Αθλητικά Νέα επί το πλείστον και άλλα τυχόν θέματα της τρέχουσας επικαιρότητας.

Live Skcorer

Τετάρτη 31 Ιουλίου 2024

2024 Olympics: Huge win for Australia after 15 penalties

Australia took a huge win over European Champions Netherlands on penalties with a 15-14 aggregate score (7-7 on aggregate), pulling off a major upset in the group.

It took a very close match and 15 penalties for Australia to get a huge win over the Netherlands 15-14 on aggregate (7-7 on aggregate) in Matchday 3 of the Olympic Games group stage.

The match started very strongly for the Netherlands, who led 3-1 in the first period. Australia fell to a goal just before the end of the half (4-3) to turn around in the next period (5-6). The "Oranie" tied (6-6), with Australia taking the lead and the Netherlands sending the match to penalties 41'' before the end of the match.

In the penalty shootout, Australia lost the second run, with the Netherlands reaching match point for 6-5, but Longman saved the penalty to keep her team alive. She did the same in the 15th penalty, at that moment giving her team the victory for the final 15-14.

*** Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τεράστια νίκη για την Αυστραλία μετά από 15 εκτελέσεις πέναλτι

Η Αυστραλία πήρε μία τεράστια νίκη επί της Πρωταθλήτριας Ευρώπης Ολλανδίας στη διαδικασία των πέναλτι με συνολικό σκορ 15-14 (7-7 κ.δ), πραγματοποιώντας μεγάλη έκπληξη στον όμιλο.

Ένα πολύ αμφίρροπο ματς και 15 εκτελέσεις πέναλτι χρειάστηκε η Αυστραλία για να πάρει μία τεράστια νίκη επί της Ολλανδίας με συνολικό σκορ 15-14 (7-7 κ.δ), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στη φάση των ομίλων των Ολυμπιακών Αγώνων.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ δυναμικά για την Ολλανδία, η οποία προηγήθηκε με 3-1 στην πρώτη περίοδο. Η Αυστραλία μείωσε στο γκολ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (4-3) για να έρθει η ανατροπή στην επόμενη περίοδο (5-6). Οι "οράνιε" ισοφάρισαν (6-6), με την Αυστραλία να παίρνει προβάδισμα και την Ολλανδία να στέλνει το ματς στα πέναλτι 41'' πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στα πέναλτι η Αυστραλία έχασε τη δεύτερη εκτέλεση, με την Ολλανδία να φτάνει σε match point για το 6-5, αλλά η Λόνγκμαν απέκρουσε το πέναλτι για να κρατήσει ζωντανή την εθνική της. Το ίδιο έπραξε και στο 15ο πέναλτι, χαρίζοντας εκείνη τη στιγμή τη νίκη στην ομάδα της για το τελικό 15-14.

Πηγή: Gazzetta.gr