Τετάρτη 31 Ιουλίου 2024

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Γκιώνης δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και αποκλείστηκε

2024 Olympics: Gkionis did not complete the twist and was disqualified

Panagiotis Gkionis was unable to continue his 6th appearance at the Olympic Games, he was defeated by the American Kanak Tza 4-2 and was eliminated in the round of 32.

Panagiotis Gionis aspired to compete with the American, Kanak Tza, to qualify for the first time in his career in the "16" stage at the Olympic Games, but he did not succeed.

The 44-year-old lost 4-2 sets and his trip to Paris and his 6th appearance at the Games ended in the round of 32.

In the 1st set after 3-3, Kanak led 7-3 and 8-4, reached 10-5 and won it 11-5. The picture was similar in the 2nd set, the American led 2-0 and 4-2, with a series of points he escaped 8-2 and took it 11-4.

Gionis tried to change the tempo of his game, with the 3rd set starting more evenly and the Greek player leading 4-3. But Tza had the solutions, he overtook 6-4, went to 9-5, reached three set points (10-7) and won the set 11-7.

Gionis led 2-0 in the 4th set, escaped 4-1 and despite a counterattack from Tza and the tie at 7-7, the Greek player escaped 10-7 to win the set 11-7, giving overtime to match

In the 6th set, Tza led 4-1, Gionis not only reduced, but tied at 6-6, took the lead 7-6, with the derby reaching its climax. Tza with three points in a row made it 9-7.

In a big rally Gionis reduced to 9-8, but Tza reached double match point (10-8) and with the wrong return from Gionis he took the set with 11-8 and together with the victory with 4-2 and the qualification.

The sets: 4-2 (11-5, 11-4, 11-7, 7-11, 8-11, 8-11, 11-8)

*** Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Γκιώνης δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή και αποκλείστηκε

Ο Παναγιώτης Γκιώνης δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην 6η παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ηττήθηκε από τον Αμερικανό, Κανάκ Τζα με 4-2 και αποκλείστηκε στη φάση των «32».

Ο Παναγιώτης Γκιώνης φιλοδοξούσε με αντίπαλο τον Αμερικανό, Κανάκ Τζα να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα του στη φάση των «16» σε Ολυμπιακούς Αγώνες, όμως δεν τα κατάφερε.

Ο 44χρονος παίκτης ηττήθηκε με 4-2 σετ και το ταξίδι του στο Παρίσι και στην 6η παρουσία του στους Αγώνες ολοκληρώθηκε στη φάση των «32».

Στο 1ο σετ μετά το 3-3, ο Κανάκ προηγήθηκε με 7-3 και 8-4, έφθασε στο 10-5 και το κατέκτησε με 11-5. Ανάλογη η εικόνα και στο 2ο σετ, ο Αμερικανός προηγήθηκε με 2-0 και 4-2, με σερί πόντων ξέφυγε με 8-2 και το πήρε με 11-4.

O Γκιώνης προσπάθησε να αλλάξει το ρυθμό του παιχνιδιού του, με το 3ο σετ να ξεκινά πιο ισορροπημένα και τον Έλληνα παίκτη να προηγείται με 4-3. Όμως ο Τζα είχε τις λύσεις, προσπέρασε με 6-4, πήγε στο 9-5, έφθασε σε τρία set points (10-7) και κατέκτησε το σετ με 11-7.

Ο Γκιώνης προηγήθηκε 2-0 στο 4ο σετ, ξέφυγε με 4-1 και παρά την αντεπίθεση από τον Τζα και την ισοφάριση σε 7-7, ο Έλληνας παίκτης ξέφυγε με 10-7 και κατέκτησε το σετ με 11-7, δίνοντας παράταση στον αγώνα

Στο 6ο σετ ο Τζα προηγήθηκε με 4-1, ο Γκιώνης όχι απλά μείωσε, αλλά ισοφάρισε σε 6-6, πήρε την πρωτοπορία με 7-6, με το ντέρμπι να κορυφώνεται. Ο Τζα με τρεις στη σειρά πόντους έκανε το 9-7.

Σε ένα μεγάλο ράλι ο Γκιώνης μείωσε σε 9-8, όμως ο Τζα έφθασε σε διπλό match point (10-8) και με τη λάθος επιστροφή από τον Γκιώνη πήρε το σετ με 11-8 και μαζί τη νίκη με 4-2 και την πρόκριση.

Τα σετ: 4-2 (11-5, 11-4, 11-7, 7-11, 8-11, 8-11, 11-8)

Πηγή: Gazzetta.gr