Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2018

Live Streaming.19:00 Panathinaikos - Giannina 2-1 (video) League Eastern European Time

Overwhelming with ... signing Maceda for Panathinaikos! (video)

Panathinaikos was first to score behind Krizman's goal, but thanks to Hatzigivani's head-fish and the first goal of Makeda, he beat PAS Giannina 2-1 and made 5X5!

The match:
In the first half, Panathinaikos started as ... usually. Furiosos, pressing and obviously willing to put a quick finish that would make him "boss". With the ball on the legs of his players, the "clover" tried to threaten Velidis, mainly with a shot that either was misplaced or the PAS goalkeepers repelled him.

And, since it did not come 1-0, against the flow of the match, it was 0-1, in the first remarkable phase of the scorers in the match! By Krizman winning the duel with Mavrommatis, reaching in front of Dioudi -with whom he clashed and could Tonight Tzilos give faoul- and although fallen to the ground Croatian striker sent the ball into the net in the 23rd minute. ..

Panathinaikos found behind the first score this season and took a while to find the 'taps', though ten minutes after, arrived in equalizer, with Larissa referi however cancel scored for offensive foul Kourbela that having take the head fell on void over Velidis.

In one phase, at a time that looked very much like that of the first goal, but Tzilos made a different decision!

After first Kulibali slipped and wasting a good chance to score, through the area, shooting high up in the 42 ', the home team did the ... coveted 1-1.

With Mali defending from the right and Hatziyivani to ... horizontally, to match the head of a "fish", in a 45 minute that ended with 12-1 final and 73% -27% possession of a ball.

In the rerun and the first few minutes in particular, the scene looked the same, in the sense that the hosts were playing high, trying to force their opponent in error, to threaten then ...

In fact, they reached the top of the 59th minute, with Koulibali heading right from the right and Makeda flipped onto the move, scoring for the first time with Panathinaikos jersey!

A bit wanting to "shield" the defensive function of his team, George Dodis put Stoikis instead of Bouzouki in the match, then "turned" the system to 5-4-1 in the defense phase and 3-4-3 when it came out in the attack. On the other hand, PAS had neither the solutions nor the phases to reach 2-2, while on the contrary, it also received a third goal that did not count. With Kourbeli scoring again at 69 ', but Tzilos indicates that he did it by hand, observing him with a yellow card.

Entering the last part of the match, "the Ajax of Epirus" played them ... all for all, having the 83 'and 91' two phases to tie the score, but the shot of Mystakidis and Athanasiadis did not find objective, to stay so 2-1 until maturity ...

The compositions:

Panathinaikos (4-2-3-1): Dioudis, Coulibaly, Kolovetsios, Mavrommatis Insoua, Donis, Kourbelis, Chatzigiovanis, Bouzoukis (66 'Staikos) Chatzitheodoridis (74' Campeche) Macenta (77 'Poungouras).

PAS Giannina (3-5-2): Vellidis, Tzimopoulou, Michael, Skondras (70 Kouzik) Boukouvalas Nicolas, Vidal (78 'Mystakidis), Lila, Tsikarski, Krizman, Leo (58' Athanasiádis).

Referee: Thanasis Tzilos (Larissa).
====Ανατροπή με την… υπογραφή Μακέντα για τον Παναθηναϊκό! (video)

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πρώτη φορά πίσω στο σκορ, από το γκολ του Κριζμάν, όμως χάρη στην κεφαλιά-ψαράκι του Χατζηγιοβάνη και το πρώτο γκολ του Μακέντα, κέρδισε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα κι έκανε το 5Χ5!

Το ματς:
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ως… συνήθως. Φουριόζος, πιεστικός και με εμφανή διάθεση να βάλει ένα γρήγορο τέρμα που θα τον καθιστούσε «αφεντικό». Με τη μπάλα στα πόδια των παικτών του, το «τριφύλλι» προσπάθησε να απειλήσει τον Βελλίδη, κυρίως με κάποια σουτ, που είτε ήταν άστοχα, είτε τα απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ.

