Σάββατο 30 Απριλίου 2022

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1: Έκανε το 1-0 στους τελικούς με εκπληκτική Σάλας

Olympiacos - Panathinaikos 3-1: Made 1-0 in the finals with an amazing Salas

Olympiakos made a terrible appearance against Panathinaikos and with a big gun Vilma Salas won the match 3-1 and made it 1-0 in the series of finals.

The first of the three steps needed to win the championship was taken by Olympiacos, which beat Panathinaikos 3-1 in the closed "Melina Mercouri" in Rentis and made it 1-0 in the series of the women's Volley League finals. Panathinaikos led 1-0 in the sets, but the red and whites had a terrible day with Vilma Salas who made the difference.

The Cuban lifted the weight of the attack, the block of Olympiacos did its job and Hippe spoiled the reception of Panathinaikos. The greens fought until the third set, until in the fourth they could not compete with Olympiakos and are now behind with 1-0 in the series of finals.

Next appointment of the two teams will be on Tuesday, May 3 at 18:00 at the indoor of Ag. Thomas in Maroussi. Olympiacos and Panathinaikos meet again in the A1 women's finals after 7 years and the 2014-15 season.

The race

Panathinaikos started dynamically in the first set, found valuable points from Manolina Konstantinou and gradually built a difference. Olympiakos reduced, had the opportunity to go the set to 2 points, but the referees gave an out attack to Hippe and Cross then closed the first set for the greens.

In the second set the picture changed, Olympiacos took the lead and reached it up to five points. The greens reduced, but Salas and Giota equalized again bringing the difference to four (15-11). Panathinaikos, although they made defenses, could not finish the counter balls, Brabia's change did not catch on and Olympiakos took the second set and brought the first final to a draw.

The third set was a derby, Olympiakos maintained a small lead of two points, with Panathinaikos trying to equalize. The greens took the lead, Olympiakos did not allow the score to escape, they went ahead again with two. Since then, the red and whites kept their composure and remained focused, taking the lead in the sets with 2-1.

Olympiakos had a chance since winning the third set, started with a 7-1 and pressed Panathinaikos. Mistakes from the greens combined with the effectiveness of the hosts in the counterattack gave a clear lead to Olympiacos. The players of Paris were dominant and made it 1-0 in the finals, winning the fourth set.

THE SETS: 20-25, 25-19, 25-23, 25-8

*** Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1: Έκανε το 1-0 στους τελικούς με εκπληκτική Σάλας

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση κόντρα στον Παναθηναϊκό και με μεγάλο όπλο την Βίλμα Σάλας πήρε το ματς με 3-1 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε ο Ολυμπιακός που κέρδισε με 3-1 τον Παναθηναϊκό στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη" στον Ρέντη και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Volley League γυναικών. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-0 στα σετ, όμως οι ερυθρόλευκες είχαν σε τρομερή ημέρα την Βίλμα Σάλας που έκανε τη διαφορά.

Η Κουβανή σήκωσε το βάρος της επίθεσης, το μπλοκ του Ολυμπιακού έκανε τη δουλειά του και η Χίπε χάλασε την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Οι πράσινες πάλεψαν μέχρι και το τρίτο σετ, ώσπου στο τέταρτο δεν μπόρεσαν να ανταγωνιστούν τον Ολυμπιακό και πλέον βρίσκονται πίσω με 1-0 στη σειρά τον τελικών.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα είναι την Τρίτη 3 Μαΐου στις 18:00 στο κλειστό του Αγ. Θωμά στο Μαρούσι. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συναντιούνται ξανά στους τελικούς της Α1 γυναικών μετά από 7 χρόνια και τη σεζόν 2014-15.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο σετ, βρήκε πολύτιμους πόντους από την Μανωλίνα Κωνσταντίνου και έχτισε σταδιακά μία διαφορά. Ο Ολυμπιακός μείωσε, είχε την ευκαιρία να πάει το σετ στους 2 πόντους, όμως οι διαιτητές έδωσαν άουτ επίθεση της Χίπε και η Κρος έκλεισε στη συνέχεια το πρώτο σετ για τις πράσινες.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα άλλαξε, ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και το έφτασε μέχρι τους πέντε πόντους. Οι πράσινες μείωσαν, ισοφάρισαν όμως Σάλας και Γιώτα έφεραν πάλι τη διαφορά στους τέσσερις (15-11). Ο Παναθηναϊκός αν και έβγαλε άμυνες δεν μπορούσε να τελειώσει τις κόντρα μπάλες, η αλλαγή της Μπραμπίγια δεν έπιασε και ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο σετ και έφερε τον πρώτο τελικό στα ίσα.

Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι, ο Ολυμπιακός διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να τον ισοφαρίσει. Οι πράσινες πήραν το προβάδισμα, ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε να ξεφύγει το σκορ, πέρασε και πάλι μπροστά με δύο. Έκτοτε οι ερυθρόλευκες κράτησαν την ψυχραιμία τους και έμειναν συγκεντρωμένες παίρνοντας το προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Ο Ολυμπιακός είχε φόρα από την κατάκτηση του τρίτου σετ, ξεκίνησε με ένα 7-1 και πίεσε τον Παναθηναϊκό. Λάθη από τις πράσινες σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων στην κόντρα επίθεση έδωσαν σαφές προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Οι παίκτριες του Παρίσι ήταν κυρίαρχες και έκαναν το 1-0 στους τελικού κατακτώντας και το τέταρτο σετ.

ΤΑ ΣΕΤ: 20-25, 25-19, 25-23, 25-8

Πηγή: Sport 24.gr