανηγύρισε την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο, περιμένοντας τον ΠΑΟΚ (εφόσον περάσει την Μπάνια Λούκα).

Οι Σουηδοί έκαναν… περίπατο στο πρώτο ματς και ουσιαστικά καθάρισαν την πρόκριση, ωστόσο στη ρεβάνς έμοιαζαν σα να κάνουν αγγαρεία και εύλογα γνώρισαν την ήττα από την Κλάκσβικ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτο με τον Μπέρντσον, όμως η Μάλμε βρήκε την απάντηση στο 13ο λεπτό με τον Μπολίν, με τον 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Μάλμε έφτασε στην ανατροπή, αφού στο 59′ ο Κρίστιανσεν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «έγραψε» το 1-2 υπέρ των Σουηδών, όμως η χαρά τους κράτησε για λίγο.

Στο 65′ ο Φρέντρικσμπεργκ ισοφάρισε σε 2-2 και η… ψυχρολουσία για την Μάλμε ήρθε στο 90+5′ με τον Φρέντρικσμπεργκ να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό τέρμα «γράφοντας» το τελικό 3-2.

Πηγή: SDNA.gr