Και, αφού δεν ήρθε το 1-0, κόντρα στη ροή του αγώνα, σημειώθηκε το 0-1, στην πρώτη αξιόλογη φάση των φιλοξενούμενων στο ματς! Με τον Κρίζμαν να κερδίζει την μονομαχία με τον Μαυρομμάτη, να φτάνει μπροστά από τον Διουδη -με τον οποίο συγκρούστηκε και θα μπορούσε ο διαιτητής Τζήλος να δώσει φάουλ- και παρότι πεσμένος στο έδαφος ο Κροάτης επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, στο 23ο λεπτό...

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν και χρειάστηκε λίγο χρόνο να βρει τα «πατήματά» του, όμως δέκα λεπτά μετά, έφτασε στην ισοφάριση, με τον Λαρισαίο ρέφερι ωστόσο να ακυρώνει το γκολ για επιθετικό φάουλ του Κουρμπέλη, που έχοντας πάρει την κεφαλιά έπεσε με φόρα πάνω στον Βελλίδη.

Σε μια φάση, πάαντως, που έμοιαζε πάρα πολύ με εκείνη του πρώτου τέρματος, αλλά ο Τζήλος πήρε διαφορετική απόφαση!

Αφού πρώτα ο Κουλιμπαλί γλίστρησε και σπατάλησε μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει, μέσα από την περιοχή, σουτάροντας ψηλά άουτ στο 42’, στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι έκαναν το… πολυπόθητο 1-1.

Με τον αμυντικό από το Μάλι να σεντράρει από τα δεξιά και τον Χατζηγιοβάνη να… οριζοντιώνεται, για να ισοφαρίσει με κεφαλιά «ψαράκι», σε ένα 45λεπτο που τελείωσε με 12-1 τελικές και 73%-27% κατοχή μπάλας.

Στην επανάληψη και τα πρώτα λεπτά ειδικά, το σκηνικό έμοιαζε ίδιο, υπό την έννοια πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν ψηλά, προσπαθώντας να αναγκάσουν τον αντίπαλό τους σε λάθος, για να απειλήσουν στη συνέχεια…

Μάλιστα, έφτασαν στην ανατροπή στο 59ο λεπτό, με τον Κουλιμπαλί να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά και τον Μακέντα να πλασάρει πάνω στην κίνηση, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα του Παναθηναϊκού!

Λίγο θέλοντας να «θωρακίσει» την αμυντική λειτουργία της ομάδας του, ο Γιώργος Δώνης έβαλε στο ματς τον Στάικο αντί του Μπουζούκη, ενώ πιο μετά «γύρισε» το σύστημα σε 5-4-1 σε φάση άμυνας και 3-4-3 όταν έβγαινε στην επίθεση. Από την άλλη, ο ΠΑΣ δεν είχε τις λύσεις ούτε και τις φάσεις για να φτάσει στο 2-2, ενώ αντιθέτως, δέχθηκε και τρίτο γκολ που δεν μέτρησε. Με τον Κουρμπέλη να σκοράρει ξανά, στο 69’, αλλά τον Τζήλο να υποδεικνύει ότι το έκανε με το χέρι, παρατηρώντας τον και με κίτρινη κάρτα.

Μπαίνοντας στα τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» τα έπαιξε… όλα γι’ όλα, έχοντας στο 83’ και στο 91’ δύο φάσεις για να ισοφαρίσει, αλλά τα σουτ των Μυστακίδη και Αθανασιάδη δεν βρήκαν στόχο, για να μείνει έτσι το 2-1 μέχρι τη λήξη…

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (4-2-3-1): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (66’ Στάικος), Χατζηθεοδωρίδης (74’ Καμπετσής), Μακέντα (77’ Πούγγουρας).

ΠΑΣ Γιάννινα (3-5-2): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Σκόνδρας (70 Κούζικ), Μπουκουβάλας, Νικολιάς, Βιδάλ (78’ Μυστακίδης), Λίλα, Τσικάρσκι, Κρίζμαν, Λεό (58’ Αθανασιάδης).

Διαιτητής: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας).

Πηγή: Σπορ FM